הלחץ גובר |

דיווח: ארה"ב הציבה אולטימטום לאיראן; נחשף המבנה בו ערכה טהראן ניסוי גרעיני

מקור רוסי טוען שקלינטון ביקשה מרוסיה למסור לאיראן כי היא תותקף עד סוף השנה אם לא יימצא פתרון דיפלומטי: "הישראלים סוחטים את אובמה שיתקוף"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נטשה מוזגוביה
הארץ

ארה"ב ביקשה מרוסיה להעביר מסר תקיף לאיראן, לפיו אם טהראן לא תשוב לשיחות רציניות בנושא הגרעין האיראני, מתקפה צבאית תתרחש בתוך מספר חודשים, כך פורסם בעיתון הרוסי "קומרסנט". מקור דיפלומטי רוסי אמר לעיתון כי המסר הועבר על ידי שרת החוץ האמריקאית הילארי קלינטון לעמיתה הרוסי סרגיי לברוב, בפגישתם ביום שני האחרון בניו יורק. במקביל נחשף צילום לוויין של המבנה בו ערכה איראן ניסויים בפיתוח נשק גרעיני בפרצ'ין.

בנובמבר האחרון דיווחה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי . המסקנות אליהן הגיעו בסבא"א, התבססו בין השאר על תצלומי לווין של בסיס פיתוח הנשק פרצ'ין. בצילומים שנחשפו לראשונה בידי המרכז למדע וביטחון לאומי בוושינגטון (ISIS), נראה הבניין בו מוקם מכל מתכת בגודל של אוטובוס, שאמור לדמות פצצת גרעין, ובו בוצעו ניסויים בחומרי נפץ. על פי הדו"ח של סבא"א, הבניין נבנה בשנת 2000, ומסביבו סוללות עפר המבודדות אותו מהבניינים האחרים, דבר המעיד על קיום מתקן לניסויים בחומרי נפץ חזקים.

המבנה בו ערכה איראן ניסוי בפיתוח ראש קרב גרעיניצילום: DigitalGlobe, GoogleEarth

פרצ'ין הוא בסיס המשמש לפיתוח וייצור תחמושת טילים וחומרי נפץ. יש בו מאות מבנים וכמה מנהרות ובונקרים המבוצרים היטב מתחת לאדמה. בבונקרים ובמנהרות מבוצעים ניסויים בפיצוץ חומרי נפץ. כבר לפני כשמונה שנים הגיע מידע למודיעין האמריקאי כי הבונקרים עשויים לשמש אתרים מתאימים גם לפיתוח נשק גרעיני. בצילומים קודמים שפורסמו, נראה האתר בו בוצעו שורה של ניסויים בשלב האחרון והקריטי לפיתוח נשק גרעיני, המכונה באנגלית "weaponization". ניסויים אלה כוללים שורה של פיצוצים והדמיות של פיצוצים באמצעות מחשבי ענק לבדיקת "שרשרת הפיצוץ" בנשק גרעיני.

בשבוע שעבר דווח כי איראן , על סמך צילומי לוויין עדכניים שהגיעו לסוכנות. גם יו"ר , יוקיה אמאנו, התייחס לנושא הלילה ואמר כי איראן לא חשפה את כל הפעילויות שלה בתחום הגרעין. "יש לנו אינדיקציות כי עסקה בפעולות הקשורות לפיתוח פצצות גרעין", אמר.

5 מתוך 5 |
חפירת מנהרה בצלע ההר, צמוד לבסיס פרצ'יןצילום: Google Earth, GeoEye
1 מתוך 5 |
תמונה עדכנית של פרצ'ין המעידה, כביכול, על ביצוע ניסוים במתקןצילום: ISIS, Digital Globe
2 מתוך 5 |
חפירות בבסיס פרצ'יןצילום: Google Earth, GeoEye

על פי הדיווח, ניסיונות הסתרה אלה מעידים על כך שאיראן ערכה ניסוי ב"הדק ניוטרונים", רכיב קריטי בפצצת גרעין. לדבריהם, בצילומי הלוויין נראים משאיות ודחפורים העוסקים בפעילות הסתרה וניקוי האתר משאריות של חומרים רדיואקטיביים. הדיפלומטים טוענים כי ניסוי בהדק ניוטרונים מעיד על דבר אחד בלבד - פיתוח נשק גרעיני.

"ישראל סוחטת את אובמה"

"התקיפה תתרחש עד סוף השנה. הישראלים סוחטים למעשה את הנשיא אובמה. הם שמו אותו בסיטואציה בה עליו לבחור אם לתמוך במלחמה או לאבד את התמיכה של הלובי היהודי בארה"ב", אמר הדיפלומט הרוסי לעיתון. לדבריו, וושינגטון נתנה לטהראן צ'אנס אחרון לפתור את הסוגיה הגרעינית בדרכי שלום, והיא מעוניינת שמוסקווה תעביר את המסר לאיראנים.

בחודש הבא צפויות להתחדש השיחות בין איראן למדינות המערב בסוגיית הגרעין. בשבוע שעבר נודע כי לשלוח את האורניום המועשר שלה מחוץ למדינה ובתמורה לקבל דלק גרעיני. ההצעה באה לענות על דרישות טהראן, שטוענת כי תוכנית הגרעין היא רק "למטרות שלום": בדלק גרעיני ניתן לעשות שימוש רק למטרות הללו, כגון רפואה ואנרגיה, לעומת אורניום מועשר שמאפשר פיתוח של פצצת אטום.

במידה והמידע שהדיפלומט הרוסי מסר לעיתון אכן אמין, כנראה שמדובר בצעד אמריקאי נוסף לביסוס האמינות של האיום הצבאי על איראן, מבלי להבטיח את מימושו. יש גם לזכור כי המועד המדובר, סוף השנה, הוא לאחר הבחירות לנשיאות בארה"ב, עת הנשיא יהיה משוחרר מלחצים חיצוניים ומתלות בלובי כזה או אחר.

סגן שר החוץ הרוסי, סרגיי ריבקוב, אמר לעיתון בתגובה כי "דיבורים מסוג זה הם לא מקצועיים. אין דבר כזה הזדמנות אחרונה, מדובר ברצון להגיע לפיתרון דיפלומטי, ורוסיה עושה ככל שביכולתה כדי לטפח רצון שכזה, ולא לתת לו להיעלם". עוד הוסיף ריבקוב כי "אלו המתפתים להשתמש בכוח צבאי צריכים לרסן את עצמם ולחפש לפתור את הבעיה בצורה דיפלומטית. מלחמה לא תפתור שום בעיה, אלא תיצור מיליון בעיות חדשות", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ