אנאן: אסד הסכים להסיג את הכוחות מהערים

לפי התוכנית, האו"ם יפקח על הפסקת אש בין הצדדים ועל העברת סיוע הומניטרי. פעילי אופוזיציה: הצבא מבעיר בתים של מבוקשים

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו רויטרס
רויטרס

קופי אנאן, שליח האו"ם והליגה הערבית, אמר כי סוריה הסכימה כי ב-10 באפריל היא תתחיל ביישום תוכנית שלום. התוכנית קוראת להפסקת אש של שני הצדדים בפיקוח של האו"ם, נסיגה של חיילי הצבא הסורי מהערים הגדולות והעברה של סיוע הומניטרי.

אנאן עדכן את מועצת הביטחון של האו"ם על ההתפתחויות האחרונות במאמצים להביא להרגעת הרוחות בסוריה. "אנאן ביקש ממועצת הביטחון לתמוך ב-10 באפריל כתאריך היעד להפסקת האש, ונוכח הדחיפות של המצב גם לשקול לשלוח לסוריה משקיפים מטעם האו"ם", כך הודיעה סוזן רייס, שגרירת ארה"ב באו"ם.

בתוך כך, היום (שני) נמשכו ההתנגשויות האלימות בסוריה. פעילי אופוזיציה מדווחים כי מרבית האירועים האלימים התרחשו בחומס ואידליב. הפעילים טוענים כי הממשלה הסורית שלחה כוחות צבא וטנקים למעוזי המורדים במטרה ללכוד מתנגדים של המשטר. לדבריהם, כוחות הצבא שרפו והרסו את בתי המבוקשים. 

אתמול (ראשון) החליטו יותר מ-70 מדינות בוועידת המדינות הידידות של סוריה באיסטנבול להכיר במועצה הלאומית הסורית, גוף האופוזיציה הפוליטית הגדול ביותר, כנציג לגיטימי של העם הסורי ושל כל פלגי האופוזיציה. מנגד לא הוחלט כי המועצה תהווה הגוף היחיד שיוכל לכהן כממשלה חלופית, כפי ששאף יו"ר המועצה הלאומית, בורהאן רליון.

קופי אנאן. עדכן את מועצת הביטחון של האו"םצילום: אי–פי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בתוך 27 הסעיפים שכוללת הצהרת הסיכום, נאמר כי המדינות הידידות החליטו לסייע במימון פעילות האופוזיציה. לדברי גורמים באופוזיציה, מדינות המפרץ כבר התחייבו לסיוע בעשרות מיליוני דולרים, שיאפשרו הזרמת משכורות לחיילים ולקצינים שערקו מן הצבא. עם זאת, נמנעו באי הכינוס מלהחליט על חימוש מתנגדי אסד והסתפקו בהצהרה כללית, שלפיה על כל המדינות הידידות לסייע בכל דרך להצלחת פעולותיה הפוליטיות של האופוזיציה לשינוי שיטת המשטר בסוריה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ