בצל הכישלון המודיעיני בעיראק, הסי-איי-אי נזהר בהערכותיו לגבי איראן

סוכנות הביון האמריקאית מנסה לנתק את עצמה מהשפעות פוליטיות, ואנשיה גיבשו שיטות חדשות כדי לוודא את אמינות המקורות המודיעיניים

ניו יורק טיימס
ג'יימס רייזן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס
ג'יימס רייזן

סוכן הסי-איי-אי שסייע לגיבוש המודיעין נגד סדאם חוסיין והנשק להשמדה המונית שהיה לכאורה ברשותו חווה משבר חודשים לאחר הפלישה לעיראק. הוא היה שותף לחיפושים העקרים אחר נשק לא קונוונציונלי. כשקיבל משימה חדשה – לגבש הערכה לגבי תוכנית הגרעין של איראן, הוא התוודה בפני חבריו על חששו כי קהילת המודיעין עלולה לטעות שוב. "היו לו נקיפות מצפון על כך שהוא גרם לכניסה למלחמה מיותרת", אומר עמיתו. "הוא חושש שזה עלול לקרות שוב".

כיום, סוכני הסי-איי-אי שבוחנים את תוכנית הגרעין של איראן יודעים שאמינות הערכתם עומדת למבחן. הכישלון המודיעיני בעיראק גורם להם להיות יותר זהירים, ולהיות ספקנים לגבי ראיות מודיעיניות שמתקבלות. "נראה כי רבים בקהילת המודיעין לא רוצים לחזור על הטעות בעיראק", אומר גרג טילמן, בכיר לשעבר בממשל בוש, שהתפטר בעקבות פוליטיזציה, לטענתו, של המודיעין לפני המלחמה בעיראק.

חיילים אמריקאים בכווית, לאחר שעזבו את עיראק, בדצמבר 2011צילום: אי-פי

אנשי מודיעין בכירים בארה"ב סבורים כי איראן פועלת להרחיב את תשתית הגרעין שלה, אולם לדבריהם, מנהיגיה לא קיבלו עדיין החלטה לבנות פצצה גרעינית. עם זאת, בקהילת המודיעין מודים כי פערים במידע עלולים לגרום לכך שארה"ב לא תוכל לדעת מתי האיראנים יחליטו לחדש את תוכנית פיתוח הנשק שלה, שהופסקה להערכתם ב-2003.

שלא כמו בתקופה לפני המלחמה בעיראק, שבה לפי מבקרים התאימו בבית הלבן את הערכות המודיעין למדיניותם, טוענים פרשנים כי אין ראיות לכך שממשל אובמה מתערב בעבודתו של הסי-איי-אי. "המודיעין בתקופת בוש היה מגמתי", אומר ג'וזף סירינסיונה, מומחה לביטחון בינלאומי. "ואולם כיום, אין ראיות לכך שהממשל לוחץ על קהילת המודיעין לגבש הערכות שנוחות לו". לדבריו, בעוד שמרנים בארה"ב ומנהיגים בישראל מתלוננים על הערכות המודיעין בסוגיה האיראנית, נראה שאין לכך כל השפעה על הבית הלבן. "זה דבר אחד שראש ממשלה של מדינה אחרת אומר כי הזמן לעצירת תוכנית הגרעין אוזל, אך זה דבר שונה שסגן הנשיא צ'ייני מבקר באופן תדיר במפקדת הסי-איי-אי בלנגלי".

ואולם, בכירים שמרנים שתומכים בגישה תקיפה יותר נגד איראן טוענים כי ההערכה הזהירה של הסי-איי-אי היא תוצאה של לחץ מהבית הלבן. אובמה אמר כי יפתח בפעולה צבאית נגד איראן רק אם לא תיוותר ברירה אחרת, ולדברי השמרנים, ממשלו אינו מעוניין בראיות שיחזקו את ההערכה כי איראן מפתחת נשק גרעיני. "הממשל מעוניין בהערכות מודיעיניות לפי ראות עיניו", אומר ג'ון בולטון, שגריר ארה"ב באו"ם לשעבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ