יום לפני משאל העם על החוקה החדשה, 77 הרוגים בסוריה

דיווח: ארה"ב מבקשת משכנותיה של סוריה להיערך להברחת נשק כימי מהמדינה. הצלב האדום הודיע כי נכשלו מאמציו לפנות פצועים מחומס

ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
רויטרס
אי-פי

סוריה גינתה אמש (שבת) בחריפות את סעודיה בגין קריאותיה לחמש את המורדים הנלחמים בנשיא בשאר אל אסד. ההודעה פורסמה בעיתון ממשלתי שעה שפעילי זכויות אדם מדווחים כי 77 בני אדם נהרגו אתמול ברחבי המדינה וההפגזות הכבדות נמשכות כל העת בעיר חומס.

המשלחת הבינלאומית של הצלב האדום דיווחה כי נמנעה ממנה גישה לפצועים בשכונה המבוצרת באבא עמאר בעיר חומס. ביום רביעי נפצעו באזור שני עיתונאים מערביים הממתינים עדיין לפינוי. הארגון ההומניטארי פינה מהמקום 27 בני אדם ביום שישי, אך לא הצליח להגיע אל העיתונאים הזרים הפצועים או לפנות את גופות עמיתיהם שנהרגו.

המגזין "פוריין פוליסי" דיווח כי הממשל האמריקאי פנה לממשלות של המדינות השכנות של סוריה במטרה לתאם מענה לאפשרות של הברחת נשק להשמדה המונית נשק כימי וביולוגי מסוריה לשטחן.

אזרחים כפותים בפאתי דמשק. ערב משאל העם יותר מ-70 הרוגים ברחבי המדינהצילום: אי-אף-פי

  לפי הדיווח שלשום, מברקים נשלחו לעיראק, ירדן, לבנון וסעודיה, עם הצעת סיוע לטיפול בנושא. ממשרד החוץ האמריקאי נמסר בתגובה לדיווח כי "ארה"ב ובעלות בריתנו עוקבות אחר מאגרי הנשק הכימי של סוריה. נוכחות הנשק הזה בסוריה פוגעת בשלום וביטחון המזרח התיכון, ואנו קראנו פעמים רבות לממשלת סוריה להשמיד את מאגר הנשק הכימי שלה ולהצטרף לאמנת הנשק הכימי. אנו מאמינים שהנשק נמצא בשליטת הממשלה וממשיכים לעבוד עם מדינות שחושבות בצורה דומה כדי למנוע את זליגת הנשק הכימי מסוריה".

  היום מתוכנן להיערך משאל עם בסוריה על החוקה החדשה שיזם הנשיא אסד. על פי ההצעה, מפלגת הבעת תאבד מכוחה הריכוזי ומפלגות אופוזיציה יזכו להשפעה פוליטית רבה יותר. המורדים מצדם דוחים את הניסיון המלאכותי לדבריהם לרפורמה שלא תקטין באמת את כוחו של אסד.

  שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו אמר אתמול כי סוריה מעוניינת למחוץ את האופוזיציה ואז להוביל את הרפורמות שהכריזה עליהן. "היגיון כזה מרוקן לחלוטין מתוכן את הרפורמות" אמר. "להילחם באנשיך מצד אחד ובה בעת להכריז על רפורמה, יש בכך סתירה", הוסיף. דבוטולו ביקר בחריפות את ההתקפה על חומס ערב ההצבעה על משאל העם.

  סוריה תקפה בחריפות את המדינות שהשתתפו בכינוס "ידידות סוריה" שנערך בתוניסיה. הטלוויזיה הממלכתית בסוריה כינתה את הכינוס "אויבי סוריה". "סוריה דוחה כל הצהרה שפורסמה מטעם הכינוס, ומגנה את הקולות הקוראים לחימוש ומימון הכוחות המורדים, פעולות אלו עשויות לתמיכה בטרור ורמיסת האינטרסים של בני העם הסורי", לשון ההודעה.

  לפי דיווח של בכיר אמריקאי אלמוני, שפורסם בעיתון אל-שרק אל-אווסט, מתגבשת הצעה לפעולה צבאית דוגמת זאת שיושמה בקוסובו, אבל בינתיים נראה כי רק סעודיה וקטאר מוכנות להתגייס לפעולה כזאת. קטאר כבר הציעה לפני מספר שבועות לגייס כוח התערבות ערבי ואילו שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל, הבהיר שלשום בלשון חריפה כי "המשטר הסורי חייב להסתלק בטוב או ברע" , בצעד יוצא דופן הוא גם החליט לפרוש מן הוועידה כמחאה על ההחלטות הרופסות לטעמו שקיבלה.

  מוקדם יותר השבוע צוות מומחים של האו"ם שבחן את המהומות בסוריה שירטט רשימה של גורמים סוריים בכירים שעשויים לעמוד בפני חקירה בגין פשעים נגד האנושות. בדו"ח, שייחשף במלואו בשבוע הבא נרמז כי הרשימה המדוברת מגיעה עד לדרג הגבוה ביותר, ובין השאר גם לנשיא בשאר אסד. האו"ם דיווח בחודש שעבר כי לפחות 5,400 בני אדם נהרגו בסוריה מאז תחילת המהומות לפני קרוב לשנה, לפי פעילי זכויות אדם המספר עומד כעת על 7,300.

  בתוך כך, בחיפה התקיימה אמש אסיפה בהשתתפות עשרות אזרחים ערבים ישראלים ודרוזים מהגולן, שמטרתה הבעת תמיכה בסוריה וברפורמות שמוביל בשאר אסד. בין הדוברים היו ח"כ סעיד נפאע , ומזכ"ל מ"קי הסופר מוחמד נפאע והבישוף עטאללה חנא, לצד דוברים מכפרי הדרוזים ברמת הגולן. האסיפה התקיימה ביוזמת ועד עממי שהוקם בחודשים האחרונים תחת השם "ועד התמיכה בסוריה" נגד מה שהגדירו האימפריאליזם והמזימה להפיל את סוריה ותפקידה כסרבנית לתכתיבים האמריקאיים המשרתים בראש ובראשונה את ישראל והמערב.

  ח"כ נפאע אמר בשיחה ל"הארץ" כי אין מדובר במפגן תמיכה באסד האיש, אלא תמיכה בסוריה המדינה ותהליך הרפורמות שהחל בה: "מה שקורה בסוריה זה לא מאבק על זכויות אדם ודמוקרטיה אלא מלחמה של ממש כדי להכניע את סוריה על ידי ארה"ב ותומכיה במזרח התיכון".

  לדברי נפאע, שפיכות הדמים הקיימת בסוריה אינה באחריות המשטר בלבד "אלא גם באחריות מי שדוחף למלחמת אזרחים על ידי חימוש האופוזיציה". יש לציין כי בשבועות האחרונים התקיימו שורה של אסיפות ותמיכות במהפכה בסוריה וגינוי לאסד, כולל בחיפה. בשבוע שעבר ארגנה התנועה האיסלאמית כנס תמיכה גדול במהפכה ובגנות המשטר בסוריה. הכנס התקיים בכפר כנא בהשתתפות אלפים מתומכי התנועה. החברה הערבית בישראל כמו בכפרים הדרוזים בגולן אין תמימות דעים לגבי המתרחש בסוריה ויש חילוקי דעות מהותיים שחוצים גם מפלגות ותנועות פוליטיות בין התמיכה באסד והרפורמות לבין המהפכה והמורדים.

  הפגנת תמיכה בהשתתפות ערבים ישראלים ודרוזים מהגולן שמטרתה הבעת תמיכה בסוריה וברפורמות שמוביל בשאר אסדצילום: סלימאן חלבי / אתר אל ערב

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ