משבר פוליטי חמור במצרים על רקע סוגיית ניסוח החוקה

מחר צפויות הפגנות המוניות לאחר שלא גובשו הבנות באשר להרכב הוועדה לניסוח החוקה; הגנרל טנטאווי מנסה להרגיע את הרוחות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

משבר פוליטי חמור במצרים מאיים לפרק את וועדת ניסוח החוקה ולהקים מחאה חדשה נגד הפרלמנט והמועצה הצבאית העליונה. הערב (שלישי) זימן יו"ר המועצה, הגנרל מוחמד טנטאווי, פגישה דחופה עם ראשי התנועות הפוליטיות במטרה לנסות ולהגיע להסכמה על מינוי ועדת החוקה ועל האופן שבו תוכל להמשיך בעבודתה. אולם, נראה כי המתכנסים לא הצליחו להגיע להסכמה; טנטאווי מתכוון להיפגש עימם שנית ביום חמישי, כאשר חלק מתנועות המחאה הודיעו כי בכוונתם לצאת ביום רביעי להפגנות המוניות נגד הפרלמנט.

המשבר פרץ עוד בשבת, כאשר הסתבר כי הפרלמנט על שני בתיו, בו שולטת מפלגת החירות והצדק של האחים המוסלמים, מינה לוועדת ניסוח החוקה רוב של חברים מן הזרמים הדתיים ובכך דחק את התנועות הליברליות החילוניות והנוצריות ממוקדי ההשפעה על תוכן החוקה. 

ועדה זאת, שאמורה לנסח את חוקתה החדשה של מצרים ולייצג בה את "רוח המהפכה", צריכה לסיים את עבודתה עוד לפני הבחירות לנשיאות שצפויות להתקיים בחודש מאי, כדי שהבחירות הללו יתקיימו כבר על פי העקרונות החדשים שינוסחו והנשיא החדש יהיה כפוף להם. על פי העקרון שנקבע בהסכמה עם המועצה הצבאית העליונה, אמורה ועדת ניסוח החוקה לכלול 100 חברים, 50 מתוך הפרלמנט ו-50 אנשי ציבור מחוץ לפרלמנט. אולם האחים המוסלמים ניצלו עיקרון זה כדי לקבוע את הרכב הוועדה באופן שגם החברים שמחוץ לפרלמנט יהיו מנאמני הזרמים הדתיים והרדיקאליים.

הפגנה בעניין הרכב ועדת החוקה בקהירצילום: אי-אף-פי

משנודע על הרכב הוועדה, החליטו ראשי התנועות הליברליות לפרוש מחברותם בה ולעתור לבית המשפט נגד האופן שבו מונו חבריה. אם יקבע בית המשפט כי הרכב הוועדה סותר את עקרונות החוקה ואיננו מייצג את כל חלקי האוכלוסיה, יהיה צורך בסיבוב בחירות נוסף של חבריה, שפירושו דחייה נוספת בניסוח החוקה, ואז ייתכן שהוא לא יושלם עד מועד הבחירות לנשיאות.

במקביל הודיעו ראשי תנועות ליברליות כי בכוונתם לנסח בעצמם הצעה לחוקה חדשה ולהציע אותה למשאל עם אם לא תתקבל תביעתם לשנות את הרכב הוועדה. זהו כרגע המאבק הפוליטי החשוב ביותר במצרים, שבו יוכרע האם המהפכה המצרית הצליחה לשנות את שיטת המשטר ולעצב מחדש את דמותה של המדינה או שהיא תיקלע למאבק פוליטי מתמשך שבו האחים המוסלמים ינהלו מאבק כפול - מול התנועות הליברליות ומול הצבא.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ