עשרות מדינות התייצבו לצד האופוזיציה הסורית

למעלה מ-60 מדינות שלקחו חלק בכינוס בתוניסיה קראו לאו"ם לגבש כוח שמירת שלום אזרחי שיוצב במדינה; קלינטון: "אל תפקפקו בנחישותנו"; הצלב האדום החל לפנות פצועים מחומס

אבי יששכרוף
נטשה מוזגוביה
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף
נטשה מוזגוביה
אי-פי

"ככל שתמשיכו עם האלימות, תכתימו את כבודכם", אמרה שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון לתומכי משטר אסד, בכינוס "ידיד סוריה" שנערך היום (שישי) בתוניסיה. המדינו שהשתתפו בכינוס ביקשו מהאו"ם להתחיל ולתכנן משימת כוח שמירת שלום, שיוצב בסוריה לאחר שדיכוי האופוזיציה ייפסק. בתוך כך, הצלב האדום הודיע היום כי צוותי החילוץ החלו בפינוי הפצועים, הנשים החולות והילדים מהעיר חומס הנצורה, שממשיכה להיות מופגזת באופן מאסיבי על ידי הצבא. כ-20 בני אדם נהרגו היום בסוריה.

מעל 60 מדינות השתתפו בכינוס, בהן ארצות הברית, ומדינות אירופיות וערביות. הן קראו להפסקה מיידית של האלימות במדינה, ולהתרת פעילות הומניטארית באזורים שניזוקו בחודשים האחרונים, אולם לא הסכימו על התערבות צבאית לסיום שפיכות הדמים, והסתפקו באיום על החרפת הבידוד והסנקציות על משטר אסד. במהלך הוועידה מונה מזכ"ל האו"ם קופי ענאן בתור השליח המיוחד לנושא מטעם האו"ם והליגה הערבית.

שר החוץ הסעודי סעוד אל פייסל נטש את הוועידה בשעות הצהריים, ואמר כי לא ניתן להסתפק עוד בהצהרות ודיבורים, ויש לפעול לחימוש האופוזיציה בסוריה. פייסל נשא נאום בוועידה, ואמר כי ארצו אינה מוכנה להשתתף בפעילות שלא תוביל להגנה מהירה של אזרחי סוריה. לדבריו, המשטר הסורי הפך ל"רשות כובשת", והתמקדות בסיוע הומניטארי כבר אינה מספיקה.

קלינטון, ושרי החוץ של בריטניה, איחוד האמירויות וטורקיה, היום בתוניסיהצילום: אי–פי

  שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון קראה להסלמת האלימות בסוריה "עלבון להקהילה הבינלאומית, איום לביטחון האזורי והפרה בוטה של זכויות האדם האוניברסאליות". לדבריה, "משטר אסד התעלם מכל אזהרה, פספס כל הזדמנות והפר כל הסכם. המשטר יוצר אסון הומניטארי. טנקים ומרגמות ממשיכים לירות על מטרות אזרחיות באזורי מגורים, כולל על נשים וילדים".

  לדברי קלינטון, הקהילה הבינלאומית מדברת בקול אחד בנוגע לסוריה. "העם הסורי מפנה מבטו אלינו בשעת הצורך שלהם. איננו יכולים לאכזב אותם. איננו יכולים לחכות שהמשבר הזה יהפוך לאסון גדול יותר. אם המשטר של אסד יסרב לאפשר לסיוע ההומניטארי להגיע לאזרחיו, יהיה לו עוד יותר דם על הידיים - כמו גם למדינות שממשיכות להגן על המשטר ולספק לו תחמושת. אנו קוראים למדינות שמספקות נשק שהורג אזרחים להפסיק באופן מיידי. שלא יהיו טעויות לגבי הנחישות שלנו: הפשעים נגד העם הסורי צריכים להפסק, ובכירי המשטר צריכים לתת דין וחשבון. אף אחד לא צריך להטיל ספק בכך ששלטונו של אסד לא יחזיק מעמד. הסורים שתומכים באסד, במיוחד אנשי הצבא, צריכים להבין שלמשטר הזה אין עתיד. ככל שתמשיכו יותר עם האלימות, תכתימו יותר את הכבוד שלכם. אך אם תסרבו לקחת חלק בתקיפות נגד האזרחים, בני אצרכם יהללו אתכם בתור גיבורים".

  קלינטון הודיעה על התחייבות ארה"ב להעביר 10 מיליון דולר לסיוע הומניטארי למדינה, ובהמשך סכומים נוספים. היא אישרה כי שארה"ב רואה במועצה הלאומית של סוריה, שנציגיה נכחו במפגש, בתור "הנציגים הלגיטימיים של הסורים המבקשים שינוי דמוקרטי".
  שר החוץ של צרפת אלן ז'ופה אמר במהלך הכינוס כי האיחוד האירופי צפוי להחליט ביום שני על הקפאת נכסי הבנק המרכזי הסורי בפגישתו ביום שני. לדבריו, האיחוד מתכנן נקיטת "אמצעים חדשים וחזקים".

  חלק ממדינות ערב שהשתתפו בכינוס העלו את הרעיון לספק נשק לאופוזיציה הסורית, אך סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר ש"אנו מרגישים שאיננו רוצים לראות אלימות נוספת בסוריה, אלא פחות אלימות".

  נשיא תוניסיה מונסף מרזוקי קרא לכוח שמירת שלום ערבי, שיבטיח יציבות במהלך החלפת השלטון. "אנחנו מחויבים להפסיק את שפיכות הדמים, אבל לא באמצעות התערבות צבאית", אמר. שר החוץ של קטאר, קרא לאסד לעזוב את תפקידו, ובשיתוף שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו, קרא לפרוזדורים מוגנים, שיאפשרו להזרים סיוע הומניטארי למדינה. השניים קראו גם להכרה במועצה הלאומית בסוריה ככח האופוזיציה הרשמי. " נרכז את מאמצינו בחיזוק האופוזיציה, שתהיה הבסיס למשטר הדמוקרטי החדש", אמר דבוטולו.

  בעוד המדינות שהשתתפו בוועידה היום טענו כי סופו של משטר אסד הולך ומתקרב, יש בקהיליית החוקרים גם דעות אחרות. היום התפרסם מאמר של ד"ר ג'ושוע לנדיס, מרצה מהמרכז ללימודי המזרח התיכון באוניברסיטת אוקלהומה, שטוען דווקא שממשל אסד עשוי להחזיק מעמד גם עד סוף שנת 2013. הסיבות: חולשת האופוזיציה, חוסר הנכונות של הקהילה הבינלאומית להתערב במשבר, העוצמה הצבאית של משטר אסד, כשלפי חלק מההערכות כ-80% מהקצינים בצבא הסורים הם עלאווים, והעובדה שמקורביו של אסד עדיין שולטים בחברות המרכזיות בסוריה.‬

  האופוזיציה בסוריה דיווחה כי 20 בני אדם נהרגו היום בסוריה, בהם 12 ילדים, מרביתם באדליב ובחומס. רוב הנפגעים בחומס הם כתוצאה מהמשך הפעילות של הצבא הסורי בשכונת באבא עמאר. על פי דיווחי האופוזיציה, על השכונה נורו פגזים בקוטר של 122 מ"מ, וכן אש טנקים.

  ראש ממשלת חמאס איסמעיל הנייה הביע היום לראשונה תמיכה במפגינים הסורים, כשאמר אחרי תפילת יום שישי במסגד במצרים שהוא מריע ל"עם הסורי האמיץ שמתקדם עם הדמוקרטיה והרפורמה". סגן דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר אמר שהדברים "מעידים יותר מכל על בידודו של המשטר הזה".


  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ