בחסות החשיכה, אלפי סורים בורחים לטורקיה

המוני אנשים חוצים את הנהר בסירות עץ רעועות, חלקם בכוחות עצמם, חלקם נעזרים באחרים בשל פציעתם

כארים פאהים, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים2
כארים פאהים, ניו יורק טיימס

הגברים הסורים יצאו מתוך הערפל שאפף את נהר אורונטס כשהם אוחזים בשתי אלונקות, וצעדו לכיוון האמבולנס הטורקי שהמתין מעבר לנהר. הם נשאו שני אחים, שהיו עטופים בשמיכות חומות שהגנו עליהם מפני הקור המקפיא. השניים נפצעו יומיים לפני כן מפגז של טנק סמוך לחאמה. אחד איבד את שתי רגליו מתחת לברכיים, ובראשו של השני היה תקוע רסיס של פגז.

משפחתם חששה שאם יאושפזו בבית חולים בסוריה, הם ייעצרו בידי השלטונות, סיפר אחד המלווים שלהם. לכן, קרובי משפחתם וזרים נשאו אותם יותר מ-160 ק"מ, דרך אזורי הקרבות, עד שכוחם תש ועיניהם התערפלו מדמעות.

בכל לילה מגיעות מעבר לנהר ידיעות חדשות על שפיכות הדמים בסוריה. המוני אנשים חוצים את הנהר בסירות עץ רעועות, חלקם בכוחות עצמם, חלקם נעזרים באחרים בשל פציעתם. הם באו לטורקיה לאחר שנסו על נפשם מהערים והכפרים שהפכו לזירת קרבות.

ככל שמתחזקות התקפות הצבא, כך גוברת התנועה על הנהר, ומספר הנמלטים גדל ללא הרף. הם ממלאים את מחנות הפליטים בקרבת הגבול, כשבפיהם סיפורי זוועה על המתרחש בבית. השלטונות הטורקיים מעריכים כי יותר מ-10,000 פליטים באו לאזור, נוסף לאלה שכבר השתכנו במחנות.

האמבולנס לקח את האחים הפצועים לבית חולים. "זה קורה כל יום", אמר אחד המלווים, עארף, בן 23. לדבריו, הוא מתגורר בעיר קרובה לגבול עם טורקיה: "אתמול הבאתי גבר בלי ידיים ובלי עיניים".

עארף סיפר שהוא וחמישה מחבריו הקימו קבוצה, שמטרתה להדריך פליטים לגבול. אחרי שהביאו את האחים לאמבולנס, הם נעמדו בצד ועישנו סיגריות. רגע של הרהורים אחרי מסע מסוכן.

"בעבר, נהגתי לקחת את ארוסתי לשיט בסירות האלה", ציין עארף כשהוא מביט במים, "כעת אני משיט פצועים". על החיים בסוריה הוסיף: "המצב מחמיר מיום ליום. הם ניתקו את אספקת החשמל והמים, אך הם לא יכולים לנתק את החמצן".

אבל אין זמן רב לרחמים או לפחד. כבר למחרת בלילה חזרו המלווים לפעולה וסייעו למשפחה של שבע נפשות להגיע למקום מבטחים. המשפחה נמלטה מאידליב, שתהיה כנראה המטרה הבאה של הממשלה הסורית. "הצבא נמצא בכל מקום והוא מכתר את העיר", סיפר הבן הבכור של המשפחה. "אין לי ספק שהם יתנפלו על אידליב. לא רצינו להישאר שם ולמות".

לפני שבועות אחדים, בבתי חולים בסוריה, חיילי צבא הממשלה סיפרו סיפורים משלהם על האלימות - על מטעני צד שהונחו בדרכים, על מארבים. רופאים סיפרו שמדי יום אושפזו עשרות חיילים שנפצעו מפעולות מתנגדי הממשלה. ואז שלח הנשיא בשאר אסד את חייליו למתקפה, וטנקים וחיילים החלו לפעול נגד מתנגדי המשטר. בני המזל - אלה שהיו להם קרובי משפחה במקומות אחרים במדינה או שהיה להם כסף שאפשר להם להימלט - נמלטו. אחרים קמו והלכו לכיוון הגבולות.

פליטים סורים מחוץ למחנה "רייהנלי" בטורקיה, בתחילת השבועצילום: אי-פי

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ