הארץ

ארבעה ימים לפני פגישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, אמר מפקד חיל האוויר האמריקאי כי המטה הכללי בצבא ארה"ב הכין אופציות מבצעיות לתקיפת מתקני הגרעין האיראני. על פי הדיווח בבלומברג, הגנרל נורטון שוורץ אמר לעיתונאים: "עם מה שאנחנו יכולים לעשות, לא הייתם רוצים להיות באזור בו זה יקרה".

בכירים בפנטגון סיפרו לבלומברג כי הוכנו אפשרויות צבאיות, החל מתדלוק אווירי למטוסי חיל האוויר של צה"ל, וכלה בתקיפת מבנים מרכזיים במשטר האיראני, כולל מתקנים של משמרות המהפכה, בסיסים של הצבא האיראני ומשרדי המודיעין והביטחון של השלטון בטהראן.

ראש המטות המשולבים בצבא ארצות הברית, הגנרל מרטין דמפסי אמר אתמול לוועדת התקצוב של בית הנבחרים כי "אין קבוצה באמריקה שנחושה יותר למנוע נשק גרעיני מאיראן יותר מהמטה הכללי, אני יכול להבטיח לכם את זה".

במקביל, דיווח הוושינגטון פוסט כי בכירים בארה"ב אמרו כי בצבא האמריקאי בטוחים יותר ויותר כי מתקפה באמצעות "אם כל הפצצות של מפצחי הבונקרים" -  פצצות במשקל 13 טון שיכולות לחדור מתקנים תת קרקעיים - יכולה להביא לנזק משמעותי לתוכנית העשרת האורניום של השלטון באיראן.

מפציץ B-52 משחרר את הפצצה חודרת הבונקר GBU-57צילום: משרד ההגנה

בתחילת השבוע אמר פקיד בכיר בירושלים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו מעוניין בביקורו בוושינגטון ,שייערך בשבוע הבא ,להביא לכך שהנשיא אובמה יחריף את הקו הפומבי אותו הוא נוקט כלפי איראן. הפקיד אמר כי ישראל מעוניינת שאובמה ירחיק לכת בהצהרותיו, ביחס לעמדה המסורתית האמריקאית לפיה "כל האופציות על השולחן". ישראל דורשת שהנשיא יאמר כי מתבצעות הכנות לפעולה צבאית, למקרה שאיראן תחצה את מה שנחשב בעיני ארצות הברית "קו אדום". בצורה כזו, סבורה ישראל, יגבר הלחץ על איראן, שתחוש כי קיים איום אמריקאי ממשי עליה.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

בירושלים ובוושינגטון חשים כי קיימים פערים גדולים באמון בין ישראל לארה"ב בסוגיה האיראנית. פקיד אמריקאי בכיר, שמעורב בהכנת ביקורו של נתניהו בארה"ב וביקש לשמור על אנונימיות, מסר כי נעשית עבודת הכנה אינטנסיבית כדי להבטיח את הצלחת הפגישה עם אובמה ולנסות לגשר על הפערים. ל"הארץ" נודע כי הבית הלבן פנה אתמול ללשכת ראש הממשלה והציע לפרסם הודעה משותפת בסיום פגישתם של נתניהו ואובמה. עם זאת, האמריקאים טרם הציעו נוסח להודעה כזו. הכוונה היא שההודעה המשותפת תסייע להתגבר על המחלוקות בין הצדדים ותציג עמדה ישראלית-אמריקאית אחידה, שתשמש כמנוף שילחיץ את איראן.

חוסר האמון בין הצדדים נובע בין השאר מהתחושה ההדדית שכל צד בוחש בפוליטיקה הפנימית של האחר. מחד, נתניהו חושד שהממשל האמריקאי מנסה לגייס את דעת הקהל בישראל נגד תקיפה באיראן. מאידך, הממשל חושד שנתניהו מפעיל את הקונגרס ואף משתמש בקמפיין המפלגה הרפובליקאית לנשיאות כדי ללחוץ על הנשיא אובמה.

Read this article in English: U.S. has military plan should Iran conflict erupt, says air force chief

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ