טורקיה נענית לסנקציות: תקטין את רכישות הנפט מאיראן

ארדואן קיבל ההחלטה לאחר שארה"ב הבהירה כי אם אנקרה לא תעשה כן, יוטלו עליה עיצומים. עם זאת, הטורקים הבהירו: מתנגדים לעיצומים נגד טהראן

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

טורקיה החליטה להיענות באופן חלקי לסנקציות האמריקאיות והאירופיות על איראן ותצמצם את רכישות הנפט ממנה ב-20%. שר האנרגיה הטורקי, טאנר אילדיז, הודיע היום (שבת) שארצו תשלים את כמות הנפט שתחסר לה באמצעות רכישות מלוב וממדינות אחרות. עם זאת נראה כי טורקיה לא תרכוש נפט מסעודיה, אחרי שהממלכה סירבה להעניק לה תנאים מועדפים.

על רקע סירובה המתמשך של טורקיה ליישם את הסנקציות האמריקאיות והאירופאיות, ולהסתפק ביישום הסנקציות הרפות שהתקבלו במועצת הביטחון, התחדדו היחסים בין ארה"ב לטורקיה, שעמדה בשבועות האחרונים בפני לחץ אמריקאי כבד עד כדי איום בפגיעה ישירה בחברות טורקיות. על פי נוסח הסנקציות האמריקאיות, מדינה שלא תפחית את היקף הסחר שלה עם איראן באופן משמעותי צפויה לסנקציות מצד ארה"ב, ועל אף מאמציו של ארדואן לשכנע את אובמה לשחרר את טורקיה מן הגזרה, החליט הממשל, למרות הידידות העמוקה בין אובמה לארדואן, לא להעניק לטורקיה פטור.

את ההחלטה לצמצם את רכישות הנפט מאיראן קיבל ארדואן אחרי שיחה ארוכה שקיים עם הנשיא אובמה בוועידת הגרעין שהתקיימה בשבוע שעבר בסיאול והוא מסר על כך לנשיא איראן, מחמוד אחמדינג'אד, בפגישה ביניהם ביום חמישי בטהראן.

ארדואן ואחמדינג'אד בפגישתם בטהראן, שלשוםצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

למרות ההחלטה לצמצם את ייבוא הנפט מאיראן וכוונתה של טורקיה להתחיל ולייבא גז מעיראק, לא יחול לעת עתה שינוי בהיקף הסחר האזרחי בין איראן לטורקיה, שעמד השנה על כ-16 מיליארד דולר. כדי להפיס את דעתה של איראן, הודיע ארדואן במסיבת עיתונאים שקיים עם שובו מאיראן, כי טורקיה יכולה בכל עת לפרק את תחנת המכ"ם נגד טילים שהוצבה על ידי נאט"ו בשטחה של טורקיה, אם נאט"ו לא תעמוד בתנאים שהציבה טורקיה.

תנאים אלה כוללים את הקביעה שהמכ"ם לא נועד לשמש כנגד איראן וכי מידע שיתקבל באמצעות המכ"ם לא יעבור למדינות אחרות, ובמיוחד לישראל. "טורקיה לא תיתן ידה למאזן כוחות אזורי שיישען על עוינות איראנית טורקית" הבהיר שר החוץ אהמט דבוטולו, ואילו ראש הממשלה ארדואן הוסיף כי "לישראל יש בין 250 ל-300 ראשי נפץ גרעיניים ואיש אינו מדבר על כך. איראן אומרת שהיא לא תייצר נשק גרעיני וכי היא תעשיר רק כמות מסוימת של אורניום מועשר ותחדל מכך אחרי שתגיע לכמות שהיא זקוקה לה".

טורקיה מתנגדת להטלת סנקציות נוספות על איראן והיא תומכת בעמדתה של איראן לפיה מותר לה לפתח טכנולוגיה גרעינית למטרות שלום. ב-13 באפריל צפויה טורקיה לארח את דיוני הגרעין בין איראן לבין קבוצת החמש פלוס אחת שכוללות את החברות הקבועות במועצת הביטחון ואת גרמניה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ