תדרוך יוצא דופן |

בכיר אמריקאי: מטרתנו "להרוויח זמן" מול איראן כי "דברים מוזרים יכולים לקרות"

לדברי אנתוני בלינקן, היועץ לביטחון לאומי של סגן הנשיא, ארה"ב לא ויתרה על פתרון של דיפלומטיה וסנקציות, אך "לא נאמר לישראל כיצד לנהוג"

חמי שלו
חמי שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חמי שלו
חמי שלו

מדיניותה הנוכחית של ארצות הברית כלפי איראן נועדה "להרוויח זמן ולדחות את הבעיה לעתיד, כי דברים משונים יכולים לקרות בינתיים" – כך אמר אתמול (שני) אנתוני בלינקן, היועץ לביטחון לאומי של סגן נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וסגן העוזר של הנשיא אובמה לענייני בטחון לאומי. "לעולם אין לדעת", הוסיף.

בתדרוך יוצא דופן לחברי הארגון היהודי "איזראל פוליסי פורום" בניו יורק בלינקן ציין כי לדעתה של ארצות הברית, איראן "לא קיבלה החלטה לייצר נשק גרעיני, איננה נמצאת על הסף של השגת נשק כזה, ועדיין נותרו זמן ומרחב כדי לתת לדיפלומטיה לעבוד".

בלינקן ציין כי ישראל רואה באיראן גרעינית "סכנה קיומית", בעוד ארצות הברית מתייחסת אליה כ"איום ישיר ורציני" על בטחונה. הוא הוסיף, עם זאת, ש"ישראל צריכה לקבל את ההחלטות שלה בעצמה. איננו נוהגים לומר לבנות בריתנו כיצד לנהוג בעניינים הקשורים לביטחונן הלאומי".

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

בראיון קצר עם "הארץ" לאחר הופעתו, הוסיף בלינקן כי הערכות המצב של ישראל וארצות הברית בקשר לאיראן "קרובות מאוד", אבל "אנחנו נמצאים במקומות שונים, אפילו גיאוגרפית, ולכן ייתכנו חילוקי דעות טקטיים בין שתי המדינות, ואולי יש לישראל תשובות משלה. אבל עמדתנו האסטרטגית הבסיסית זהה לחלוטין".

ערב מפגש הפסגה בין הנשיא אובמה לראש הממשלה נתניהו בתחילת השבוע בוושינגטון, בלינקן אמר ל"הארץ" כי למיטב ידיעתו "ישראל טרם קיבלה החלטה מה תעשה ומה לא תעשה" בקשר לאיראן. הוא התייחס לאמירתו השנויה במחלוקת של ראש המטות המשולבים של צבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי, כי איראן היא מדינה "רציונלית" באומרו ש"אפשר להתווכח מה היא רציונליות ומה היא אי-רציונליות, כפי שפעם עשו לגבי ברית המועצות וסין. העובדה היא שבעבר הגיבה איראן ללחץ אפקטיבי שהופעל עליה".

בלינקן העלה על נס את יחסו של אובמה לישראל והגדיר אותו כ"נשיא שתמך בישראל יותר מכל קודמיו". באופן חריג לגבי פקיד ממשל, תקף בלינקן את הביקורת החריפה המוטחת נגד יחסו של אובמה על רקע פוליטי ואמר כי זו גורמת נזק כבד הן ליחסי ישראל-ארצות הברית והן לביטחונה הלאומי של ישראל. "במשך דורות נהנתה ישראל מתמיכה דו מפלגתית, והסכנות רבות מדי כדי שנשנה זאת עתה".

מבלי לפרט כלפי מי הוא מפנה את הערתו, "הזהיר" בלינקן ש"יש סיכוי סביר שממשל אובמה-ביידן עדיין יהיה פה אחרי הבחירות בנובמבר, וכדאי למי שמתייחס עתה לנושאים האלה שיכניס עניין זה לשיקוליו".

באותה הנימה, תקף בלינקן את "מצעד תופי המלחמה" בתקשורת האמריקאית ואת המתקפות הפוליטיות על מדיניות של אובמה כלפי איראן, וטען כי אלה גורמות להגברת המתח באזור, וכתוצאה מכך לעליית מחירי הנפט, וכתוצאה מכך לזה ש"כסף זורם מהכיסים שלנו לתוך הכיסים של האיראנים".

בלינקן טען כי מדיניות הממשל והסנקציות שכבר ננקטו גורמות לנזק כבד לכלכלה האיראנית: טהרן מנותקת מכ-70% מרזרבות מטבע החוץ שלה, היא מתקשה להשיג חומרים לתעשייה הגרעינית שלה ורשימת החברות הבינלאומית המחרימות אותה היא "כמו רשימת 'מי ומי' של החברות המובילות בעולם". בלינקן ציין כי הנשיא אחמדינג'אד מגלה "יותר עניין" במציאת נוסחת פשרה עם המערב מאשר המנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, שההתמודדות עם ארצות הברית היא ההצדקה המרכזית לקיום משטרו".

עם זאת, בלינקן הודה כי ארצות הברית סובלת מ"חוסר מידע יוצא דופן" לגבי הנעשה באיראן ובדרגיה הבכירים והמסוכסכים.

לגבי סוריה, בלינקן ציין כי ארה"ב שוקלת את צעדיה, אך מתנגדת לעת עתה לחימוש המורדים. הוא ציין עם זאת כי אפשר להבחין בהתפוררות הולכת וגוברת של משטרו של הנשיא אסד: העריקות מהצבא, כולל בדרגים בכירים, הולכות ומתרבות, ואילו פקידי ממשלה ובכירי הכלכלה מבריחים את כספם ואת משפחותיהם לחו"ל.

הארגון היהודי אי-פי-אף הוקם בשנת 1993 בעידודו של ראש הממשלה המנוח יצחק רבין כדי לגייס תמיכה בהסכמי אוסלו ובפתרון של שתי מדינות לסכסוך. בשנים האחרונות היה הארגון משותק למעשה, אך בחודשים האחרונים הוא נהנה מתחייה מחודשת כאשר הוא מציב עצמו במרכז דעת הקהל היהודית באמריקה, "בין איפא"ק לג'יי סטריט", כפי שאמר אחד מראשי הארגון.

Read this article in English: U.S. policy aimed at 'buying time' with Iran, says senior official

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ