זוכה רופא צבאי במצרים שהואשם בעריכת בדיקות בתולין למפגינות

פעילי זכויות אדם רואים בבדיקות תקיפה מינית, ואילו קצינים בכירים טוענים שיש לבצע אותן כדי לוודא שעצורות לא נאנסו

דיוויד קירקפאטריק, ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיוויד קירקפאטריק, ניו יורק טיימס

בית משפט צבאי במצרים זיכה אתמול רופא שהואשם בעריכת "בדיקות בתולין" לנשים שנעצרו לפני שנה על ידי הצבא, לאחר שהשתתפו בהפגנות נגד הנשיא המודח חוסני מובארק.

התקשורת המצרית הרשמית דיווחה כי בית המשפט זיכה את ד"ר אחמד עדל אל-מוג'י באמתלה שהיו סתירות בעדות שנשמעה בזמן המשפט. לא ברור אם בית המשפט הסיק מסקנות כלשהן על אודות ביצוע הבדיקות או על הלגיטימיות שלהן. לא התקבלה תגובה לפסק הדין מסמירה איברהים שהגישה את שתי התביעות. במסר באינטרנט היא כתבה: "אף אחד לא חילל את כבודי. כבודה של מצרים הוא זה שחולל, ואני אמשיך עד הסוף כדי שהיא תקבל את זכויותיה".

בדצמבר, החליט בית משפט מינהלי-אזרחי כי הצבא אכן אילץ, בניגוד לחוק, כמה נשים לעבור את הבדיקות. ואולם, לא היתה לו סמכות שיפוטית להטיל את האשמה על קצינים בצבא. פעילים למען זכויות האדם אמרו אתמול כי פסק הדין של בית המשפט הצבאי מוכיח את הפגמים בשיפוט הצבאי.

במקביל, התקשורת הממלכתית דיווחה אחרי פסיקת בית המשפט כי איברהים קראה לשים קץ למשטר הצבאי, ולאחר מכן יצאה במהירות מבית המשפט. בדיווחים אחרים נמסר שהיא התעלפה. איברהים, שהתעקשה להגיש את התביעה המשפטית למרות הסטיגמה שגרמה לשאר הנשים שעברו את הבדיקה המשפילה הזו לשמור על שתיקה, הפכה לסמל לתנועה של נשים מצריות, שהורשו להתאגד באופן עצמאי רק לאחר הפלת משטרו של מובארק.

בשנה שחלפה מאז הפגנות הרחוב האדירות הכחישו קצינים בכירים פעמים אחדות שאיברהים עברה את הבדיקה. ואולם, הם הודו שהיו מקרים שבהם קצינים הורו לערוך בדיקות כאלה. למרות שפעילים למען זכויות האדם רואים את הבדיקה הכפויה כסוג של תקיפה מינית, הקצינים הבכירים אמרו שהבדיקות נערכו כדי למנוע האשמות שחיילים אנסו נשים שהיו במעצר. בית המשפט האזרחי קבע כי הגנה על חיילים מהאפשרות שיואשמו בביצוע פשע, אינה מצדיקה אילוץ נשים לעבור בדיקה משפילה ופולשנית, ואסר על הצבא לבצע בדיקות דומות בעתיד.

סמירה איברהיםצילום: אי-פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ