בחירות באיראן: חמינאי ואחמדינג'אד נלחמים על הפרלמנט

בהיעדר אופוזיציה חזקה ובניגוד לבחירות הקודמות, שאחריהן פרצו מהומות ברחבי איראן, עיקר ההתמודדות היא בין הרדיקאלים לשמרנים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הבחירות לפרלמנט באיראן התקיימו היום (שישי) בסימן שיגור מסר של אחדות וכוח מול המערב. הטלוויזיה האיראנית שידרה לאורך היום תמונות בהן נראו תורים ארוכים בקלפיות ברחבי המדינה, תוך הדגשה כי מדובר ב"אכזבה עבור חורשי הרעות". באיראן למעלה מ-48 מיליון בעלי זכות הצבעה שיכולים לממש את זכותם בכ-47,000 קלפיות. שר הפנים האיראני הודיע כי לאור ההיענות הרבה מצד האזרחים, הקלפיות ישארו פתוחות שעתיים נוספות. התוצאות צפויות להתפרסם בימים הקרובים.

"ביום הבחירות, בעזרת האל, האומה האיראנית תנחית סטירת לחי אדירה על פני היוהרה העולמית. היא תוכיח לאויב את נחישותה, כך שחזית היוהרה תבין שהיא לא יכולה לעשות דבר נגד האומה. בחירות נלהבות יהיו סמל לאומה חיה ותוססת וסמל לרצונה". כך הצהיר שלשום המנהיג העליון של איראן, עלי חמינאי. מבחינתו, הבחירות שיתקיימו היום הן לא בין זרמים מתחרים באיראן, אלא מאבק בין שתי חזיתות, האיראנית והעולמית (כלומר האמריקאית), שמייצגת את "חזית היוהרה". לפיכך, בהוראת משרד התרבות וההדרכה הדתית של איראן, הצטוו העיתונים לפרסם כותרות שמשקפות התלהבות ציבורית להשתתף בבחירות, ואף הוזהרו שאם לא ישתתפו בחגיגה ייענשו.

למעלה משלושת אלפים וחמש מאות מועמדים תמודדים היום על 290 המושבים בפרלמנט התשיעי מאז המהפכה. בתהליך "הדמוקרטי" נפסלו תחילה כ-750 מועמדים בהוראת משרד הפנים, ועוד כאלפיים מועמדים פסלה ועדת שומרי החוקה, שתפקידה לבחון את כשרות המועמדים לפי קריטריונים מעורפלים, שעיקרם דחיקה החוצה של מועמדים שמתנגדים למשטר. לקראת הבחירות דאג המשטר גם לעצור עשרות פעילים, לאיים על אחרים או "לתרום" כסף לבוחרים כדי שיצביעו לרשימה "הנכונה".

נשים ממתינות להצבעה בקלפי בעיר קום, היום צילום: אי-אף-פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לכאורה, אלה בחירות שתוצאותיהן צפויות מראש, ולפיהן השמרנים והרדיקלים ישלטו ברוב המוחלט של המושבים. זאת במיוחד לאחר שתנועות המחאה, הרפורמיסטים והליברלים הודיעו כי יחרימו את הבחירות, וכשמנהיגי התנועה הירוקה, מיר חוסין מוסאווי ורעייתו ומהדי כארובי נתונים במעצר בית קרוב לשנה. אולם זוהי ההערכה כוללנית מדי, שעלולה להחמיץ את החשיבות הפוליטית של הבחירות.

המאבק הפעם הוא בין הזרמים השמרניים והרדיקליים לבין עצמם, בין נאמני חמינאי לנאמני הנשיא אחמדינג'אד. אלה לא יהיו הבחירות שישפיעו במישרין על מדיניות הגרעין של איראן, אבל הן עשויות לקבוע את ההרכב הפוליטי שיקבל את ההכרעות בעניין.

השנה האחרונה הבהירה שמה שמוגדר במערב כ"משטר האייתולות", שמדבר בקול אחד ומציית למנהיג אחד, רחוק מלשקף את המציאות. בין אחמדינג'אד לחמינאי התגלעו מחלוקות נפיצות, ובין אחמדינג'אד לפרלמנט התנהלו מאבקים על אופן ניהול ענייני המדינה ובעיקר נגד השחיתות, שגרמה למשבר כלכלי עוד לפני שהוטלו הסנקציות החדשות על איראן. מאבקים אלה גיבשו ארבעה גושים עיקריים שמתמודדים בבחירות, שבראש שלושה מהם עומדים תומכים של חמינאי. הגוש הרביעי מורכב מחכמי הלכה ושמרנים שלא מזוהים עם איש מהמנהיגים.

חמינאי מייחס חשיבות גדולה לשיעור ההשתתפות בבחירות, שמבחינתו יצביע על נאמנות לשיטה ולו עצמו. אבל חשוב לא פחות הוא הרכב הפרלמנט הבא. אם יצליח חמינאי להשיג רוב גדול, הם יוכלו לאיים על המשך שלטונו של אחמדינג'אד, ובוודאי למנוע ממנו לבצע תוכניות גרנדיוזיות. אם לעומת זאת יזכו נאמניו של אחמדינג'אד ברוב גדול, הוא יוכל לא רק להכשיר את תוכניותיו אלא גם להכין עבור יורשו, שייבחר ביוני 2013, פרלמנט תומך, שימשיך את מדיניותו של אחמדינג'אד גם אחרי פרישתו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ