אסמה אסד מנסה לשנות תדמית: אירחה אמהות וילדים בדמשק

אסד קיימה סעודה חגיגית לאמהות ולילדים והעניקה להם מתנות. אשת הנשיא, שבדרך כלל נמנעת מנאום בפומבי, דיברה בחופשיות והדברים שודרו בטלוויזיה הממלכתית

ג'קי חורי ואי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי ואי-פי

רעייתו של נשיא סוריה בשאר אל-אסד, אסמה, נפגשה שלשום עם עשרות אמהות וילדיהן לרגל יום האם בארמון הנשיאותי בדמשק. אסד קיימה סעודה חגיגית לאמהות ולילדים והעניקה להם מתנות, במה שנראה כניסיון לשפר את תדמיתה.

אסד דיברה למשפחות ואמרה כי סוריה עוברת ימים קשים. אסמה, שבדרך כלל אינה מדברת בפומבי ולרוב הופעותיה הציבוריות הן לצד בעלה בשאר, דיברה הפעם באופן שנראה ספונטני ודבריה שודרו בטלוויזיה הממלכתית הסורית.

אסמה השוותה בין האם לבין המולדת סוריה, ופנתה לאמהות שאיבדו את בניהן באירועים האחרונים. אסד אמרה כי "המולדת תמיד אוהבת את בניה. האם היא עולם ומלואו ומי שאיבד אם מרגיש את חיסרונה". לדבריה, "כשמאבדים מישהו מיקירינו מחפשים תמיד מי שיכול למלא את החלל. אם מאבדים אמא זה כמו לאבד עולם, לאבד אב זה כמו לאבד יסוד לבית". אסד הוסיפה כי "המולדת תמיד אוהבת אותנו, גם אם עושים טעויות. המולדת היא האם שאוהבת אותנו גם אם עושים טעויות, כין אין אם שמבדילה בין בניה".

ההופעה של אסד מגיעה כמה ימים אחרי פרסום המיילים שבהם היא התגאתה במסע קניות שערכה במהלך החודשים האחרונים, למרות האירועים בסוריה. ההופעה בפני נשים וילדים הייתה ניסיון לשפר את התדמית ומסר לדעת הקהל בעיקר בתוך סוריה.

אסמה אסד מדברת בפני הילדים והאמהות בדמשק, שלשוםצילום: טלוויזיה

ובינתיים בתוך סוריה, חיילי הצבא הסורי הסדיר המשיכו אתמול בהפגזת אזורים המוחזקים בידי מתנגדי המשטר ופעלו נגד מורדים בכל רחבי המדינה, למרות מאמצי האו"ם להביא להפסקת שפיכות הדמים על מנת לאפשר לארגונים הומניטרים להגיש סיוע לאזרחים הסובלים מהקרבות. פעילים במדינה דיווחו כי בעימותים ברחבי סוריה נהרגו אתמול לפחות 59 בני אדם.

לדברי פעילי אופוזיציה, האלימות במדינה נמשכת, על אף הודעת מועצת הביטחון של האו"ם שלשום הקוראת להפסקת אש. רוסיה וסין הצטרפו שלשום להודעת מועצת הביטחון, שמטרתה לתמוך בשליחותו של מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, לסיום שפיכות הדמים במדינה. זאת, לאחר שעד כה סיכלו שתי המעצמות כל הצעה נגד משטר אסד במועצה.

פעילי האופוזיציה ביטלו את הודעת המועצה ואמרו שהיא התפרסמה מאוחר מדי, וכעת בלתי אפשרי ליישמה מאחר שכוחות הצבא מכתרים ערים שלמות וכפרים ומפגיזים באופן תדיר אזורים אזרחיים. פעילים רבים אומרים שהם מתוסכלים מהסירוב הבינלאומי לפעול.

סגן שר החוץ הרוסי, מיכאיל בוגדנוב, אמר אתמול כי שליח האו"ם והליגה הערבית לסוריה, קופי אנאן, יבקר במוסקווה בקרוב. בוגדנוב הוסיף שרוסיה תקבל גם משלחת מ"הוועדה לתיאום לאומי", ארגון אופוזיציוני סורי. גם ממשלתו של בשאר אסד המעיטה מערך ההודעה, וציינה כי לא הושמעו איומים כלשהם נגד דמשק ולא ניתנו לה אולטימטומים.

ארגוני מורדים הודיעו שהצבא הסורי מגביר את התקפותיו על אזורים שבהם שולטת האופוזיציה. לדבריהם, הופגזה שכונת ארבעין שבחמה והיו התנגשויות בין חיילים לבין מורדים בעיר סרמין שבצפון המדינה.

אחד הארגונים מסר כי 10 בני אדם, מחציתם נשים וילדים, נהרגו כשחיילים ירו על אוטובוס שבו יצאו מהעיר. ארגון אחר הודיע ש-13 אנשים נהרגו בהתקפה על אוטובוס שהסיע את הקבוצה למחנה פליטים בטורקיה. נמסר גם כי בסך הכל נהרגו אתמול 59 אנשים, בעיקר בחומס ובחמה. להערכת האו"ם, נהרגו בסוריה מאז תחילת ההתקוממות יותר מ-8,000 בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ