לוחמים בצבא סוריה החופשי: התחמושת אוזלת, לא נוכל להמשיך להילחם

נחשפה עדות מצולמת ראשונה לשימוש בחיה"א הסורי בלחימה נגד המורדים. האיחוד האירופי אישר הטלת סנקציות גם על אסמה אסד

חיילים ומפקדים בצבא סוריה החופשי מספרים כי התחמושת ואמצעי הלחימה הולכים ואוזלים - מה שיקשה עליהם להמשיך בלחימה מול כוחות הביטחון הנאמנים לנשיא בשאר אל-אסד. המורדים, שחלקם עברו את הגבול לטורקיה, סיפרו לוושינגטון פוסט כי מלאי אמצעי הלחימה בשוק האפור הולך ואוזל, והוסיפו כי האבטחה המוגברת של המדינות השכנות באזור הגבול מונעת מהם להתחמש ולהמשיך במאבק מול הצבא. הם הביעו גם את אכזבתם מכך שהמדינות שהבטיחו לספק להם תחמושת לא עמדו בהתחייבותם.

על פי העיתון האמריקאי, המורדים תיארו מצב נואש בלחימה מול כוחותיו של אסד. "צבא סוריה החופשי נלחם יום אחר יום, אבל מיום ליום התחמושת שלנו הולכת ואוזלת עד שבסופו של דבר ניאלץ לעזוב את אזורי הלחימה שלנו", סיפר אבו יאזן, חייל בן 26 שערק מהצבא הסורי בקיץ האחרון וחצה את הגבול לטורקיה יחד עם חמישה מפקדים אחרי שהצליחו לשרוד את הקרבות הקשים באידליב.

אבו יאזן חי יחד עם עריקים נוספים במחנה פליטים אזרחי שהוקם על ידי ממשלת טורקיה באנטקייה סמוך לגבול הסורי. הוא סיפר שמורדים מגיעים למחנה על בסיס יומי אחרי שלא יכלו להמשיך בלחימה במחוזותיהם בגלל היעדר בתחמושת.

עדות מצולמת ראשונה לשימוש בחיה"א הסורי בלחימה נגד המורדים

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

דובר צבא סוריה החופשי, השוהה גם הוא במחנה הפליטים שבדרום המדינה, הודה כי הקרבות העיקשים שניהלו המורדים בשכונת באבא עאמר שבחומס היו טעות טקטית. "הלוחמים נתנו קרב טוב בבאבא עאמר", אמר הדובר, הקפטן אייהאם אל-כורדי, "אך זה גרם להרס קשה והמון אזרחים נהרגו. עכשיו אנו נוקטים באסטרטגיה אחרת כדי לוודא שהטעות הזאת לא תחזור".

לדבריו, במקרים בהם המורדים מבחינים בהתארגנות התקפית מצד צבא סוריה, הם מעדיפים לסגת כדי שלא להביא לפגיעה מיותרת באזרחים. הוא ציין כי הלקח המרכזי שהופק הוא שכעת הצבא מתמקד בעיקר בפעולות גרילה כמו מארבים והפעלת מטעני צד. אל-כורדי אמר כי רבים מהלוחמים נסוגו להרים ולא רק שהם נותרו ללא תחמושת אלא קיים מחסור רב במזון, בשל המרחק הרב מהערים.

בתוך כך, האיחוד האירופי אישר הטלת סנקציות על אסמה אסד, אשתו של נשיא סוריה. אסד, ילידת בריטניה ממוצא סורי, היא אחת ממספר בני משפחה שונים שהוכנסו לרשימה השחורה. לפי הדיווח, בעקבות הטלת הסנקציות, תיאסר עליה כניסה למולדתה. בשבוע שעבר פרסם הגרדיאן הבריטי מיילים של הזוג אסד שבהם מתוארים חיי התענוגות של אשת הנשיא, בעת שחיילי בעלה טובחים באזרחים חפים מפשע.

הבוקר דיווחו פעילי אופוזיציה על קרבות בין כוחות צבא המורדים לבין הצבא הסורי בצפון המדינה וגם באזור הבירה דמשק. על פי הדיווח, במחוז עזאז שבצפון המדינה וסמוך לגבול הטורקי נהרגו לפחות שלושה חיילים מהצבא הסורי. בדמשק, תקפו המורדים לפנות בוקר עמדה של הצבא באל-קאבון, פרבר של הבירה, ובין הצדדים התנהלו חילופי אש כבדים. לא דווח על מספר הנפגעים.

"טנקים נצפו עושים דרכם לאזור הפרבר חראסטה, מה שנראה כמו הסתערות כוחותיו של אסד", סיפר לד-פ-א הפעיל חאייטאם אל-עבדוללה. על פי כמה מתושבי האזור, הדי הירי והפיצוצים נשמעו בכל רחבי הבירה.

במקביל, אתרי האופוזיציה פתחו בימים האחרונים ביוזמה הקוראת לחדש את ההפגנות נגד המשטר, תחת הסלוגן "דמשק, אנחנו באים" מקווים באופוזיציה לחדש את המחאה העממית, זאת לצד פעולות הגרילה של צבא המורדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ