עוד מהלומה לאופוזיציה הסורית: אידליב ודרעא על סף כיבוש

לפחות 69 בני אדם נהרגו היום במדינה, רובם באידליב. צבא המורדים מנסה להשיג נשק כבד, שעלול להכריע את גורל ההתקוממות הצבאית

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

אחרי שצבא סוריה הצליח לכבוש מחדש את שכונת באבא עאמר בעיר חומס ואחריה גם את העיירה רסתאן, הגיע היום תורן של הערים אידליב ודרעא. על פי דיווח פעילי אופוזיציה במדינה, נהרגו היום לפחות 69 בני אדם, רובם בעיר אידליב. נסיגת הצבא הסורי החופשי מהעיר עדיין איננה מוחלטת ובסביבת העיר עדיין מתנהלים קרבות, אך נראה כי גורלה של העיר נחרץ. אידליב מהווה מעוז חשוב משום שהיא חולשת על המעבר לטורקיה.

היעד הנוסף, העיר דרעא שבדרום המדינה, בה התחילה המחאה הגדולה לפני שנה, כבר מכותרת על ידי כוחות שריון גדולים שממטירים על העיר אש ארטילרית. אם יצליח הצבא הסורי לכבוש את שתי הערים הללו, תהיה בכך מהלומה קשה לכוחות האופוזיציה, אולם זו איננה עדין סופה של המחאה המזוינת. שכן בעיר חומס, למרות ההשתלטות על רובע באבא עאמר, עדיין מתקיימות הפגנות וכך גם בכמה שכונות בדמשק.

השאלה החשובה כרגע היא האם יצליח הצבא הסורי החופשי להשיג נשק כבד ויעיל כדי לנהל מערכה ארוכה ומשמעותית נגד הצבא הסורי. לדברי גורמים בצבא החופשי, הסיוע הכספי מגיע ממדינות ערביות אך ישנו קושי גדול בייבוא נשק איכותי דרך מעברי הגבול. טורקיה עדיין אינה מאפשרת העברת נשק, ומלבנון מצליח הצבא החופשי לייבא נשק קל, מקלעים וחומרי נפץ - אבל אין באלה כדי להציב אתגר של ממש מול החטיבות המשוריינות של אסד. בתוך כך, טורקיה החלה בהכנות ערי אוהלים ומכולות כדי לקלוט עד 50 אלף פליטים שצפויים להימלט מאידליב ומן הכפרים סביבה בימים הקרובים.

קרבות באידליב בתחילת השבועצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

גם החזית הדיפלומטית לא יכולה לעודד את האופוזיציה השסועה, שספגה אתמול מכה נוספת כאשר שלושה ממנהיגי המועצה הלאומית הסורית הודיעו על פרישתם. הצהרתו של הנשיא אובמה לפיה סילוקו של אסד "הוא רק שאלה של זמן" וסגירת שגרירות איטליה בדמשק - אינם מאיימים על אסד כל עוד מתמקדות מדינות המערב במאמץ לשלוח סיוע הומניטרי לאזרחים ולא בהפלת המשטר.

אמנם היום נשמע גם שינוי מסוים בעמדתה של רוסיה, כאשר שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, אישר שאסד עדיין לא יישם את ההמלצות שהציגה לפניו רוסיה, אבל בין הנזיפה הרכה הזאת לבין הצטרפותה להחלטה להפעיל כוח - המרחק עדיין גדול.

אסד עדיין לא הפעיל את מלוא כוחו הצבאי, לעומת צבא המורדים שמותח את כוחותיו עד קצה יכולותיו. ייתכן שבקרוב, אם לא יחול שינוי משמעותי בהיקף ובאיכות הנשק שברשותו, ישתנה גם אופי המלחמה כך שצבא המורדים יתמקד בעיקר במלחמת התשה. זו צפויה להיות מערכה ארוכה אך פחות דרמטית, עם מספר הרוגים שכבר לא ירשים את העולם, ויסיר בכך את איום ההתערבות הצבאית החיצונית מעל ראשו של אסד.

בה בעת, באזורים רבים בסוריה, בהם בבירה דמשק, בעיר חלב, ובצפון המדינה, ממשיכים החיים להתנהל באופן סדיר יחסית. בתי הספר פועלים, מפעלים ממשיכים לייצר, וכלי התקשורת הרשמיים מדווחים על הקמתן של תשע מפלגות חדשות שמתכוונות להתמודד בבחירות שיתקיימו ב-7 במאי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ