הבחירות באיראן: מכה לאחמדינג'אד, חמינאי מתחזק

מתוצאות ראשונות בבחירות לפרלמנט עולה כי נציגיו של הנשיא, כולל אחותו, נחלו מפלה. המנצחים הגדולים: מחנה המתנגדים לנשיא של המנהיג הרוחני

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

מתוצאות ראשונות בבחירות לפרלמנט באיראן שנערכו בסוף השבוע עולה כי כוחו של הנשיא מחמוד אחמדיניג'אד נחלש, כצפוי. רבים מבין המועמדים המזוהים עם אחמדיניג'אד לא הצליחו להיבחר ובמקומם נבחרו מועמדים שמרנים רבים אחרים, שאינם נמנים עם מחנהו.

אחת המבוכות הגדולות ביותר לנשיא נגרמה כאשר אחותו, פרווין אחמדיניג'אד, לא נבחרה בעיר הולדתם של השניים, גרמסר, והפסידה לאחד המועמדים השמרנים. גם אתמול שיבחו כלי התקשורת באיראן את הירתמות הציבור לבחירות ואת שיעור ההצבעה הגבוה שהיה לטענתם, על אף הקריאות של הרפורמיסטים להחרימן.

המשטר ניסה במהלך הימים שקדמו לבחירות להדגיש את החשיבות שבהשתתפות בהצבעה, לנוכח הימים "הקריטיים" שאיראן עומדת בפניהם - וגם רעייתו של אחד ממדעני הגרעין שחוסלו גויסה למשימה. האייתוללה מכרם שיראזי, אחד מאנשי הדת החשובים באיראן אף פרסם פתווה האומרת כי אי הצבעה נחשבת כחטא.

מצביעה בקלפי בטהראן, אתמולצילום: רויטרס

המחנה הרפורמיסטי, למעשה, כמעט ולא הציג מועמדים מטעמו בבחירות השנה, לנוכח החזקתם של שני מנהיגיו, מיר חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי, במעצר בית כבר למעלה משנה. הנשיא לשעבר מוחמד חאתמי, השתתף בבחירות למורת רוחם של רבים מפעילי האופוזיציה וכך גם אויבו של חמינאי, אכבר האשמי רפסנג'אני.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

אולם התוצאות הללו אינן מפתיעות לנוכח הכוונה מראש של המנהיג הרוחני עלי חמינאי להחליש משמעותית את אחמדיניג'אד ולמעשה לעשות לו "סיכול ממוקד" במישור הפוליטי. חמינאי ראה באופן שלילי במיוחד את פועלו של הנשיא שניסה להפגין עצמאות יתר ובין היתר ניסה לפטר את שר המודיעין שאותו ביקש חמינאי להשאיר בתפקידו.

על אף הדיווחים השונים במערב, המאבק הפוליטי שהתחולל סביב הבחירות לפרלמנט, לא היה בין המחנה של אחמדיניג'אד לזה של חמינאי, בין היתר מאחר שבבחירות הללו מלכתחילה לא היה כמעט סיכוי לאנשיו של הנשיא. שני מחנות משמעותיים התאגדו להם עוד ערב הבחירות והתחרו ביניהם על הבכורה, שניהם ראו צורך ב"חיסולו" הפוליטי של אחמדיניג'אד ושניהם תומכים נלהבים של המנהיג הרוחני עלי חמינאי. הראשון הוא "האוסולגריאן", המחנה השמרני המתון שמכנה עצמו "חזית השמרנים המאוחדת", ומאגד כמה פוליטיקאים מוכרים ובראשם עומד האייתוללה מוהמד רזא מאהדאוי קאני. במחנה זה חברים יו"ר הפרלמנט עלי לריג'אני, ראש עיריית טהראן, מוהמד באקר קליבאף ועוד והם נחשבים כאמור לאויביו הפוליטיים המרים של אחמדיניג'אד.

למחנה השני, "הפהידרי", או בשמו המלא "החזית לייצוב המהפכה האסלאמית", חברו כמה מהפוליטיקאים הקיצוניים ביותר, מעין "משיחיסטים", שבראשותם האייתוללה מוהמד תאקי מסבח יזדי. אין הבדלים גדולים בין המחנות בנושא הגרעין, ואפילו לא ביחס העוין לנשיא או לסגנו אספנדייר משהאי. שני המחנות מקבלים את מנהיגותו של חמינאי ללא עוררין. נראה כי מדובר בעיקר במאבק ירושה בין שני אייתוללות - מסבח יזדי, שצופה בדאגה בכוחו המתגבר של מאהדאוי קאני, העומד בראש "מועצת המומחים" שתבחר בבוא העת את מנהיגה הרוחני הבא של איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ