המעצמות נאבקות, המשטר הסורי מרוויח |

ועידת איסטנבול: הכרה בהמשך שלטון אסד

נציגים מ-70 מדינות ידונו מחר במצב בסוריה כשברקע מונחת תכנית אנאן. אך גם קלינטון יודעת: המחלוקת בין המדינות ובשורות המורדים מיטיבה עם אסד

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

ועידת המדינות הידידות לסוריה שצפויה להתכנס מחר (ראשון) באיסטנבול היא המהלך הדיפלומטי האחרון בסדרה של מהלכים שעד כה לא הניבו תוצאה של ממש במשבר הסורי. נציגים של למעלה מ-70 מדינות, כשבראשן שרת החוץ האמריקאית הילרי קלינטון – אבל בלי נציגים – ינסו לנסח שוב את המדיניות שנחוצה כדי לפחות לסייע לעשרות אלפי הפליטים הסוריים, תחת הפצצות של הצבא הסורי, ללא יכולת לקבל סיוע רפואי או מוצרי מזון בסיסיים.

את תכנית קופי אנאן, שכוללת ששה סעיפים, שהראשון בהם הוא הפסקת אש והוצאת הכוחות מן הערים, הספידה היום קלינטון במסיבת עיתונאים שקיימה עם שר החוץ הסעודי סעוד אל-פייסל. גם הדו"ח שיציג קופי אנאן עצמו למועצת הביטחון ביום שני לא יעלה ולא יוריד. ממשיך לטבוח באזרחי כאשר היום כבר נהרגו לפחות 30 בני אדם. אנאן מבטיח אמנם שהאו"ם ישגר פקחים לסוריה ברגע שהמשטר יחדל לירות, אבל אין כרגע שום סימן לכך שצבא סוריה מתכונן להפסקת אש, כך שגם משלחות סיוע אינן מסוגלות להגיע לאתרים הנזקקים.

לתכנית הליגה הערבית שנועדה לשרטט מפת דרכים לפתרון פוליטי, לועג אסד מרגע קבלתה, והחלטות הליגה הערבית שהתקבלו ביום שישי בבגדאד רק מחזקות את התחושה אצל האופוזיציה הסורית שאין כרגע שום גוף ערבי או בינלאומי שמוכן לאמץ מדיניות של התערבות צבאית או אחרת כדי לשנות את מדיניותו של אסד. העובדה ששום נציג של האופוזיציה הסורית לא הוזמן לדבר במושב הליגה והמועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הפוליטית הגדול ביותר, עדיין נותרה כגוף חסר הכרה בינלאומית, רק מחזקת את ההכרה בכך ששלטונו של אסד אינו מונח עוד על הכף.

"אני מפקפקת ביכולתו של אסד להמשיך לשלוט", אמרה היום קלינטון, אבל היא מיהרה להוסיף כי "הנושא יידון מחר באיסטנבול", גם לה ברור שללא הנהגה חלופית כל הצעה להחלפת שלטון בסוריה איננה מציאותית. הנהגה חלופית כזאת מתקשה להתגבש על רקע חילוקי הדעות המרים בתוך שורות האופוזיציה ובמיוחד בין האופוזיציה שמחוץ לסוריה לזו שבתוך המדינה.

אירועי יום האדמה אתמול בסוריה, שהפכו למפגן תמיכה באסדצילום: אי-אף-פי

מי שקורא היטב את המפה הפוליטית הוא דווקא , שאמר שלשום כי "הרעיון להפלת המשטר בסוריה אינו קיים... האפשרות להתערבות צבאית בסוריה היתה איום של ממש אשר עלול היה לגרור את האיזור כולו למלחמה. אבל אפשר לומר כי העניין הזה הוכרע באופן סופי וכי אין מי שחושב שזהו צעד אפשרי. כמוהו גם הרעיון לחמש את האופוזיציה".

נדמה כי ההכרה בכך שהמשך שלטונו של אסד איננו מאוים עוד, איננה מאפיינת רק את עמדתו של נסראללה או של איראן. כל עוד קיימת מחלוקת בין ארה"ב שמתנגדת לחימוש האופוזיציה, לבין סעודיה וקטאר שתומכות בחימושה, וכל עוד גם גופי האופוזיציה הצבאית בסוריה אינם מצליחים לגבש חזית אחידה, וכאשר טורקיה מונעת העברת נשק משטחה לסוריה ומסתפקת בדרישה להקים אזורים בטוחים - אסד לא נדרש להתחיל להכין מקלט מדיני לעצמו ולמשפחתו.

כינוס איסטנבול עשוי לכל היותר לאמץ שוב את תכנית אנאן כמינימום ההכרחי, ואת הסיוע ההומניטארי כדרישה הכרחית מן השלטון הסורי, אבל אין עתה בידי המתכנסים שום אמצעי להכריח את אסד לאמץ אפילו את ההחלטות שיתקבלו. קלינטון היטיבה להבהיר את אזלת היד הזאת כאשר אמרה ש"כינוס המדינות איננה מספיק כל עוד לא מצטרפות עוד מדינות לכינוס הזה" כשהיא מתכוונת לרוסיה, סין ואיראן, אשר בלעדי לחצן והשפעתן על סוריה, תישאר בידי מדינות המערב ומדינות ערב רק הפטפטת חסרת התועלת.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ