ארה"ב נערכת לתגבור כוחותיה במיצרי הורמוז

על פי הדיווח ב"וול סטריט ג'ורנל", צבא ארה"ב מתכנן לערוך שינויים בחימוש ספינותיו, כדי שיוכלו להתמודד טוב יותר עם ספינות תקיפה איראניות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

ארה"ב מתגברת את כוחותיה הימיים והיבשתיים במפרץ הפרסי כדי להגיב לניסיון איראני אפשרי לחסום את מיצרי הורמוז - כך דיווח הלילה (שבת) הוול סטריט ג'ורנל.

על פי מקורות ששוחחו עם העיתון, צבא ארה"ב הודיע לקונגרס על תכניות להציב מכשירים חדשים לגילוי מוקשים והעלאת המעקב באזור המיצרים. הצבא רוצה גם לערוך שינויים במערך הנשק על ספינותיו במפרץ, כדי שיוכלו להתמודד טוב יותר עם ספינות תקיפה איראניות מהירות וכן עם טילים מהחוף.

"כאשר האוייב מציג סימנים של יכולת משופרת, אנו בודקים מה אנו יכולים לעשות כדי להכריע אותו" - אמר קצין בכיר בחיל הים האמריקאי. דרך מיצרי הורמוז עוברת חמישית מהנפט בעולם.

בתוך כך, פורסם אמש הדו"ח הרבעוני של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) שקובע כי איראן הגבירה בצורה משמעותית את קצב העשרת האורניום במתקני הגרעין בנתנז ובפורדו ליד העיר קום. עוד קובע הדוח כי "נמשכים החששות הכבדים לגבי המימד הצבאי" של תכנית הגרעין האיראני.

מיצרי הורמוזצילום: אי-פי

הדו"ח קבע כי איראן אינה משתפת פעולה בצורה מספקת עם פקחי הסוכנות, ולפיכך "לא ניתן לערוב כי לא קיימים חומרים גרעיניים ופעולות גרעיניות לא מוכרזות באיראן, ולא ניתן לקבוע כי כל החומרים הגרעיניים באיראן נועדו למטרות שלום".

המסמך מדווח גם על כישלון המשימה של פקחי הסוכנות שביקרו באיראן השבוע, שלא הצליחו לקבל מאיראן תגובה מהותית להאשמות הקשורות לפיתוח רכיבים צבאיים של תוכנית הגרעין. איראן לא אפשרה לפקחי סבא"א בשני ביקוריהם האחרונים במדינה להיכנס לאתר בפרצ'ין, שבו לפי החשד היא עורכת ניסויים תיאורטיים ומעשיים בפיתוח ראשי נפץ גרעיניים. "מנכ"ל סבא"א קורא לאיראן להשיב לדאגות החמורות לגבי מימדים צבאיים אפשריים בתכנית הגרעין שלה", נכתב בדו"ח. "על איראן להשיב לשאלות סבא"א בנוגע למתקן בפרצ'ין ולמעורבות מומחה זר בתכנית הגרעין שלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ