עוד סוף שבוע של אלימות בסוריה |

47 עריקים הוצאו להורג; טורקיה מנסה לשכנע את איראן להפסיק לתמוך באסד

בעוד כוחות הביטחון מונעים מהצלב האדום להגיש סיוע לפצועים בחומס, נמשכת הפטפטת הבינלאומית, והמשטר יכול להמשיך לטבוח ללא הפרעה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

47 חיילים מצבא שניסו לערוק הוצאו להורג בעיר אידליב, כך דיווחו היום (שבת) פעילי אופוזיציה במדינה. זאת, בעוד כוחות הביטחון מונעים מהצלב האדום להגיע לרובע באבא עאמר בחומס כדי להגיש סיוע לפצועים ולפנות את ההרוגים הרבים. בחלק מהאזורים בעיר אין מים וקיים מחסור חמור במוצרי מזון בסיסיים, והאזרחים אינם מסוגלים לברוח בשל הנוכחות המסיבית של כוחות הצבא. על פי דיווחים, הוצאות להורג וחטיפות של אזרחים – כולל נשים - מתבצעות באופן תדיר.

למרות הטבח הנרחב, ממשיכים אזרחים לצאת להפגנות נגד המשטר: בסוף השבוע התקיימו עשרות הפגנות בערים חומס, דרעא, אידליב ולטקייה, וגם בערים חאלב ודמשק – שלא לקחו עד כה חלק מרכזי בהתקוממות נגד . עם זאת, הצבא הסורי החופשי, שנכבש על ידי הדיוויזיה הרביעית בפיקוד אחיו של אסד, אינו מצליח להגן על האזרחים המפגינים: אתמול דווח כי 75 אזרחים נהרגו ברחבי המדינה.

דרישתו של מפקד הצבא הסורי החופשי, הגנרל ריאד אל-אסעד, לחמש ולצייד את אנשיו נתקלת בעמדה מסוייגת מצד הליגה הערבית, ובמיוחד מצד מצרים החוששת שחימושם של המורדים עלול לחולל מלחמת אזרחים ולהביא להתפרקותה של סוריה. אל מול העמדה המצרית, מציבות מדינות המפרץ - בראשן סעודיה, קטאר וכווית - דרישה חד משמעית לחמש את המורדים. לפי דיווחים, הן גם מממנות רכישות נשק בהיקף גדול. אולם, הבעיה העיקרית היא העברת הנשק למורדים, שנעשית כיום באופן אקראי באמצעות מבריחים מלבנון או מעיראק.

הפגנות באידליב, אתמולצילום: אי-פי

וכך, ככל שגדל מספר ההרוגים בסוריה כך תופחת שאינה מצליחה לנסח החלטה מעשית שתביא להתערבות צבאית, להקמת אזורי ביטחון לאזרחים שנמלטים מההפצצות או אפילו לשגר סיוע הומניטארי מאובטח.

למרות שטורקיה היתה יכולה לשמש כצינור אפקטיבי להעברת נשק למורדים, היא מונעת זאת עד שתתקבל החלטה של האו"ם. בינתיים היא מנסה לשכנע את איראן ורוסיה לשנות את עמדתן התומכת במשטר אסד. נשיא טורקיה, עבדוללה גול, אמר אתמול כי "בסופו של דבר גם איראן וגם רוסיה יבינו כי לא יוכלו שלא להצטרף למאמץ הבינלאומי וגם שמים אינם יכולים לזרום במעלה המדרון". שר החוץ הטורקי אהמט דבוטולו  אף אמר היום כי המשטר הסורי מבצע פשעי מלחמה, והמצב במדינה דומה למלחמות הבלקנים בשנות ה-90.

האיחוד האירופי הכיר אמנם במועצה הלאומית הסורית - גוף האופוזיציה הגדול ביותר - כנציג הרשמי של סוריה, ולוב הציעה למועצה סיוע כספי בהיקף של 100 מיליון דולר ורשות להקים על שטחה נציגות, אבל להחלטות אלו יש משמעות מעשית מועטה. זאת, כיוון שהאופוזיציה אינה מצליחה לדבר בקול אחד. למשל, אחרי ש-20 מתוך 270 חברי המועצה הלאומית פרשו ממנה, והודיעו על הקמת מועצה צבאית, הם נתקלו בהתנגדות וחוסר שיתוף פעולה מצד הצבא הסורי החופשי.

גם הצהרתו של הנשיא אובמה לפיה "ימיו של בשאר אל-אסד ספורים" נשמעת בסוריה כאמירת סרק, שכן אין מאחוריה תכנית פעולה שתבהיר כיצד מתכוון הממשל האמריקאי לסלק את הנשיא הסורי. אזרחי סוריה גם לא מאמינים שהישועה תבוא מהודעות הגינוי של מזכ"ל האו"ם, מההצעה לכנס ועידה הומניטארית למען סוריה ביום חמישי הקרוב,  או מכינוסה באיסטנבול בעוד שבוע של ועידת המדינות הידידותיות לסוריה. בינתיים יכול אסד להמשיך בפעולות הפצצה שיטתיות, להרוג ללא אבחנה ולהפוך את סוריה ל"סרברניצה חדשה", כפי שהגדיר זאת נציג מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ בדבריו באו"ם.

"בעזרת האל, אנחנו חזקים יותר מהטנקים שלכם". ילדים מפגינים ליד אידליב, אתמולצילום: רויטרס

מקומה של ישראל לא נפקד

חלק מגורמי אופוזיציה מאמינים כי המשך שלטונו של אסד משרת את ארה"ב ואת ישראל, שכן וושינגטון מעוניינת להשתמש בקלף הסורי כדי לנהל מו"מ עם איראן על נושא הגרעין, ואילו ישראל רואה במשטר אסד ערובה לביטחון הגבול עם סוריה. סוריה, מצידה, מציגה תיאוריה הפוכה, לפיה ישראל וארה"ב הן שחותרות להפלת משטרו של אסד. לראייה, היא מדווחת על .

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ