יוזמה בקונגרס: לחייב את הנשיא לפתוח במו"מ עם איראן

המדיניות האמריקאית אוסרת על נציגים רשמיים להיפגש עם מקביליהם מטהראן. אחד היוזמים טוען: לא חשים שהממשל עשה די בערוץ הדיפלומטי

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

יוזמת חקיקה חדשה בקונגרס האמריקני עתידה, אם תאושר, לחייב את נשיא ארה"ב לפתוח ביוזמה דיפלומטית רשמית וישירה עם איראן כדי לשכנע אותה לנטוש את תוכנית הגרעין שלה. את הצעת החוק הנקרא "למנוע באמצעים דיפלומטיים מאיראן להשיג נשק גרעיני ולבלום מלחמה", מקדמים 10 חברי קונגרס, 9 דמוקרטים ורפובליקני אחד, שנשענים על התחייבותו של הנשיא ברק אובמה להשתמש בכל האמצעים, כולל סנקציות ודיפלומטיה - כדי למנוע פיתוחו של נשק גרעיני על ידי איראן.

המדיניות האמריקאית הקיימת אוסרת על נציגים רשמיים של הממשל להיפגש עם נציגים רשמיים איראניים ללא היתר מפורש של משרד החוץ האמריקאי. החוק החדש יחייב את הממשל לבטל את מדיניות "אי הקשר" עם איראן ואף למנות נציג מיוחד שינהל את השיחות הישירות עם איראן. "הנציג ינהל מו"מ ישיר ודו צדדי עם ממשלת איראן ללא תנאים מוקדמים, המטרה להפחית את המתח, למנוע מלחמה, למנוע הפצת נשק גרעיני, לקדם ענייני זכויות אדם ולמצוא פתרונות בנשואים שנוגעים לארה"ב ולקהילה הבינלאומית" נאמר בנוסח ההצעה.

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

בשלב זה לא ברור מה היקף התמיכה בחוק ומתי הוא צפוי לעלות לדיון, אולם עצם ניסוח הצעת החוק מעיד על התחושה בציבור האמריקאי לפיה התקפה אמריקאית על איראן מבלי למצות תחילה את כל הצעדים הדיפלומטיים, איננה אינטרס של ארה"ב. "הצעת החוק לא נועדה לנגח את הנשיא אובמה או את שרת החוץ הילארי קלינטון שמתנגדת למו"מ ישיר עם איראן" אמר ל"הארץ" עוזר לחבר קונגרס בוועדה ליחסי חוץ בבית הנבחרים, "יוזמי ההצעה באמת חשים שהממשל עדיין לא עשה מספיק, חוץ מהצהרות, כדי לקדם את הערוץ הדיפלומטי".

צילום: רויטרס

תחושה זו באה לביטוי גם בסקר דעת קהל שבוצע על ידי התכנית לגישות במדיניות חוץ ומרכז סאדאת לשלום באוניברסיטת מרילנד, לפיו רק אחד מכל ארבעה אמריקאים תומך בהתקפה ישראלית על איראן, 69% תומכים בהמשך המאמצים הדיפלומטיים, ורק 25% תומכים בסיוע צבאי אמריקאי לישראל אם תידרוש זאת לצורך ההתקפה על איראן.

אבל גם אם תתקבל הצעת החוק, אין כל וודאות שאיראן עצמה תסכים לנהל מו"מ ישיר עם ארה"ב למרות שבעבר הציע מחמוד אחמדינג'אד לנשיא בוש להיפגש איתו ולדון ישירות "בכל הבעיות העולמיות".

בעוד הדיפלומטיה מתקשה עד כה להניב תוצאות משמעותיות בדיאלוג מול איראן, גם השפעתן של הסנקציות מעלה סימני שאלה. מצד אחד צופה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) כי יצוא הנפט של איראן עלול להתכווץ בכ-50% - כאשר הסנקציות של האיחוד האירופי יכנסו לתוקף בחודש יולי. על פי נתוני הסוכנות שפורסמו אתמול - צנחה תפוקת הנפט באיראן לשפל של שלוש שנים וכי יצוא הנפט ירד לשני מיליון חביות ליום לעומת 2.8 חביות בחודש נובמבר. מנגד, דחה שר הנפט האיראני, רוסתם קאסמי, את נתוני הסוכנות והבהיר כי לא חלה שום ירידה בהיקף הפקת הנפט וכי כמות הנפט שיצאה איראן תואמת את ההקצאה שסוכמה עם אופ"ק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ