בכיר באחים המוסלמים: המהפכות במזרח התיכון יגיעו גם לאיראן

ההתבטאות החריגה של ראש ועדת החוץ בפרלמנט מסמנת כי ההנהגה הבאה של מצרים מסרבת להיעתר לניסיונות החיבוק של טהראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ראש ועדת החוץ בפרלמנט המצרי החדש, ד"ר עיסאם אל-עריאן, הזהיר אתמול את המשטר הסורי כי "אחרי שפיכת דמו של העם הסורי, אין מנוס למשטר הזה אלא ליפול". אל-עריאן, מבכירי תנועת האחים המוסלמים, התייחס גם לאיראן ודיבר על כך שמצרים צריכה לבחון כיצד תוכל להנהיג את השינויים במזרח התיכון, אשר יגיעו גם לאיראן. זו הפעם הראשונה שבה נציג רשמי של תנועת האחים מדבר בגלוי על כך שאיראן עשויה להיות הבאה בתור. בישיבת ועדת החוץ של הפרלמנט נשמעה גם ביקורת חריפה על כך שמצרים הרשתה לשתי ספינות איראניות לעבור בתעלת סואץ. על כך השיב אל-עריאן כי מצרים כבולה בהסכמים בינלאומיים, ולכן לא יכלה למנוע את מעבר האניות.

עמדה זו של האחים המוסלמים מתיישבת עם עמדתם האידיאולוגית, אשר רואה בשיעה זרם בלתי רצוי באיסלאם, וכן עם עמדתם הפוליטית - אשר רואה במהפכה במצרים תוצר מצרי שנועד לסלק את השלטון הדיקטטורי של מובארק, ולא חלק ממהפכה איסלאמית כפי שהנהגת איראן מבקשת להציגה. גם ניתוק היחסים בין חמאס לבין סוריה מסייע עכשיו לאחים המוסלמים להביע עמדות בוטות יותר כלפי איראן. כל עוד נסמך חמאס אל שולחנו של אסד ונהנה מסיוע איראני, התקשתה התנועה לבקר את איראן ואת סוריה.

איראן מצידה מיהרה בשבוע שעבר להודיע בפומבי כי היא מוכנה לסייע כספית למצרים ולהרחיב את השקעותיה בה, כדי "לקזז" את הנזק שעלול להיגרם למצרים כתוצאה מהקפאה אפשרית של הסיוע האמריקאי. אולם תנועת האחים וממשלת מצרים לא מיהרו לחבק את ההצעה האיראנית. לעמדה האנטי-איראנית הצטרף גם עמרו מוסא, שיבקש להתמודד על משרת הנשיאות, כאשר הצהיר השבוע ש"המזרח התיכון הערבי לא ינוהל על ידי איראן או טורקיה".

עשו לנו לייק וקבלו את הפרשנויות המעמיקות ביותר, ישירות לפייסבוק

הפרלמנט המצריצילום: רויטרס

בה בעת, דורשת עכשיו תנועת האחים המוסלמים מהמועצה הצבאית העליונה להניח לה להרכיב ממשלה חדשה בראשותה, כשהיא מתחייבת להקימה יחד עם מפלגות אחרות - כולל מפלגות ליברליות. דרישתם של האחים נשענת על טענתם שממשלתו הזמנית של כמאל אל-גנזורי אינה יכולה להכין תכנית חדשה לשיקום מצרים, ובכך עלולה להביא את כלכלתה של מצרים אל סף מסוכן. לטענתם הממשלה גם איננה מפעילה את החוק כלפי עבריינים, ומביאה בכך להתפשטותם של מעשי שוד, החזקת נשק בלתי חוקית, התנכלות לעוברי אורח ולאבדן תחושת הביטחון האישי. הביקורת שמשמיעים האחים נגד הממשלה היא למעשה ביקורת מוסווית נגד המועצה הצבאית העליונה בראשות הגנרל אל-טנטאווי, אשר מאשר את כל הפעולות הממשלה הזמנית.

אל-טנטאווי, קיבל אתמול את כתב האמנתו של שגריר ישראל החדש יעקב אמיתי, ובמקביל הודיעה מצרים כי "בתוך שעות" תתחדש הזרמת הגז לישראל, אחרי שצינור הגז סבל מ-12 פיגועים. מצרים מתכוונת לדון בקרוב עם ישראל על תעריף חדש וגבוה יותר לגז שמשווק אליה, אחרי שסיכמה על שינוי המחיר עם ירדן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ