הצבא הסורי מתכונן לכיבוש אידליב; אנאן נפגש עם אסד

על רקע הפגזות כבדות בצפון סוריה, התכנסו שרי החוץ הערביים בקהיר וביקרו את שר החוץ הרוסי, שאמר כי מדינתו "אינה מגנה על המשטר, אלא על החוק"

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

לאחר שרובע באבא עאמר בעיר חומס הפך להיות "אתר מוזיאוני" הרוס שאליו מגיעים בעיקר מבקריו הדיפלומטיים של הנשיא בשאר אל-אסד, התחיל הלילה (שבת) צבא סוריה את המערכה על העיר אידליב בצפון המדינה. על פי הדיווחים של גורמי אופוזיציה נתונה העיר מאז הבוקר להפצצה כבדה של תותחים וטנקים, כאשר כוחות רבים של הצבא הסורי מתכוננים לכיבוש העיר, שהפכה בחודשים האחרונים למוקד מרכזי של ההתנגדות הסורית. במקביל, "צבא סוריה החופשי" הודיע היום כי הפיל מסוק של צבא סוריה, וכי כ-30 חיילים וקצינים ערקו היום יחד עם ציודם שכולל טנקים. לצד הקרבות הקשים בעיר דרעא ופרישת כוחות מסיבית בבירה דמשק, הופכת סוריה למדינת מלחמה שבה השלטון מנסה לכבוש מחדש את מדינתו יהיה אשר יהא המחיר.

כשזאת מטרתו של המשטר הסורי מוצאת עצמה הדיפלומטיה האמריקאית והערבית במאבק במעלה ההר מול המשטר, ללא יכולת להגיע להכרעה או אפילו לשכנע את המשטר הסורי לאפשר הכנסת סיוע הומניטרי למדינה. כך למשל הודה אתמול הממשל האמריקני כי איננו אופטימי ביחס לסיכוי להשיג במועצת הביטחון של האו"ם החלטה שתאלץ את סוריה להתיר מעבר של שיירות סיוע הומניטרי. המכשול העיקרי הוא עמדתה של רוסיה אשר, דורשת כי כל החלטה תטיל באופן שווה את האחריות למעשי ההרג על המשטר ועל כוחות האופוזיציה החמושה.

משפחה נמלטת מהעימותים בין הצבא למורדים באידליב, היוםצילום: אי–פי

בה בעת החל היום בקהיר הכינוס המיוחד של שרי החוץ של הליגה הערבית, שמטרתו להגיע אולי לעמדה מוסכמת הן ביחס להכרה באופוזיציה הסורית כנציג היחיד של העם הסורי, הן ביחס לחימושה של האופוזיציה, והן באשר להטלת סנקציות נוספות על סוריה. בנושא זה הפער עדיין גדול בין מצרים שמתנגדת לחימושה של האופוזיציה, לבין סעודיה קטאר וכווית, אשר תומכות בסיוע צבאי לאופוזיציה, ואף מאמינות שיש "לשגר כוחות ערביים ובינלאומיים לסוריה", כדברי ראש ממשלת קאטר.

שרי החוץ הערביים שמעו לפני שעה קלה את שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שהצטרף לוועידת שרי החוץ, והם ינסו לשכנע לשנות את עמדת רוסיה. אולם גם כאן צפויה כנראה אכזבה שכן רוסיה כבר הודיעה שאין בכוונתה לשנות את עמדתה התומכת באסד ולכל היותר היא תסכים לתמוך בשיגור סיוע המוניטארי לאזרחים ולפליטים נמלטים מן הערים המופצצות. בפגישה היום אמר לברוב כי רוסיה תומכת בתביעת אזרחי האזור להשיג דמוקרטיה, אבל מדבריו לא נשמעה בשורה מעשית כיצד הוא מתכוון לסייע לעם הסורי להשיג את הדמוקרטיה שלו.

קופי ענאן ואסד בפגישתם בדמשק, היוםצילום: אי-אף-פי

לברוב, שהביע התנגדות נחרצת להתערבות צבאית חיצונית בסוריה, סיפר על מאמצי התיווך של רוסיה שנועדו להפסיק את מעשי האלימות, והסביר כי "איננו מגנים על שום משטר אלא על החוק הבינלאומי". לברוב הסביר כי רוסיה הטילה וטו במועצת הביטחון משום שהצעת ההחלטה דרשה רק מסוריה לחדול מן הלחימה בעוד שלא הופנתה דרישה מקבילה גם מכוחות האופוזיציה. ספק אם הסבר זה ישכנע את רוב מדינות ערב או את האופוזיציה הסורית אשר רואות עכשיו ברוסיה "יריב של האינטרס הערבי". לברוב הסביר עוד כי רוסיה לא השתתפה בוועידת המדינות הידידותיות לסוריה שהתקיימה בתוניסיה, משום שסוריה לא הוזמנה להשתתף בה.

על דבריו זכה לברור לתגובה חריפה של שר החוץ הקטארי, חמד בן ג'אסם אשר תיאר את מה שקורה בסוריה כ"השמדה שיטתית של אזרחים". הוא קבע אחרי מספר הקרבנות העצום אין עוד מקום לדבר רק על הפסקת אש אלא יש לאמץ תכנית מדינית מלאה ולא חלקית, וכי האזרחים שפועלים נגד המשטר אינם "כנופיות חמושות" אלא אזרחים שמבקשים לזכות בחופש. שר החוץ הקטארי לא פירט למה כוונתו ב"תכנית מדינית כוללת" אבל מדבריו, השתמעה הדרישה שתכליתה של התכנית צריכה להיות "היענות לדרישות העם הסורי", כלומר סילוקו של המשטר.

במקביל מתחיל היום קופי אנאן, שליחו המיוחד של מזכ"ל האו"ם למשבר הסורי, את שליחות התיווך שלו בסוריה, והוא נפגש היום בדמשק עם אסד. באמתחתו של אנאן שלוש הצעות: הפסקה מיידית של הלחימה מכל הצדדים, פתיחת דיאלוג בין המשטר לבין כל גופי האופוזיציה והעברת סיוע לאזרחים. אולם אנאן נתקל כבר בעמדתה התקיפה של המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הגדול, אשר ראשה, בורהאן רליון, הצהיר כי המועצה מתנגדת לכל דיאלוג עם המשטר הסורי כל עוד בשאר אסד בשלטון. רליון ששינה עמדתו ביחס להתנגדות המזוינת, ומעמדה שגורסת שעל ההתנגדות להיות לא אלימה, הפך לתומך של מערכה צבאית מול הצבא הסורי. הוא הודיע אתמול כי האופוזיציה הסורית החלה כבר לקבל תרומות כספיות ממדינות ערביות, והיא פועלת עכשיו להשיג נשק איכותי שיוכל להתמודד מול הצבא הסורי.

בה בעת הודיעו ראשי שבטים כי הם החליטו להקים מליציות שבטיות בסביבה הכפרית של הערים המותקפות, וכי הם מתאמים את פעולותיהם עם הצבא הסורי החופשי. אולם החשש הוא שריבוי המיליציות והכוחות הצבאיים הלא סדירים עלול לפגוע ביכולת לתאם את המערכה הצבאית מול המשטר, ואף לחולל מלחמה פנימית בין הכוחות הלא סדירים, בדגם שמוכר כבר מלוב או מעיראק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ