יותר ממאה הרוגים אתמול בסוריה |

13 הרוגים במבצע חילוץ עיתונאים מהמדינה

האו"ם מדווח כי עד כה נהרגו 7,500 בני אדם בעימותים במדינה, אך בניו יורק טוענים כי שליח הארגון לאזור קופי ענאן צפוי להציע לאסד מתווה פשרה

ג'קי חורי
שלמה שמיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
שלמה שמיר

מניין ההרוגים בסוריה עלה למעלה מ-7,500, כך לפי הערכות עדכניות שנמצאות בידי האו"ם. על פי הודעת האו"ם, מדי יום נהרגים במדינה כמאה אזרחים, כולל נשים וילדים. פעילי זכויות אדם במדינה דיווחו כי אתמול (שלישי) נהרגו במדינה 102 בני אדם, 13 מהם בעת מבצע חילוץ העיתונאים הפצועים מהעיר חומס. 35 מההרוגים מצאו את מותם בחאמה והיתר בשכונת באבא עמאר בחומס.

ערוץ הטלוויזיה הלבנוני אל-ג'אדיד דיווח הערב כי העיתונאית הצרפתייה אדית בוביה לא טופלה באף בית חולים לבנוני וכי משרד הבריאות הלבנוני עורך בדיקה האם היא הגיעה למדינה כפי שדווח הבוקר בעקבות מבצע החילוץ מחומס. מנגד, הצלם הבריטי פול קונרוי הגיע למדינה ועל פי הודעת הסאנדיי טיימס "הוא בריא ובמצב רוח טוב".

עוד דווח כי כוחות הביטחון ירו במפגינים באדלב ובדרעא ובפאתי העיר חלב, העיר השנייה בגודלה בסוריה, שעד כה לא השתתפה באירועים בצורה פעילה. פעילי זכויות אדם דיווחו על ירי לעבר סטודנטים בתוך הקמפוס האוניברסיטאי בעיר. עדי ראייה סיפרו כי אנשי הביטחון הסורים ובסיוע ה"שביחה", שכירי החרב של אסד, התעמתו עם סטודנטים בפקולטה לרפואת שיניים והנדסת החשמל ועצרו עשרות בעקבות הפגנות שיצאו ברחבי הקמפוס.

בתוך כך, מקורות בניו יורק דיווחו על מתווה לפתרון פולטי-דיפלומטי לאלימות הנמשכת במדינה. את המתווה המתגבש בערוצים סמויים מקדם מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי ענאן, שמונה באחרונה לתפקיד השליח המיוחד לענייני סוריה מטעם האו"ם והליגה הערבית.

גורמים דיפלומטיים בניו יורק אמרו כי בכוונת ענאן, שצפוי לבקר בקרוב בדמשק, לקדם תוכנית שבמסגרתה ישדל את הנשיא בשאר אסד לוותר על הסמכויות השמורות לו בתפקידו הנוכחי כנשיא המדינה, אך יערוב לו שיישאר במעמד של גורם נוכח ופעיל במשא ומתן על עתידה של סוריה.

הפגנה בעיר סראמין בצפון המדינה, היוםצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

על פי המנדט שניתן לענאן, הוא מונה "לספק את שירותיו הטובים במטרה לשים קץ לכל מעשי האלימות והפרות זכויות האדם ולקידום פתרון בדרכי שלום למשבר בסוריה". כמו כן, "הוא יקיים התייעצויות עם כל הגורמים בתוך סוריה ומחוצה לה". על סמך מנדט זה, מתכוון ענאן לפי המקורות בניו יורק לפנות לאסד.

במהלך כהונתו כמזכ"ל בין השנים 1997-2006, צבר ענאן מוניטין של דיפלומט החותר לפשרות בסכסוכים ובמשברים – גם במחיר של ויתורים למשטרים רודנים. ענאן נהג לבקר בבירות של ארצות סרבניות ולבקש שיתוף פעולה מצד שליטים עריצים.

הכישלון הגדול ביותר שלו היה בראשית שנות ה-90 בעת שהמתיחות בין משטרו של סדאם חוסיין בעיראק לבין ארה"ב היתה בשיאה. ענאן ניסה לפייס את חוסיין, ובסיום אחת מפגישותיו עם הרודן שהופל בכוח אמר: "אפשר לעשות עמו (חוסיין) עסקים".

בניו יורק הסבירו כי תוכניתו של ענאן מבוססת על ההערכה כי אסד כבר הפנים שהוא לא יוכל להמשיך בתפקידו כנשיא. עם זאת, הוא משוכנע כי בסיוע הצבא הנאמן לו ובתמיכת רוסיה, הוא יוכל להישאר בדמשק לתקופה בלתי מוגדרת ולהשתתף במו"מ עם גורמי האופוזיציה על הסדר פוליטי חדש למדינה. הגורמים מעריכים שענאן, שבתפקידו כמזכ"ל האו"ם קיים יחסים טובים עם הרוסים, יקבל את תמיכתם במהלך שיכלול צעד מפויס כלפי אסד.

בדיון שנערך אתמול במועצה לזכויות אדם בז'נווה מתחה ארה"ב ביקורת על שגריר סוריה באו"ם, שיצא במחאה מפגישת חירום של הארגון. לדברי הנציגים האמריקאים, טריקת הדלת של השליח והנאום הזועם שקדם לו מלמדים על האופי "הגובל בהזיה" של המשטר בהנהגת הנשיא בשאר אסד. שגריר סוריה לאו"ם בז'נווה, פייסל אל-חמאווי, האשים את חברי המועצה לזכויות אדם בקידום הטרור והעמקת המשבר בסוריה.

"כל מי ששמע את השגריר הסוריה צריך להכיר בכך שהתבטאויותיו גובלות באבדן קשר למציאות", אמרה איילין צ'מברליין דונהיו, נציגת ארה"ב במועצת האו"ם. "במידה מסוימת זה ביטוי למה שקורה במשטרו של אסד, המקיים משאל עם שהוא בדיחה ולעג לתהליך הדמוקרטי, ממש בשעה שהוא נמצא במשבר הומניטרי שיצר במו ידיו. אני חושבת שהתבטאותו של שגריר סוריה גובלת בהזיה באותה מידה". בזמן שדיפלומטים ונציגי ממשלות משבעים מדינות המתינו בתור כדי לבטא את דאגתם המצב המידרדר בסוריה, אח-חמאווי הודיע כי משלחתו תעזוב את מה שכינה "הדיון הסטרילי הזה". לפני שיצא בסערה מהחדר, הוא גינה את ההחלטה המתוכננת בסוגיית סוריה וכינה אותה "מרושעת ומלאת דעות קדומות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ