באופוזיציה הסורית מביעים תמיכה בחיזבאללה

הנחת העבודה הישראלית לפיה נפילת אסד פירושה ניתוק היחסים בין סוריה לבין איראן או חיזבאללה, איננה משקפת את דעתם של בכירי האופוזיציה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

"חיזבאללה איננו האויב שלנו, להיפך. התמיכה הגדולה ביותר בעולם הערבי לחיזבאללה היתה בקרב הסורים משום שהוא ביצע מעשה אציל כאשר עמד נגד ישראל ובלם את ההתקפה הישראלית. אבל היום האנשים חושדים בחיזבאללה משום שהוא נקט עמדת תמיכה ברורה במשטר אשר נוקט בכל אמצעי האלימות נגד האזרחים", כך הבהיר ד"ר בורהאן רליון, ראש המועצה הלאומית הסורית, ארגון האופוזיציה הגדול ביותר, את עמדת ארגונו כלפי חיזבאללה.

בראיון שהעניק אתמול (שני) לעיתון האלג'יראי אל-שורוק, מבחין רליון בין דרישתו מחיזבאללה לשנות את עמדתו כלפי סוריה לבין תמיכתו בארגון בכל הנוגע למדיניותו כלפי ישראל. נראה כי הנחת העבודה הישראלית (והמערבית) לפיה נפילת משטרו של אסד פירושה בהכרח ניתוק היחסים בין סוריה לבין איראן או חזבאללה איננה משקפת את תפישתו של רליון ואת הארגון שהוא מייצג.

רליון מבהיר כי "אין מערכות איבה נצחיות ואין מערכות ידידות נצחיות. בריתות נשענות על אינטרסים ואנחנו רוצים להגשים את מטרותינו. אם חיזבאללה יחליט לתמוך במסע הדמוקרטיה בסוריה לא היה שום מכשול במערכת היחסים עימו. אנחנו לא נקריב את חיזבאללה אם חיזבאללה לא יקריב אותנו". רליון הדגיש כי עד כה לא התקיימו מגעים בין האופוזיציה כגוף לבין חיזבאללה, אבל נראה כי מפגשים כאלה התקיימו ברמה האישית.

ראש המועצה הלאומית הסורית, ד"ר בורהאן רליוןצילום: רויטרס

נגד רליון מוטחת מזה כמה שבועות ביקורת נוקבת על האופן שבו הוא מנהל את המועצה הלאומית הסורית, ביקורת שהגיעה לשיאה שלשום כאשר קבוצתה של כעשרים חברים (מתוך 270 חברים) במועצה, החליטה לפרוש ממשנה ולהקים גוף אופוזיציוני חדש. פורשים אלה דורשים פעולה צבאית מיידית נגד המשטר הסורי, ומבקרים את עמדתו המעורפלת של רליון בכל הנוגע לדרישה כזאת. אמנם חלק מן הפורשים הכחישו היום כי פרשו, אבל בכך לא בא לקיצו הסכסוך הפנימי בתוך המועצה או בין המועצה שפועלת מחוץ לסוריה לבין גורמי אופוזיציה שפועלים בתוך סוריה. זאת, כאשר גם זרועותיה הצבאיות של המחאה, הצבא הסורי החופשי והמועצה הצבאית העליונה, שכל אחד מהם מנוהל על ידי קצין בכיר אחר, אינם מצליחים להגיע להסכמה הן ביחס לפיקוד מאוחד והן ביחס לשיטת הפעולה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק

המחלוקות הללו מערימות קושי עצום הן על מדינות המערב ומדינות ערב לקבוע מי הוא הנציג הבלעדי של העם הסורי בעת המהפכה, ובאופן מעשי, למי לשגר סיוע בכסף ובנשק. דיווחים שונים מספרים על הזרמת כלי נשק ותחמושת דרך טורקיה ועיראק, מקורות שונים מדווחים על מימון סעודי וקטרי לרכישת נשק, אבל לא ברור ליד מי מגיע המימון או הנשק.

רליון עצמו מודה שאין פיקוח מרכזי לנשק שנכנס לארגוני המחאה, וכי הוא היה רוצה שפעולות הצבא הסורי החופשי בפיקודו של הגנרל ריאד אל-אסעד תיעשה בכפיפות למדיניות המועצה הלאומית, אולם אל-אסעד אינו מתכוון לקיים תיאום כזה, קל וחומר אחרי שבועידת המדינות שתומכות בסוריה שהתקיימה בתוניס ביום שישי, לא הוזכר כלל תפקידו במרי. רליון ציין כי הוא יהיה מוכן להעניק לבשאר אסד חסינות אם יעזוב את המדינה.

בתוך כך מדווחים פעילי אופוזיציה בסוריה כי מספר ההרוגים היום הגיע כבר לחמישים וכי אסד שיגר את הדוויזיה הרביעית בפיקוד אחיו מאהר כדי לנהל את המערכה בחומס. הפעילות הדיפלומטית של מדינות אירופה והלחץ של מדינות ערביות עדיין אינם מצליחים להניב תכנית פעולה יעילה או ישימה. הגינויים נגד סוריה בועדת זכויות האדם של האו"ם, והצהרותיהם של מנהיגי צרפת, בריטניה וארה"ב משתמשים שוב באוצר המילים השגור, ורק סעודיה עוד תולה תקוות ביכולתה לשנות את עמדתה של רוסיה ואילו אסד, חתם היום על אישור החוקה החדשה ש"אושרה" במשאל העם שהתקיים שלשום. מבחינתו הנתיב הכפול שקבע, הרג מתנגדיו ובחירות שיעניקו לו לגיטימיות, הוא הנתיב היחיד שהוא מוכן לאמץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ