המיילים של הזוג אסד נחשפים

בשאר עקף סנקציות להוריד אפליקציות, אסמה ביצעה רכישות ענק ברשת

כ-3,000 הודעות דואר אלקטרוני שהגיעו לארגון אופוזיציה סורי חושפות את האופן שבו התנהלה המשפחה, בזמן שהעולם הזדעזע מהקטל והאלימות

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אלפי מיילים ששלחו וקיבלו נשיא סוריה בשאר אסד ורעייתו אסמה, מגלים את עיסוקיהם של בני הזוג בזמן שבארצם מתחוללת מלחמת אזרחים עקובה מדם שגבתה כבר 8,000 קורבנות.

המסמכים, שמתפרסמים ביום השנה לפרוץ מלחמת האזרחים, משרטטים את דיוקן המשפחה הראשונה של סוריה כמשפחה מנוכרת להדהים מהמשבר הגואה, הממשיכה ליהנות מאורח חיים פזרני.

המיילים מאפשרים הצצה דרך החלון האחורי להלך רוחו של מנהיג סוריה, שנע כנראה בין רחמים עצמיים והתקפי זעם בזמן שהוא שולח ומקבל מאשתו ועוזריו קישורים לקטעי וידיאו מצחיקים באינטרנט. באחד המקרים שלח אסד לעוזרו קישור לקטע ב"יוטיוב", המשחזר את המצור בחומס עם צעצועים וביסקוויטים.

מהמיילים עולה כי המנהיג התייעץ עם המשטר באיראן בנוגע לשיטות ההשתלטות על המהומות במדינה. בנוסף, מתברר כי אסד קיבל סקירה מפורטת ורציפה על נוכחותם של כתבים זרים במחוז באבא עאמר בחומס, וכי דחק בכוחותיו "להדק את האחיזה הביטחונית" בעיר שהיתה עד לא מזמן מעוזם של מתנגדי השלטון. לפני חודש נשמעו טענות לפיהן אסד הורה אישית להפגיז את המתחם ממנו דיווחו העיתונאים הזרים, הפגזה שבעקבותיה נהרגו כתבת הסאנדיי טיימס מארי קולווין והצלם הצרפתי רמי אושליק. על פי הגרדיאן, בשאר - כמו אביו חאפז - הקים רשת של מקורבים נאמנים, שדיווחו לו ישירות למייל הפרטי על המתרחש במדינה. בכך ביקש לעקוף את מנגנוני הביטחון במדינה, שבראשם עומדים בכירי העדה העלאווית, אליה הוא משתייך.

הגילויים האחרונים מעוגנים בכ-3,000 מסמכים, שלטענת גורמי אופוזיציה סוריים, הורדו מחשבונות הדואר הפרטיים של אסד ואישתו אסמה. כך, למשל, שלח בשאר אסד לאשתו את מילות השיר של זמר הקאנטרי האמריקאי בלייק שלטון, עם קובץ השיר שהוריד מאייטיונז. מילות השיר, ששמו "אלוהים נתן לי אותך", יכולות להעיד על מצבו הנפשי של הנשיא: "עשיתי בלגן מעצמי, האדם שאני הוא לא מי שאני רוצה להיות / אבל את נשארת כאן לצדי, צופה בסערה / אני צריך אותך".

השיר שבשאר שלח בהודעת דוא"ל לאסמה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

על פי המיילים, כדי לחמוק מהסנקציות שהטילה עליו ארה"ב פתח אסד חשבון בשם בדוי באייטיונז וציין את ארה"ב כמקום מגוריו, כדי שיוכל לבצע רכישות ולהוריד אפליקציות.

כמו כן נמצאו תכתובות בהן נראה כי אסמה אסד רכשה מוצרים שונים באינטרנט בשווי עשרות אלפי דולרים כמו רהיטים יוקרתיים מרובע צ'לסי שבלונדון, תכשיטים משובצים באבני חן, נברשות, וילונות יקרים ואף ציורים שנשלחו לדמשק. בעוד המדינה סובלת מהתפרצות אלימה חסרת תקדים, עמלו אנשי שלומו של הנשיא על השגת עותק מהספר האחרון בסדרת "הארי פוטר", או סט להכנת פונדו שוקולד.

המיילים מראים כי אסד קיבל עצה מאיראן או מקורביה בכמה הזדמנויות בתקופת המשבר. לפני נאום שהיה אמור לשאת בדצמבר, הכין יועץ התקשורת שלו רשימה ארוכה של נושאים, ודיווח כי היא התבססה על "התייעצויות עם מספר רב של אנשים, בנוסף ליועץ התקשורת והפוליטיקה לשגריר האיראני". המזכר שקיבל ייעץ לאסד להשתמש "בשפה חזקה ואלימה" ולהביע הערכה לתמיכה של "מדינות ידידות". כמו כן, הוא ייעץ שהמשטר "ידליף מידע רב יותר הקשור ליכולותינו הצבאיות", וזאת כדי לשכנע את הציבור שהוא עלול להיתקל באתגר צבאי.

"אחרי התייעצויות עם מספר לא קטן של אנשים, כמו גם עם יועץ התקשורת והפוליטיקה של השגריר האיראני, כינסתי כמה נקודות שלדעתי חשוב יהיה לציינן בנאום", נכתב במייל. "מאחר שרוב עמנו שייך לפלג הסוני, ורבים מקרבו הם דתיים, הייתי מציע שלנאום יהיה צביון איסלאמי", ממשיך המייל. "הוא יאשר שהאיסלאם של העם הסורי הוא האיסלאם האמיתי, על ידי כך שיחבר בין האיסלאם לעקרונות הסוריים: 1. התנגדות. 2. עוינות לישראל, האויבת העיקרית של המוסלמים. 3. הגנה על זכויותיהם של הפלסטינים. אולי בשלב זה יוכל הנשיא להדגיש את עמדתו אם יגנה את הפעילות האחרונה של ישראל לייהד את אל-קודס (ירושלים)".

את רוב העצות בתחום המדיה החברתית מקבל אסד משתי סוריות צעירות שלמדו בארה"ב, שחרזדה ג'עפרי וחאדל אל-אל. שתיהן מדגישות בפני אסד את חשיבות הרשת החברתית, ובמיוחד כמה חשוב להתערב בדיונים ברשת. המיילים מגלים גם כי צוות יועצי התקשורת של אסד הצליח לשכנע את "טוויטר" לסגור חשבונות שהתחזו למייצגי המשטר הסורי.

חפרפרת במעגל הפנימי

לדברי הגרדיאן, המיילים הגיעו לקבוצת האופוזיציה הסורית באמצעות חפרפרת במעגל הפנימי של משפחת אסד. במארס אשתקד, עובדת ממשל בדמשק העבירה ברעד פיסת נייר ובה 4 קודים סודיים, בכתב יד, לחבר – שהעבירם הלאה לקבוצת של גולים סוריים. המיילים ak@alshahba.com ו- sam@alshahba.com היו של אסמה אסד ובעלה בשאר.

במשך תשעה חודשים עקבו הגולים אחר התכתובות הפנימיות הסודיות ביותר של בני הזוג, ואפשרו הצצה לחיי המשפחה הראשונה בעוד זאת מנסה למנוע את הדרדרות ארצם אל התהום. בשלב כלשהו שמו לב הגולים כי אסד מוחק כל מייל שמגיע אליו מיד, והם נאלצו לעקוב באופן הדוק ולהעתיק את תוכן המייל מיד עם הגיעו. אשתו אסמה שמרה על המיילים בתיבת הדואר הנכנס.

בינואר השנה נחשפה חדירת ארגון אנונימוס לשרתי המייל של משרד הנשיאות הסורי (בסדרת כתבות שפורסמו ב"הארץ"). מיד לאחר מכן נשלח מייל אל הנשיא, שהזהירו מפני חדירה. באותו היום הפסיקו לזרום מיילים לשני החשבונות.‬

מהגרדיאן נמסר כי העיתון עשה מאמץ ניכר לאמת את מסמכי הדוא"ל שהגיעו לרשותו, להצליב את המידע עם עובדות ידועות וליצור קשר עם עשרה מקורות שונים ששמם מופיע במכתבים. עד עתה נראה כי הבדיקות מאששות את האותנטיות של המסמכים, אך טרם התבצעה בדיקה פרטנית של כל מכתב ומכתב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ