דיכוי המרד בסוריה |

47 נטבחו בחומס, בהם ילדים ונשים

הגופות חולצו לשכונה שנמצאת בשליטת המורדים, צולמו ותמונות הזוועה הופצו בעולם. משטר אסד טוען כי מאחורי הטבח עומדות "כנופיות חמושות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגוני זכויות אדם בסוריה דיווחו הבוקר (שני) כי פעילי אופוזיציה איתרו 47 גופות של נשים, גברים וילדים שנטבחו בשכונות כרם א-זיתון ואל עדוויה שבעיר חומס. האופוזיציה טוענת כי את הטבח ביצעו אנשי הצבא הסורי הסדיר וכן אנשי השביחה, המיליציות החמושות שמפעיל הנשיא בשאר אסד ופועלות לרוב בבגדים אזרחיים. בטלוויזיה הסורית הממלכתית נטען כי "כנופיות חמושות" ביצעו את הטבח בניסיון להסית את דעת הקהל העולמית נגד משטר אסד.

סוכנות הידיעות פראנס פרס ציטטה את האדי עבדאללה, מהפעילים הבולטים של ועדות המהפכה המקומיות בחומס, שסיפר כי חלק מהקורבנות נדקרו למוות ואחרים "נשחטו בסכין", כלשונו. לדבריו, חיילי הצבא הסורי החופשי הצליחו לחלץ את הגופות ולהעבירן לשכונת "באב אסבאע" שבשליטת המורדים, שם צולמו על ידי פעילי המהפכה. סוכנויות הידיעות הפיצו את תמונות הזוועה. לפי אנשי האופוזיציה, הילדים הוכו בראשיהם במכשירים קהים וחלק מהנשים נאנסו. אחרים, ככל הנראה הגברים נשרפו למוות לאחר שהחיילים שפכו עליהם חומר דליק.

עלי חסן, פעיל אופוזיציה, סיפר לרשת אל-ערביה כי החיילים והשביחה פשוט עצרו כמה משפחות ואז הוציאו אותם להורג: תחילה הופרדו הגברים מהיתר והוכנסו לחדר אחד, שם הוצתו ונורו למוות. לאחר מכן ניגשו החיילים לחדר השני שבו היו הנשים והילדים. הם רצחו את הילדים לפני האמהות, אנסו את הנשים ואז רצחו גם אותן.

מדובר בשיא חדש באלימות ובאכזריות שמפעיל משטרו של בשאר אסד נגד מתנגדיו, וערוצי הטלוויזיה הערביים משדרים את תמונות הזוועה מאז שעות הבוקר. עוד דווח היום כי נערה נהרגה ו-25 בני אדם נפצעו בהתפוצצות מכונית ממולכדת בדרעא שבדרום המדינה.

בעקבות הדיווחים והתמונות מחומס, המועצה הלאומית הסורית פרסמה הודעה שבה היא תובעת לכנס ישיבה דחופה של מועצת הביטחון. הדיווחים על הטבח העלו את רמת התסיסה בסוריה ועל פי כלי תקשורת ערביים הוציאו מפגינים רבים לרחובות. חיילים מורדים חסמו את הכביש המהיר בין דמשק לעמאן, וברובע אל מידאן בבירה דמשק דווח על מעצרים והפגנות נגד המשטר.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

ייתכן שתמונות הזוועה הקשות שכמותן לא נראו עד כה בסוריה, יצליחו לזעזע עוד יותר את דעת הקהל הבינלאומית, אך ספק אם יביאו את סין ורוסיה להצביע נגד דמשק במועצת הביטחון ובוודאי שלא לפעולה צבאית של המערב נגד אסד.

במקביל גורמים בינלאומיים באו"ם העריכו כי מועצת הביטחון לא תמהר לקבל החלטות בימים הקרובים במטרה לא להשפיע על שליחותו של קופי אנאן שביקר בסוף השבוע בדמשק, נפגש עם אסד ובכירי משטרו והגדיר את השיחות כרציניות. לדברי אותם גורמים מועצת הביטחון תמשיך בדיונים על הצעת החלטה, אף שהרוסים עומדים על התנגדותם המוחלטת להדחת אסד והעברת סמכויותיו לסגנו.

לדברי אנאן, משימתו הראשונה היא להביא להפסקת האלימות ומתן סיוע הומניטארי לאזרחים ובשלב השני להציג רעיונות לפתרון פוליטי של המשבר. באופוזיציה הסורית טוענים שאין שום סיכוי להצלחת משימתו של אנאן נוכח שפיכות הדמים וכי הפתרון היחיד הוא הסתלקותו של בשאר ומשטרו.

האופוזיציה במדינה מפוצלת - הפעילים החמושים אינם סרים למרותו של מפקד אחד. אולם מעשה טבח כמו זה שאירע שם היום בוודאי שלא יבסס את מעמדו של בשאר ורק יעניק זריקת מוטיבציה למתנגדיו להמשיך ולהילחם בכל דרך אפשרית כדי לסלקו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ