צבי בראל

בכירים אמריקאים הבהירו היום (חמישי) כי ארה"ב מתנגדת להתחייב לחימוש כוחות האופוזיציה בסוריה, והם מתעקשים כי תשומת הלב כרגע צריכה להתמקד במימון סיוע הומניטרי, איחוד השורות באופוזיציה לאסד והגברת הלחץ הכלכלי והדיפלומטי על ממשלו. כך מדווח הערב (חמישי) העיתון וול סטריט ג'ורנל.

ערב הכינוס הבינלאומי בתוניסיה לדיון במשבר בסוריה, שרת החוץ הילרי קלינטון הסכימה עם בעלות הברית האירופיות והערביות כי בראש סדר העדיפויות נמצא הגיבוש של "חזית מאוחדת המשדרת מסר ברור לשלטון הסורי", של חוסר הסבלנות הבינלאומית, כך מסר בכיר במשרד החוץ לוול סטריט ג'ורנל.

צוות מומחים של האו"ם שבחן את המהומות בסוריה שירטט רשימה של גורמים סוריים בכירים שעשויים לעמוד בפני חקירה בגין פשעים נגד האנושות. בדו"ח, שייחשף במלואו בשבוע הבא, נרמז כי הרשימה המדוברת מגיעה עד לדרג הגבוה ביותר, ובין השאר גם לנשיא בשאר אסד. כוחות הצבא המשיכו גם היום במתקפה על העיר חומס, ולאחר 20 ימים של הפגזות קשות, החלו כוחות הביטחון בפשיטה קרקעית בליווי טנקים היורים פגזים על שכונת באבא עמאר, בה נהרגו בשלושת השבועות האחרונים מאות בני אדם.

תמונת לווין המתעדת את תוצאת ההפגזות בחומס צילום: אי–פי

לפי הדו"ח, החוקרים השיגו "ראיות אמינות ועקביות המזהות גורמים בכירים בכוחות המזוינים שהורו לפקודיהם לירות במפגינים לא חמושים, לצלפים לירות לעבר ילדים, להרוג חיילים שסירבו לציית לפקודות אלה, לעצור אזרחים ללא סיבה, להעניק יחס לא נאות לעצירים ולבצע התקפות על שכונות אזרחיות עם טנקים ומכונות ירייה".

אתמול דיווחו גורמי אופוזיציה על עריקתו של קצין בכיר נוסף בדרגת תת אלוף יחד עם קבוצה של כ-200 חיילים בעיר אדליב. הם דיווחו כי בעיר הוקם גדוד שנלחם בצבא הסורי. מספר העריקים מן הצבא הולך ומתרחב ואזרחים רבים מצטרפים לצבא הסורי החופשי. אולם, גם מספרים אלה אינם גורמים עדיין להתפרקותו של הצבא הסורי או לשבירת הנאמנות של הנהגתו במשטר.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

גורמים סורים רשמיים שהופיעו בתחנות הטלוויזיה הערביות מספרים על טיסות רבות של מל"טים של אמריקאיים מעל שמי סוריה, ועל כך שהם "מבינים ממקורותיהם שהתקפה צבאית על סוריה נמצאת בתכנון". נאט"ו מצידה הבהירה כי אינה מתכוונת לפעול צבאית במדינה, "גם אם תתקבל על כך החלטה באו"ם" כדברי מזכ"ל נאט"ו. אולם גם הצהרה זאת עשויה להשתנות אם יתברר שהצעדים הדיפלומטיים אינם מצליחים למנוע טרגדיה אנושית בסוריה.

שבוע שעבר דווח כי מהלכים דיפלומטיים ערביים ובינלאומיים מכוונים בימים אלה להכשיר את הקרקע לקראת הכרה רשמית באופוזיציה הסורית כגוף היציג היחיד של סוריה, ולהתיר את חימושם ומימונם של הכוחות שפועלים בסוריה נגד המשטר. גורמים דיפלומטיים ערביים מסרו לכלי תקשורת על נכונותן של כמה מדינות, בראשן קטאר וסעודיה, לממן ולחמש באופן רשמי את הצבא הסורי החופשי. צבא זה, שמורכב מעשרות אלפי עריקים ומתגייסים אזרחיים, נהנה ממימון חשאי ואת כלי נשקו הוא השיג בדרך של הברחות מעיראק, טורקיה ולבנון או מתוך מחסני הצבא הסורי.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ