דיווח: צבא סוריה הפציץ גשר למנוסת פליטים ללבנון

בימים האחרונים נמלטו דרך גבול לבנון 2,000 אזרחי סוריה וחשפו את מעשי הזוועה של המשטר. סין תגיש לאסד הצעה לסיום האלימות במדינה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

מנהל המוקד הסורי לזכויות אדם, רבי עבדאל רחמן, מסר כי חיל האוויר הסורי הפציץ הבוקר (שלישי) גשר המשמש רבים מהפליטים הסורים, בעיקר פצועים, לצאת מהמדינה לכיוון לבנון. על פי הדיווח, מדובר בגשר באזור העיירה קסייר שבקרבת חומס.

אתמול דיווחה סוכנות הפליטים של האו"ם כי למעלה מ-2,000 סורים נמלטו מבתיהם וחצו את הגבול ללבנון בשלושת הימים האחרונים. בין הפליטים נמנו משפחות עם ילדים קטנים שנשאו עמם רק מעט שקיות עם חפציהם האישיים. "נמלטנו מההפגזות ומההתקפות", סיפרה לסוכנות הידיעות אי-פי חסנה אבו פיראס, שנמלטה מביתה באל קסיר שבמחוז חומס. "מה אנחנו אמורים לעשות?", אמרה. "אנשים יושבים בבתיהם והם מפגיזים אותנו בטנקים. אלה שיכולים לברוח בורחים, ואלה שלא ימותו".

בינתיים, הפליטים הנמלטים מחומס מתארים את פשעי המלחמה שחייליו של אסד אחראים להם בעיר. כתב הבי-בי-סי פגש בפאתי העיר אשה שסיפרה כי חיילים סורים שיספו את גרונה של בנה בן ה-12 ביום שישי, ביחד עם 35 גברים ונערים שנעצרו והוצאו להורג באזור מגוריה. בעלה סיפר שהתחבא במרחק 50 מטר מהמקום והבחין בחייל דורך על ראש בנו בעוד חייל אחר רצח אותו. "שמעתי את הצעקות שלהם", סיפר. כמה חיילים שערקו מיחידה מובחרת בצבא סוריה בשבוע שעבר סיפרו כי "אמרו לנו: תירו בכל מה שזז – חיילים או אזרחים – תירו בהם".

אתמול שידר ערוץ 4 הבריטי סרטון שהוברח מסוריה המציג עינויים קשים בפצועים בבית החולים בעיר חומס. עובד בבית החולים צילם את הסרטון והדליף אותו לערוץ הטלוויזיה הבריטי. בסרטון ניתן לראות פצועים כפותים למיטות של בית החולים כשענייהם מכוסות ועל גופם סימני התעללות. מספר אביזרים ששימשו לעינויים, דוגמת שוט מגומי וכבל חשמלי, מופיעים לצד המאושפזים.

שליח סיני בכיר צפוי להגיע היום לסוריה כדי לדון עם בשאר אל-אסד על היוזמה הסינית לפתרון המשבר במדינה. ייתכן כי הפעם, ועל רקע עמדתה התומכת של סין באסד, עשויה דווקא יוזמה זאת ליצור את התפנית במשבר ולהניח יסודות לדיאלוג בין האופוזיציה למשטר.

טיוטת הצעה, הכוללת שש נקודות. הנקודות הבולטות בהצעה הסינית הן הפסקת האלימות באופן מיידי וכינון דיאלוג בין האופוזיציה למשטר, שבו ייקבע לוח זמנים לביצוע הרפורמות שדורשת האופוזיציה. יחד עם ביקורו של הנציג הסיני, הודיעה סוריה כי היא מוכנה לקבל את פניו של קופי ענאן, שמונה לשליח המיוחד של מזכ"ל האו"ם, אשר ינסה להגיע להסכמה עם המשטר לפתוח את המדינה לסיוע הומניטרי ולאפשר לפצועים לקבל עזרה רפואית.

סוכנות הידיעות הסורית דיווחה מוקדם יותר היום, כי כוחות הצבא איתרו מעבדה לייצור אמצעי לחימה וכן מטוס ללא טייס, במהלך סריקות שערכו בשכונת באבא עאמר שבחומס.

פליטים סורים בדרך ללבנון בתחילת החודשצילום: אי–פי
עשן מיתמר מעל חומס לאחר הפצצה של הצבא בשבוע שעברצילום: רויטרס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ