סבא"א: איראן הגבירה העשרת האורניום; "חשש כבד" לגבי כוונותיה לייצר פצצה

הוכפל קצב ההעשרה ל-20% במתקן התת-קרקעי המוגן מתקיפה. טהראן מונעת מהפקחים גישה לבסיסים בהם נערכים ניסויים בהרכבת ראש נפץ גרעיני

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס

איראן הגבירה בצורה משמעותית את קצב העשרת האורניום במתקני הגרעין בנתנז ובפורדו ליד העיר קום, כך קובע הדו"ח הרבעוני של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שפורסם הערב (שישי). עוד קובע הדוח כי "נמשכים החששות הכבדים לגבי המימד הצבאי" של תכנית הגרעין האיראני.

הדו"ח קבע כי איראן אינה משתפת פעולה בצורה מספקת עם פקחי הסוכנות, ולפיכך "לא ניתן לערוב כי לא קיימים חומרים גרעיניים ופעולות גרעיניות לא מוכרזות באיראן, ולא ניתן לקבוע כי כל החומרים הגרעיניים באיראן נועדו למטרות שלום".

המסמך מדווח גם על כישלון המשימה של פקחי הסוכנות שביקרו באיראן השבוע, שלא הצליחו לקבל מאיראן תגובה מהותית להאשמות הקשורות לפיתוח רכיבים צבאיים של תוכנית הגרעין. איראן לא אפשרה לפקחי סבא"א בשני ביקוריהם האחרונים במדינה להיכנס לאתר בפרצ'ין, שבו לפי החשד היא עורכת ניסויים תיאורטיים ומעשיים בפיתוח ראשי נפץ גרעיניים. "מנכ"ל סבא"א קורא לאיראן להשיב לדאגות החמורות לגבי מימדים צבאיים אפשריים בתכנית הגרעין שלה", נכתב בדו"ח. "על איראן להשיב לשאלות סבא"א בנוגע למתקן בפרצ'ין ולמעורבות מומחה זר בתכנית הגרעין שלה".

על פי הדו"ח, איראן הגדילה את מספר הקסקדות (מערך צנטריפוגות) שבהן היא מעשירה אורניום לרמה של 5% והכפילה את מספר הקסקדות בהן היא מעשירה אורניום לרמה של 20% במתקן בפורדו. האתר, ליד העיר השיעית הקדושה קום, נחשף על ידי המערב לפני כשנתיים: הוא בנוי בתוך הר סמוך, במטרה להגן עליו מפני מתקפה אפשרית. "איראן מרכיבה צנטריפוגות נוספות במתקנים בנתנז ופורדו והודיעה על כוונה להתקין שלושה סוגים חדשים של צנטריפוגות בנתנז לצורך מחקר ופיתוח".

מנכ"ל סבא"א, יוקיה אמאנו, פרסם הודעה ובה הגדיר את הסרוב האיראני "מאכזב". "הדיאלוג התנהל ברוח קונסטרוקטיבית, אך לא הגענו להסכם", נאמר בהודעתו.

אחמדינג'אד במתקן בנתאנזצילום: רויטרס

אתמול דיווח ה"ניו יורק טיימס", מנגד, כי על פי הערכה שגיבשו 16 סוכנויות מודיעין אמריקאיות בשנת 2010, איראן אינה פועלת לפיתוח פצצה גרעינית. הדברים עולים בקנה אחד עם מסמך מודיעיני שגובש בשנת 2007, שהגיע למסקנה דומה.

בדו"ח האחרון של הסוכנות, שפורסם בחודש נובמבר, נכתב כי איראן שוקדת על "היבטים צבאיים" של תכנית הגרעין. הדו"ח החמור פירט שורה של פעולות שביצעה איראן בשנים האחרונות, המעידות על כוונתה לייצר נשק גרעיני, ביניהם מספר ניסויים. הסוכנות הביעה בדו"ח דאגה חמורה מהאפשרות שאיראן תשתמש בגרעין למטרות צבאיות, והדגישה כי היא לא יכולה להבטיח שאיראן אינה שוקדת על תוכנית גרעין צבאית.

על פי אותו דו"ח, איראן השיגה תוכניות לעיבוד האורניום המועשר שהיא מפיקה למתכת הכדורית ממנה בנויה ליבת פצצת הגרעין. המדענים האיראנים קיבלו תוכניות לעיצוב מודל כדורי לפצצה, והם החלו במחקר מעשי לעיצובה. איראן אף ביצעה ניסויים תיאורטיים ומעשיים בהפעלה מסונכרנת של מספר רב של נפצים הדרושים ליצירת התגובה הגרעינית בתוך הפצצה - ולהכוונה מדוייקת של גלי ההדף. את הניסויים ביצעה בתוך מתקן סגור, מוגן ומחופר שנבנה לשם כך בפרצ'ין. כמו כן, איראן החלה בבדיקת היתכנות לביצוע ניסוי גרעיני ממשי – ובחנה כיצד ניתן לשלוט בניסוי מעמדת שליטה מרוחקת ממוקדו. בידי סבא"א מסמך בפרסית המפרט את ההיבטים הלוגיסטיים והביטחותיים של ביצוע ניסוי גרעיני.

איראן - כך קבע הדו"ח הקודם - החלה במחקר וניסוי על האופן שבו ישולב ההתקן הגרעיני הכדורי בתוך ראש הקרב הקיים של טילי השיהאב 3 שברשותה. כמו כן היא ביצעה מחקרים תיאורטיים-ממוחשבים לבחינת גובה הפיצוץ האופטימלי של פצצת גרעין – מעל המטרה, או עם פגיעת הטיל בקרקע

מצרים על הכישלון, מתמקדים בסנקציות

דובר הבית הלבן ג'יי קרני אמר השבוע כי ארה"ב "מצרה על הכשלון של איראן להגיע להסכם עם סבא"א שהיה מאפשר לסוכנות לחקור לעומק את הטענות הרציניות שעלו בדו"ח בנובמבר. לצערנו מדובר בהדגמה נוספת של סרבנות איראנית לעמוד במחויבויות הבינלאומיות שלה". "זה מאכזב, אך זה לא היה מפתיע", הוסיף סגן דובר משרד החוץ האמריקאי, מארק טונר, "אבל אנו מתכוונים לבחון את התגובה יחד עם המכתב שלהם, כדי לקבל החלטה איך מתקדמים. אני רוצה להבהיר שאנו מתייעצים מקרוב עם ישראל בנושאים האלה. ואנו מאוד ברורים לגבי ההתקדמות בשני המסלולים (סנקציות והידברות). אנו מאמינים - ומעבירים את המסר לישראל ושאר השותפות שלנו - שזה משפיע. אנו אוכפים סנקציות חסרות תקדים, ואם זה מה שיביא אותם בחזרה לשולחן המו"מ, אנו נתקדם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ