בסוריה עוברים מערפל הקרב לערפל הפסקת האש

האופוזיציה והשלטון הסורי מסכימים למתווה אנאן, הבעיה היא שהוא עמום ביותר. מי בדיוק יאכוף את הפסקת האש, ואיך יפקחו על הדיאלוג בין הצדדים

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

האופוזיציה הסורית הודיעה היום (שלישי) כי היא מקבלת עקרונית את תכניתו של מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן; זאת אחרי שהמשטר הסורי הודיע קודם לכן שהוא מאשר את התכנית. בכך הושלם, תיאורטית לפחות, המהלך אותו יזם האו"ם שמטרתו להגיע להסכמה הדדית כדי להביא להפסקת אש.

אולם התכנית, שכוללת שישה סעיפים, מעורפלת, היא איננה כוללת לוח זמנים ונמנעת מלקבוע סדרי פעולה או לפרש את משמעותם המעשית של סעיפיה. כך למשל נכתב בתכנית שכל הצדדים יקפידו "בזמן הקרוב ביותר" להפסיק את האש. אולם לא ברור מה הוא הזמן הקרוב ביותר, האם כבר מחר?

סעיף אחר קובע כי ממשלת סוריה תערוב לביטחונן של שיירות שיביאו סיוע הומניטרי לאזרחים, ולצורך זה תיושם הפסקת אש יומית למשך שעתיים. סעיף זה סותר לכאורה את הסעיף הקודם, שקורא להפסקת אש בזמן הקרוב ביותר. בנוסף, לא ברור מי יאכוף את הפסקת האש היומית. האם האו"ם יוכל באמת לפקח עליה, או שהאזרחים יצטרכו לסמוך על הצבא הסורי.

התכנית דורשת גם מן הממשלה להתיר סיורי עיתונאים ללא הגבלה ברחבי המדינה, וכי המשטר גם יאפשר לאזרחים לצאת להפגנות לא חמושות "כפי שמתיר החוק". הבעיה היא שהחוק וההיתר להפגין נתונים בידי המשטר, אשר יכול לראות בכל הפגנה הפרת סדר שאסורה על פי אותו חוק.

הסעיף הבעייתי ביותר בעיני האופוזיציה הוא זה שמדבר על קיום דיאלוג בין המשטר לבין האופוזיציה. על פי הפרשנות הסורית הרשמית, על המשטר הסורי להקים ועדות דיאלוג שיהיו להן סמכויות לנהל מו"מ על דרישות האזרחים. האופוזיציה, שקיבלה אמנם את התכנית, גורסת כי אין לנהל דיאלוג עם המשטר כל עוד אסד בשלטון.

נציגי האופוזיציה מתכנסים עכשיו באיסטנבול כדי לנסות ולהגיע להסכמה על שינוי מבנה המועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הפוליטית הגדול ביותר, כך שתכלול נציגים של תנועות אופוזיציה נוספות ובעיקר תנועות אופוזיציה מתוך סוריה שעד כה לא זכו לייצוג במועצה.

המאמץ לאחד את שורות האופוזיציה הוא הסעיף העיקרי שנידון באיסטנבול, כדי לנסות ולהגיע להסכמה עוד לפני כינוס המדינות הידידותיות לסוריה שצפוי להתקיים ב-1 באפריל באיסטנבול. החשש הוא שהמתח והמחלוקות בין חלקי האופוזיציה, חלקם על בסיס אידיאולוגי וחלקם בשל עוינות אישית, עלול להסתיים בפיצוץ ובכך עלולה האופוזיציה לשחק לידיו של אסד ולגנוז את הרעיון לפיו היא יכולה להוות חלופה של ממש למשטר.

דיונים אלה ותכנית אנאן עדיין לא הצליחו להרגיע את המצב בסוריה שבה נהרגו היום לפחות 75 בני אדם, ובכך עלה מספר הרוגים - על פי הערכות האו"ם - ל-9,000 בני אדם. בה בעת, הפרלמנט הסורי "ביקש" אתמול מן הנשיא אסד לדחות את מועד הבחירות לפרלמנט "למועד מאוחר יותר" כדי לאפשר למפלגות החדשות להתארגן לקראתן. מועד הבחירות נקבע ל-7 במאי, וכלי התקשורת הסורים דיווחו על כך שכמה תנועות פוליטיות בתוך סוריה הגישו בקשה להירשם כמפלגות. נראה כי כעת ממתינים בסוריה לראות כיצד תפעל האופוזיציה ועל פי תוצאות הדיונים באיסטנבול והדו"ח שעתיד קופי אנאן למסור למזכ"ל בסוף השבוע יחליט אסד כיצד הוא נוהג ביוזמה שלו לקיים בחירות.

הפצצה בחומס. מתוך סרטון יוטיוב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ