האחים המוסלמים במצרים בחרו במיליונר כמועמד לנשיאות

הבחירה בסגן מנהיג התנועה חירת א-שאטר סותרת הצהרות קודמות של האחים המוסלמים לפיהן לא יעשו זאת מחשש לביקורת מצד הציבור

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

תנועת האחים המוסלמים במצרים הודיעה הערב (שבת) כי בחרה מועמד לבחירות לנשיאות המדינה שצפויות להתקיים ב-24-23 במאי. המועמד יהיה חירת א-שאטר, סגנו של "המדריך הכללי" (המנהיג) של תנועת האחים המוסלמים, מוחמד בדיע, שהודיע על ההחלטה.

מדובר בהחלטה דרמטית שסותרת לחלוטין את העמדה שהציגו האחים המוסלמים מיד לאחר המהפכה במצרים, אז התחייבו שלא להציג מועמד לנשיאות. בשבוע שעבר אף הודיע א-שאטר עצמו כי אין בכוונתו לשמש מועמד. א-שאטר נחשב למומחה לענייני חברה וכלכלה, ונחשב לאיש עסקים רב פעלים, שלפני המהפכה היה "שר האוצר" של תנועת האחים. על פי הערכות, בתקופת שלטונו של מובארק הוא החזיק בהון אישי של כ-250 מליון לירות מצריות (כ- 44 מליון דולר) אבל עיקר חשיבותו בעסקאות שהוא מבצע עבור התנועה במדינות המפרץ ובהשקעות בבורסות העולם.

על פי ההודעה שפרסמו גורמים באחים המוסלמים, התנועה קיבלה החלטה סופית בעקבות פגישה של משרד ההדרכה – הגוף העליון לקבלת החלטות בתנועה. השבוע אף התקיימה פגישה של מועצת השורא של האחים המוסלמים, בה נמסר כי התנועה צריכה להחליט בין שלושה מועמדים: א- שאטר, יו"ר הפרלמנט סעד אל כתתאני ומוחמד מורסי, יו"ר מפלגת החירות והצדק השייכת לאחים המוסלמים.

הפגנה סמוך לכיכר תחריר בקהיר, אתמולצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

באחרונה הופעל לחץ כבד מצד פעילים בתנועה על הנהגתה שלא לקחת חלק בבחירות לנשיאות, וזאת בעקבות חשש לפגיעה במעמד התנועה בקרב הציבור המצרי. נציגי התנועה, עם זאת, טענו בימים האחרונים כי בכוונתם להציג מועמד לנוכח המדיניות הלעומתית של המועצה הצבאית העליונה, בה נראה היה שהאחים מבקשים ללחוץ על המועצה להסכים להחלפת הממשלה הנוכחית, לאחת שתיבחר בידי הפרלמנט. אולם לאחר שהמועצה הצבאית סירבה לדרישה, באה ההחלטה החדשה של האחים להציג מועמד.

משמעות הצעד, למעשה, היא כי החל מחודש יולי, אז ייכנס הנשיא החדש לתפקידו, תהיינה הרשות המבצעת והמחוקקת שתיהן בשליטה מלאה של האחים המוסלמים.

השבוע הגיעה לשיאה המתיחות בין האחים המוסלמים לבין המועצה הצבאית העליונה, ונראה כי "ירח הדבש" בין שני הגופים - הסתיים. בצעד יוצא דופן, הזהירה המועצה השבוע כי התנועה האיסלאמיסטית מנסה לחתור תחת פעולות הממשלה וטופלת האשמות שווא על הצבא. ההודעה פורסמה על רקע הצהרה של האחים המוסלמים, המאשימה את המועצה בניסיון לפגוע במהפכת ינואר 2011.

Read this article in English: Egypt's Muslim Brotherhood name presidential candidate for May vote

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ