ארה"ב חשפה וחסמה רשת איראנית לעקיפת הסנקציות על הנפט

על פי משרד האוצר האמריקאי, 60% מהמסחר בנפט של טהראן עברו דרך בנק בדובאי. עצירת הפעילות בבנק גרמה לקריסה בערך המטבע האיראני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד האוצר האמריקאי חשף ועצר בחודש דצמבר האחרון יוזמה בנקאית שבסיסה בדובאי, שלטענת האמריקאים, שימשה את האיראנים כדי לעקוף את הסנקציות הבינלאומיות על תעשיית הנפט שלה. בסיס הפעולה הוא "בנק נור האיסלאמי", שהיו"ר שלו הוא בנו של שליט דובאי, בעלת בריתה של ארצות הברית.

בחודש דצמבר הסכים הבנק לסגור את מה שאנשי האוצר האמריקאי הגדירו בתור הערוץ העיקרי של איראן לעקיפת הסנקציות של המערב - כאשר כ-60% ממכירות הנפט של איראן בסוף השנה שעברה עברו דרכו. על פי ההערכות, איראן הרוויחה כ-80 מיליארד דולר מייצוא נפט.

הלחץ הבינלאומי על איראן, שהינה יצואנית הנפט החמישית בגודלה בעולם, הוא בין הגורמים שהביאו לעלית מחירי הנפט בעולם בימים האחרונים, ל-109 דולר לחבית, שיא של תשעה חודשים.

סניף של "בנק נור האיסלאמי" בדובאיצילום: רויטרס

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

על פי משרד האוצר האמריקאי, הבנק עורר את חשדם לאחר שהעביר את רווחי הנפט לטהראן דרך גופים כלכליים שהוטלו עליהם סנקציות בידי המערב. נור הפך לבנק מרכזי בעבור איראן רק בשנה שעברה, לאחר שמוסדות פיננסיים רבים החלו לנתק את קשריהם עם טהראן בעקבות הסנקציות.

כשבוע לאחר שהבנק הדובאי הפסיק את העברת הכספים, צנח ערכו של הריאל האיראני בכ-12%. ירידת ערך המטבע האיראני היוותה הוכחה בעבור האמריקאים להצלחת הסנקציות, ודחפו אותם ואת המערב לאמץ סנקציות נגד הבנק המרכזי האיראני בהמשך דצמבר אשתקד.

הודו, שהיתה אחת מהלקוחות הגדולות של איראן, בכל הקשור לנפט גולמי, החליטה בתחילת השנה, בעקבות לחץ של ארצות הברית, לסגור את מוסד המימון העיקרי דרכו שילמה לאיראן בעבור הנפט. על פי ההערכות של משרד האוצר האמריקאי, "האיגוד האסיאתי להעברת כספים", סייע לבנקים איראניים שנמצאים ברשימה השחורה של האמריקאים, לעקוף את הסנקציות.

במאי של השנה שעברה, הטיל האיחוד האירופי סנקציות על בנק בבעלות איראנית שבסיסו בהמבורג, גרמניה. הבנק היה גם הוא אמצעי מרכזי להעברת כספים שמקורם ברווחי מכירת נפט איראני. ארצות הברית גם האשימה את הבנק שסייע ברכישת ציוד לתוכנית הגרעין האיראנית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ