האם דווקא סין תצליח לפתור את המשבר בסוריה

בהיעדר אופציות צבאיות לסילוק אסד, באופוזיציה לא פוסלים אפילו דיאלוג עם המשטר. מנגד, הסנאטור מקיין קורא למעורבות צבאית אמריקאית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שליח סיני בכיר צפוי להגיע לסוריה מחר (שלישי) כדי לדון עם בשאר אל-אסד על היוזמה הסינית לפתרון המשבר במדינה. ייתכן כי הפעם, ועל רקע עמדתה התומכת של סין באסד, עשויה דווקא יוזמה זאת ליצור את התפנית במשבר ולהניח יסודות לדיאלוג בין האופוזיציה למשטר.

סין העבירה אתמול למשטר הסורי ולגופי האופוזיציה טיוטת הצעה, הכוללת שש נקודות. הנקודות הבולטות בהצעה הסינית הן הפסקת האלימות באופן מיידי וכינון דיאלוג בין האופוזיציה למשטר, שבו ייקבע לוח זמנים לביצוע הרפורמות שדורשת האופוזיציה. יחד עם ביקורו של הנציג הסיני, הודיעה סוריה כי היא מוכנה לקבל את פניו של קופי ענאן, שמונה לשליח המיוחד של מזכ"ל האו"ם, אשר ינסה להגיע להסכמה עם המשטר לפתוח את המדינה לסיוע הומניטרי ולאפשר לפצועים לקבל עזרה רפואית.

בה בעת, פרשנים ערבים מעריכים כי גם רוסיה עשויה לשנות את עמדתה כלפי אסד. זאת לאור נצחונו של ולדימיר פוטין בבחירות והערכתו כי המשך תמיכתה של רוסיה במשטר הסורי עלולה לגרום למוסקווה לאבד את השפעתה לפחות בחלק ממדינות ערב - ובמיוחד במדינות המפרץ - אשר מאמצות מדיניות מיליטנטית כלפי משטרו של אסד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

על אף שהיזמה הסינית איננה מחדשת הרבה באופן מהותי לעומת היוזמות הקודמות, שהוצעו ונדחו על ידי האופוזיציה ה"רשמית", אשר דורשת את סילוקו של אסד כתנאי יסוד לקיום דיאלוג - ההתפתחויות בשטח, לפחות בשלב זה, מצביעות על כך שאין לאופוזיציה האזרחית והצבאית אופציות מעשיות שיוכלו להביא לסילוק השלטון. כך למשל, נאלץ צבא סוריה החופשי לסגת מרובע באבא עאמר בחומס, להסיג את כוחותיו מן העיירה רסתאן שבפאתי דמשק, ונראה כי גם כוונתו לפתוח במערכה צבאית בעיר דרעא צפויה לנחול כשלון בשל ריכוז הכוחות של צבא סוריה בעיר. על פי הדיווחים מדרעא, הצבא מתכוון לכבוש את העיר מחדש ביום ציון השנה לתחילת המחאה בסוריה ב-15 במארס.

התנגדותן של חלק ממדינות ערב, ובראשן מצרים, לחמש את האופוזיציה בתוך סוריה, עמדתה ההססנית של טורקיה אשר מונעת העברת נשק למורדים, ועמדת מזכ"ל נאט"ו לפיה גם אם תתקבל החלטה באו"ם לתקוף את סוריה, נאט"ו לא ייטול בה חלק - מבהירים לאופוזיציה כי הכרעה צבאית איננה חלק מן האופציות שעומדות לרשותה, גם אם סעודיה, קטאר וכווית מוכנות לסייע ואף מממנות את פעילות האופוזיציה הצבאית.

במקביל, הודיע לואי חוסיין, ראש תנועת "בניית המדינה הסורית", גוף אופוזיציוני שפועל במדינה, כי בכוונתו לארגן כינוס של ראשי האופוזיציה בתוך סוריה ב-16 במארס כדי להתחיל בדיאלוג עם המשטר. חוסיין, סופר ובעל בית הוצאת ספרים אשר היה בין האופוזיציונרים הראשונים שנעצרו בשנה שעברה, הודיע אתמול כי ארגונו מקבל את היוזמה הסינית ובתנאי שהמשטר יפסיק את האש.

ארגון זה, שלא ברור מה היקף התמיכה הציבורית בו, סבור כי ההתפתחויות בשטח עד כה אינן יכולות לחולל תפנית או להביא להפלת המשטר, ולכן, כדי למנוע את התפרקות המדינה, מוטב להתחיל ולדון עם המשטר על תקופת הכנה לקראת שינוי במבנה ובשיטת המשטר. להערכתו של חוסיין, יש להנמיך ציפיות לשינוי בשלבים הקרובים, אבל ערוץ הידברות ובעיקר המחיר הגבוה ששילם המשטר, עשויים לשכנע אותו להתייחס ברצינות רבה יותר לדרישות האופוזיציה.

עמדותיו של חוסיין וארגונו מבהירים גם את המחלוקת בין "אופוזיציית הפנים" לבין "אופוזיציית החוץ" שאותה מנהיגה המועצה הלאומית הסורית בהנהגת בורהאן רליון, שבעצמה נתונה לביקורת מצד הצבא הסורי החופשי והמועצה הצבאית העליונה - עוד גוף צבאי אופוזיציוני בפיקודו של תת אלוף מוסטפא אל-שייח. על רקע המחלוקות והיריבויות האישיות, ובמיוחד לאור המספר ההולך וגדל של הקורבנות (כ-8,000 בני אדם) השאלה, שגם לאופוזיציה וגם למשטר אין עליה תשובה, היא עד מתי תוכל תנועת המרי להמשיך לצאת לרחובות.

מורדים בצבא סוריה החופשית באדליב, אתמולצילום: אי–פי

הסנאטור הרפובליקאי ג'ון מקיין, שהתמודד לנשיאות ארה"ב ב-2008, הציג היום עמדה הפוכה. מקיין קורא לארה"ב להוביל את היוזמה הבינלאומית להתחיל במערכה אווירית נגד משטר אסד. לדבריו, המשטר הסורי מבצע פשעי מלחמה נגד יריביו וכי שכנותיה יפעלו צבאית נגדה, עם או בלי ארה"ב. מקיין הוסיף כי האמריקאים מחויבים אסטרטגית להביא להדחתו של אסד ונאמניו. בחודש שעבר קרא מקיין להתערבות בינלאומית ולעזרה באספקת נשק לכוחות האופוזיציה, אך נמנע מלקרוא להתערבות צבאית של ארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ