האו"ם: משטר אסד מענה ועוצר ילדים בשיטתיות

נציבת זכויות האדם של האו"ם תיארה אלימות קשה המכוונת נגד ילדים בסוריה. ראש ממשלת בריטניה אמר כי בכירי משטר אסד לא יורשו לבוא לאולימפיאדה

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נציבת זכויות האדם של האו"ם, נאווי פיליי, התבטאה היום (רביעי) בחריפות נגד משטר אסד בראיון לבי-בי-סי. פיליי האשימה כי שלטונות סוריה פועלים באופן שיטתי לעצור ולענות ילדים, וכי הנשיא בשאר אסד יכול להפסיק את האלימות כלפי ילדים, אך בוחר לא לעשות זאת. לדבריה, בידי מועצת הביטחון של האו"ם יש מספיק מידע מהימן כדי להגיש כתבי אישום נגד בכירים סורים בבית הדין הפלילי הבינלאומי.

"הילדים הם יעד לאלימות – ובמספרים גדולים", אמרה פיליי, שהתראיינה לפני שדווח כי אסד הסכים לקבל את המתווה לסיום האלימות שהציג לו מזכ"ל האו"ם לשעבר קופי אנאן. "הם יורים לילדים בברכיים, מחזיקים אותם עם מבוגרים בתנאים לא אנושיים, מונעים מהם טיפול רפואי ורואים בהם מקורות מידע", אמרה פיליי. "אין התיישנות על עבירות כאלה. אסד ואנשיו יכולים להמשיך כך זמן רב, אבל בסופו של דבר הם יידרשו לתת את הדין".

אתמול אמרה תת-מזכ"ל האו"ם לעניין ילדים באזורי מלחמה ועימות, ראדיקה קומרסוואמי, כי קיבלה לידיה מידע שלפיו גם כוחות האופוזיציה מפעילים אלימות כלפי ילדים ומשתמשים בהם כלוחמים בצבא סוריה החופשי.

האופוזיציה הסורית והמשטר הודיעו אתמול כי הם מקבלים את תוכניתו של קופי אנאן להפסקת האלימות. התוכנית המעורפלת, שכוללת שישה סעיפים, אינה כוללת לוח זמנים ונמנעת מלקבוע סדרי פעולה או לפרש את משמעותם המעשית של סעיפיה. כך למשל נכתב בתוכנית שכל הצדדים יקפידו "בזמן הקרוב ביותר" להפסיק את האש.

פליטים סורים בדרך ללבנון בתחילת החודשצילום: אי–פי

סעיף אחר קובע כי ממשלת סוריה תערוב לביטחונן של שיירות שיביאו סיוע הומניטרי לאזרחים, ולצורך זה תיושם הפסקת אש יומית למשך שעתיים. סעיף זה סותר לכאורה את הסעיף הקודם, שקורא להפסקת אש בזמן הקרוב ביותר. בנוסף, לא ברור מי יאכוף את הפסקת האש היומית.

בתוך כך, ראש ממשלת בריטניה דיוויד קמרון אמר היום כי ספורטאים סורים יוכלו להשתתף במשחקים האולימפיים שיתקיימו בלונדון בקיץ, אך בכירים שנמצאים ברשימת הסנקציות של האיחוד האירופי לא יורשו להיכנס לבריטניה. הנוכחות של משלחת סורית במשחקים צפויה ליצור מתיחות ולגרור מחאות, וגורמי אופוזיציה דורשים מבריטניה שלא להתיר את כניסתו למדינה של יו"ר הוועד האולימפי הסורי, גנרל מוואפק ג'ומעה.

קמרון הבהיר כי הוא אינו מאמין שיש להעניש את הספורטאים הסורים על "חטאי המשטר". "הספורטאים יורשו להשתתף באולימפיאדה, אבל כל אדם שלוקח חלק במעשים הנוראיים של המשטר הסורי אינו מוזמן כאן", אמר. הוועד האולימפי הבינלאומי מעריך כי ארבעה או חמישה ספורטאים סורים יעמדו בדרישות הסף של האולימפיאדה הקרובה, ויצעדו לאצטדיון תחת דגל סוריה.

לפי נתוני האו"ם, מאז תחילת המהומות בחודש מארס בשנה שעברה נהרגו יותר מ-9,000 בני אדם ברחבי המדינה. הממשלה הסורית טוענת כי 3,000 אנשי כוחות הביטחון נהרגו מאז תחילת האירועים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ