דו"ח אמנסטי: עלייה חדה בהוצאות להורג במזרח התיכון ב-2011

בלמעלה מ-10 מדינות הוצאו אנשים להורג או נדונו למוות בגין מגוון עבירות, לרבות ניאוף ומעשי סדום באיראן, חילול השם בפקיסטאן, מעשי כישוף בערב הסעודית, סחר בעצמות אדם בקונגו ועבירות סמים

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מספר המדינות המטילות עונש מוות ירד בשליש בהשוואה לעשור הקודם, אך במזרח התיכון חלה עלייה של כ-50% בהשוואה לשנה קודמת. כך עולה מהסקירה השנתית של אמנסטי אינטרנשיונל על עונשי מוות והוצאות להורג.

מהסקירה עולה כי 10% ממדינות העולם - 20 מדינות - הוציאו להורג בשנת 2011. זאת לעומת 31 מדינות בשנת 2001. לפחות 676 אנשים הומתו על ידי עריפת ראשים, תלייה, זריקה קטלנית וירי. בשנה זו היו בסטטוס של נדונים למוות כ-18,750 איש. בלמעלה מ-10 מדינות הוצאו אנשים להורג או נדונו למוות בגין מגוון עבירות, לרבות ניאוף ומעשי סדום באיראן, חילול השם בפקיסטאן, מעשי כישוף בערב הסעודית, סחר בעצמות אדם בקונגו ועבירות סמים.

"רובן המוחלט של המדינות התרחקו מהשימוש בעונש מוות", אמר סליל שאטי, מזכ"ל אמנסטי אינטרנשיונל. "המסר שלנו למנהיגי המיעוט הנבדל של מדינות הממשיכות להוציא להורג הוא ברור: אינכם עומדים בשורה אחת עם שאר העולם בנושא זה והגיע הזמן לנקוט צעדים שיביאו לביטול עונש זה, שהינו אכזרי, לא אנושי ומשפיל ביותר".

מהסקירה עולה כי במזרח התיכון חלה עלייה חדה של כ-50% בהוצאות להורג שתועדו לעומת השנה שעברה. העלייה נובעת מהוצאות להורג בארבע מדינות בהן עיראק, שהוציאה להורג לפחות 68 אנשים, איראן בה הוצאו להורג לפחות 360 איש, ערב הסעודית בה הוצאו 82 איש לכל הפחות ותימן שוהציאה להורג לפחות 41 איש. מדינות אלו היוו 99% מסך כל ההוצאות להורג שתועדו במזרח התיכון וצפון אפריקה. סין, ממשיכה להיות "בירת ההוצאה להורג", כשבשנת 2011 הוציאה להורג אלפי אנשים, יותר מכל שאר מדינות העולם יחדיו. נתונים על עונש המוות בסין מהווים סוד מדיני. על כן הפסיק הארגון לפרסם נתונים שאסף ממקורות ציבוריים בסין מאחר ואלה עשויים להיות נמוכים משמעותית מהמספר האמיתי.

ארצות הברית הינה המדינה היחידה ביבשת אמריקה והחברה היחידה בארגון ה-G8 של הכלכלות המובילות שמוציאה להורג. בשנת 2011 הוצאו להורג בשטחה 43 אסירים ב-13 מדינות מ-34 המתירות עונש מוות. מדובר בירידה של שליש משנת 2001. במדינות אירופה וברית המועצות לשעבר הוטלו עונשי מוות, אך בלארוס היא המדינה היחידה שהוציאה להורג שני אנשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ