חיל האוויר הסורי מפציץ ריכוזי אוכלוסייה צפונית לחומס, והמורדים נסוגים

ההפצצות על ריכוזי אוכלוסיה ברסתאן עשויות לקדם תביעות ליצירת אזורים אסורים לטיס; הטבח נמשך בבאבא עאמר, והגישה חסומה לצלב האדום

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

בדיווחים וסרטונים שהעלו פעילי אופוזיציה לרשת נראה חיל האוויר הסורי מפציץ ריכוזי אוכלוסיה בעיר רסתאן, צפונית לעיר חומס. בה בעת ממשיכה החטיבה הרביעית של צבא סוריה בפיקוד מאהר אל-אסד לבצע "פעולות טיהור" בעיר חומס ובעיקר ברובע באבא עאמר. פעילי זכויות אדם בחומס מדווחים על מעשי רצח, הוצאות להורג ואונס שמבצעים חיילי הצבא הסורי באזרחים ברובע, שהיה במשך חודש סמל להתנגדות לאסד ואשר נחסם בפני ביקורי הצלב האדום.

בעקבות הפצצות והתקפות חטיבת ההנדסה הסורית על רסתאן, החליטו המורדים לנטוש את העיר. לדבריהם, יחידות "צבא סוריה החופשי", נסוגות "נסיגה טקטית", מכיוון שאינן מצליחות לעצור את מתקפת הצבא. החשש הוא שכל עוד המורדים פועלים בעיר ימשיך הצבא בהתקפותיו ויגרום להרג המוני. ברסתאן מתגוררים כמאה אלף אזרחים וחשיבותה האסטרטגית נובעת מקרבתה לסכר רסתאן, ומן הגשר הענק שמחבר בין חלקה הצפוני והדרומי של סוריה באזור זה.

עשו לנו לייק וקבלו את החדשות המעניינות ביותר, ישירות לפייסבוק

בורחים מהפגזה בחומסצילום: אי-אף-פי

  דובר נציבות הפליטים של האו"ם אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי כ-2,000 בני אדם עושים כעת את דרכם מסוריה ללבנון. "המספרים יהיו ברורים רק בעוד מספר שעות, אך בין 1,000 ל-2,000 איש נמלטים כעת מסוריה לכיוון לבנון. זה המידע שמגיע מהצוותים שלנו בשטח והרשויות המקומיות". אמר ז'אן פול קאבליארי. עוד נמסר בדיווח כי קולות של הפגזות כבדות נשמעו באזור הגבול סמוך לעיר קאסיר, ונשים וילדים רבים נצפו עושים את דרכם ברגל לכיוון לבנון.

  שני יעדים נוספים לאסטרטגיית הכיבוש מחדש של צבא סוריה הם הערים אידליב ודיר אל-זור. אידליב הפכה מאז תחילת המהפכה למוקד מרי חשוב, ולאחד מבסיסי הלוגיסטיקה של צבא סוריה החופשי. בשל קרבתה לגבול הטורקי משמשים אידליב והכפרים סביבה כתחנת מעבר של פליטים ושל עריקים אל הגבול הטורקי.

  אל מול מתקפת הצבא הסורי יכול צבא סוריה החופשי לפעול רק כצבא גרילה, כאשר לרשותו נשק קל, מקלעים ומרגמות קלות. מקורות באופוזיציה מדווחים כי מזה כמה שבועות מגיעים משלוחי נשק למורדים דרך עיראק. אולם אין בכמויות אלה כדי להציב אתגר צבאי לממשל. הנשק שמגיע מעיראק נשלח ככל הנראה על ידי השבטים הסוניים שמתגוררים על גבול דמשק ונראה כי המשלוחים ממומנים על ידי מדינות ערביות כמו סעודיה, קטאר וכווית, אשר תומכות בחימוש האופוזיציה. בה בעת, דיווחה היום רשת אל-ערביה מפי גורמים בפנטגון כי לפי שעה אין שום תכנית ליצור קשר של מימון או חימוש אמריקאי לצבא סוריה החופשי.

  חופרים קברים בגן משחקים באידליבצילום: אי–פי

  לאור כניסתו של חיל האוויר הסורי למערכה עשויה תביעתן של כמה מדינות ערביות, ושל האופוזיציה הסורית ליצור אזורים אסורים לטיס, לתפוס תאוצה. החלטה כזאת, אם תתקבל, עשויה גם לשמש כמנוף להתערבות צבאית ממשית יותר בסוריה, על פי דגם ההתערבות בלוב. אולם כדי שהחלטה כזאת תתקבל עליה לעבור שוב את כל "מסע היסורים", מן הליגה הערבית דרך מועצת הביטחון, ולנסות שוב לחצות את רף ההתנגדות של רוסיה וסין. גורמי אופוזיציה מעריכים כי הפעם יתכן שעמדתה של רוסיה תהיה גמישה יותר. הם מייחסים את האופטימיות שלהם להתבטאויות אחרונות של פוטין, לפיהן "לרוסיה אין יחס מיוחד למשטר הסורי", וכי "מה שמתרחש בסוריה הוא מאבק מזוין שיש להפסיקו מיד כדי לנהל דיאלוג".

  תגיות:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ