סוריה: המחנק הכלכלי מביא את המהפכה אל הרוב הדומם

עליית מחירי הדלק, התמוטטות ענף הממתקים וצניחת מכירות הרכב, מייצרים שיח חדש גם בקרב מיליוני האזרחים שלא פסעו בהפגנות - שעליהם נשען אסד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הפצצות, פיגועים, התעללות ומעשי אונס הם התיאורים שזורמים מסוריה אל העולם, שמתחיל לגלות את הגיאוגרפיה הפוליטית של סוריה דרך שמות הערים אידליב, דרעא וכמובן חומס. אבל אירועים קשים אלה אינם מספרים את כל הסיפור. הם אינם מתארים למשל את התמוטטותו של ענף הממתקים והקונדיטוריה שספג מכה אנושה עקב עלית מחיר הסוכר בכמעט 70%.

כתבה מפורטת דווקא בעיתון הממשלתי תשרין מספרת כיצד פשוטי העם, אלה שטיפחו במשך דורות את עסקי הממתקים שבהם ידועה דמשק, עומדים בפני קריסה בשל עליית המחירים המטורפת. מחיר פח שמן סויה מגיע כיום ל-46 דולר, עליה של למעלה מ-100% ממחירו לפני תחילת ההפגנות לפני שנה. צו חדש של המכס הסורי מטיל מס בשיעור של 30 דולר לכל ק"ג של בגדים מיובאים, לעומת 17 דולרים ששולמו עד כה, ואילו בענף הרכב נרשמה צניחה של כ-90 אחוזים בהיקף המכירות במהלך ארבעת החודשים האחרונים, לאחר שהממשלה העלתה את שעור המכס על מכוניות מיובאות לכ-80%.

שוק חמידיה הפופולרי בדמשק. חנויות ומסעדות נסגרות מוקדםצילום: אי–פי

העיתון הסורי אל-וטן שבבעלות ראמי מחלוף, בן דודו של הנשיא בשאר אסד, מדווח למשל כי הממשלה הגישה כבר למעלה מ-44 אלף קנסות נגד סוחרים שהעלו מחירים בניגוד לחוק, וסגרה כ-2,700 בתי עסק, וכי היא מתכוונת למנות בית משפט מיוחד לעבירות מסחר. אבל במצב שבו ערך הלירה הסורית נופל מדי יום, אין לאמצעים המנהליים הללו השפעה של ממש, והם יעילים בדיוק כמו דרישות המשטר מאזרחיו "לגלות סבלנות עד שהמדינה תירגע".

אבל המדינה אינה מראה עדיין סימנים לרגיעה בזמן הקרוב, ובמקומה מתגבר המתח בתורים של תחנות הדלק, בהן עלה מחיר הבנזין מ-11.4 דולר למיכל של עשרים ליטר, ל-14.3 דולר. הדלק עדיין זול בהרבה ממחירו בישראל, אבל עבור מי שמשתכר בין 150 ל-360 דולר לחודש, זהו פער קטלני. לא רק בעלי המכוניות נפגעים, אלא גם נוסעי התחבורה הציבורית. מחירי הנסיעה במונית מדמשק לגבול הלבנוני עלו מ-14 דולר לנוסע ל-17 דולר, ועל פי נהג מוחמד אל-סעדי, נהג מונית שהתראיין לעיתון "סיריה טודיי", אזרחים סורים הפסיקו כמעט לחלוטין לנסוע ללבנון, לא רק בגלל המצב הבטחוני, אלא גם פשוט משום שאינם יכולים להרשות לעצמם עוד את נסיעות הכיף הללו.

בית קפה ריק בדמשקצילום: אי–פי

"המחירים הלוהטים הם הדבר האחרון שצריך להעסיק עכשיו את האזרחים הסורים. עלינו להרוס את כלכלת בשאר אסד גם אם פירוש הדבר לחיות בצנע לכמה חודשים. אסד יתמוטט כאשר כספו יאזל", כתב גולש סורי בתגובה לכתבה על יוקר הדלק. ואילו איש עסקים בן העיר חאלב שמתגורר בגרמניה, כתב כי החליט לסגור את כל מפעליו בסוריה, משום שאינו יכול לייבא עוד חומרי גלם במחיר סביר, "אל מול כספי השוחד האדירים שאני נאלץ לשלם במעבר הגבול מירדן וליד כל מחסום של הצבא הסורי".

דרך עליית המחירים והחנק הכלכלי, מגיעה המהפכה לכל בית בסוריה, והיא מחוללת שיח חדש שמוקדם עדיין לחזות את השפעתו. שותפים בו בעיקר צעירים, סטודנטים וסטודנטיות, שלא בהכרח משתתפים בהפגנות ולא כולם מתנגדי המשטר. מעיון בתכני הפוסטים שלהם עולה כי "משטר הפחד" עדיין פועם. חלקם כותבים כי למרות תחושת החופש, הם ממשיכים לחשוש מלדבר עם מי שאינם מכירים. בקמפוסים של האוניברסיטאות "מסתובבים סוכנים של המשטר ואינך יודע במי לבטוח", כתבה סטודנטית מאוניברסיטת דמשק, שמספרת שהיא מתנדבת בעמותה לסיוע לנפגעים. בעמוד פייסבוק אחר מספרת סטודנטית שהיא דווקא מתנדבת באגודה לשמירת הסדר שתומכת במשטר. היא מספרת שמדי יום, היא מקדישה כמה שעות להתייצבות בעמדת השוער של הקמפוס כדי לבדוק שלנכנסים אין כלי נשק קר. "זהו חלק מן השירות למולדת שאני יכולה לעשות" היא כותבת.

את השיח הציבורי תופסים אמנם כותבי הפוסטים, הצלמים החובבים שמעבירים את תמונות מעשי הרצח, או כתבי העיתונות הממשלתית ותחנות הטלוויזיה. אבל סימן שאלה גדול תלוי דווקא מעל ראשם של מיליוני האזרחים בסוריה שלא הצטרפו לפעולה של ממש. מאות אלפי הפקידים שמועסקים בממשל, יצרני הממתקים, נהגי המוניות, חלק גדול מהסטודנטים ומיליוני מובטלים שאינם מיידים אבנים אל מכוניות הצבא, לא פוסעים בהפגנות ולא נושאים כרזות. אלה עדיין לא אמרו את דברם ואין שום וודאות שרובם רוצה בסילוקו של השלטון. זהו הרוב השקט שעליו בינתיים ממשיך המשטר להישען.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ