"מצטרף למרד" |

לראשונה: בכיר סורי ערק לשורות המורדים

עבדו חוסם-אל- דין, מחזיק תיק הנפט במדינה, הודיע על נטישתו בסרטון שהועלה ביוטיוב והאשים את אסד באלימות: "הטלת על עמך שנה של צער"

גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן

עבדו חוסם אל דין, סגן שר הנפט של סוריה, הודיע על עריקתו בסרטון ששודר ביוטיוב תוך שהוא מגנה את הנשיא בשאר אל-אסד ומכריז על הצטרפותו לשורות המורדים. חוסם אל דין הוא בעל התפקיד הבכיר ביותר במפלגת הבעת', שבוחר לנטוש את שלטונו של אסד מאז פרוץ המהומות בסוריה לפני שנה.

"אני, עבדו חוסם אל דין, סגן שר הנפט והמשאבים הטבעיים של סוריה, מכריז בזאת על עריקה מהשלטון המרכזי, פרישה מתפקידי והסתייגות ממפלגת הבעת'. אני מצטרף לשורות האופוזיציה והמרד הנכבד בעם", כך הודיע חוסם אל דין בסרטון וידיאו שהועלה לרשת ביום חמישי בבוקר.

"זאת אומר למשטר אסד: הטלת על מי שאתה מכנה עמך שנה מרה של צער ואבלות, במניעתך מהאזרחים את הזכות הבסיסית ביותר לחיים וקיום הומאני. בזאת הובלת את סוריה בשביל הנחש לעבר תהום," אמר וציין עוד כי "כלכלת המדינה על סף קריסה". עם זאת, קשה היה לקבוע את מידת האותנטיות של הסרטון, מאחר ולא ברור היה היכן צולם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ב-2009, מונה חוסם אל דין על-ידי אסד בצו נשיאותי למשרת סגן שר הנפט בממשלתו.
כשהוא לבוש חליפה ועניבה, חוסם אל דין נראה רגוע כשנשא את דבריו בהיישרו מבט אל המצלמה, ונראה כי קרא את הדברים מדף. "זה 33 שנים שאני מכהן בממשלה בתפקידים שונים, ולא רציתי לסיים את הקריירה בעת שאני משרת את הפשעים שמבצע השלטון הנוכחי בבני עמו. במקום זאת, העדפתי לעשות את הדבר הנכון, בידיעה שהשלטון ישרוף את ביתי וירדוף את משפחתי".

עריקות פומביות של בכירי ממשל בסוריה נחשבות לתופעה נדירה ביותר. מתנגדיו של אסד מייחסים זאת לטבעת הפיקוח ההדוקה שמפעילים שירותי הביטחון החשאיים במדינה ולחשש מפני התנכלות של המשטר בבני-בייתם של עריקים מועדים. לראייה, מצביעים גורמי האופוזיציה על מספר מקרים בהם רצחו נאמני המשטר בני משפחה של עריקים בדרג צבאי גבוה.

מאז פרוץ המהומות בסוריה ערקו אלפי חיילים, רובם ממוצא סוני המהווה את חלק הארי בצבא, שעה שאחוז העריקות בקרב קציני צבא סורים גדל בתקופה האחרונה. הערב דיווחו גורמים באופוזיציה הסורית כי ארבעה קצינים בכירים ערקו מצבא אסד והגיעו אל בסיסם שבטורקיה. יחד עם זאת, אסד מחזיק עדיין את שליטתו בכוחות חשובים בצבא.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ