ברנאר אנרי לוי: "לשחרר את לוב", עכשיו הסרט

הפילוסוף הצרפתי יהודי עובד בימים אלה על סרט שמתעד את ניסיונותיו לשכנע את הקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה בלוב

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

הפילוסוף הצרפתי ברנאר אנרי לוי, שנחשב למי ששכנע את הנשיא ניקולא סרקוזי לגבש את הקואליציה שהביאה להפלת משטר קדאפי בלוב, כבר כתב על חוויותיו במדינה ספר. הוא גם פרסם עשרות ואולי מאות טורים בעיתונות והופיע על שערי מגזינים לבוש בחולצה חושפת חזה ומוקף במורדים לובים.

השבועון הגרמני דר שפיגל דיווח השבוע כי בימים אלה, משלים אנרי לוי פרויקט נוסף הקשור למסעותיו בלוב – סרט שנמצא כעת בשלבי עריכה. עבודה על ברנאר אנרי לוי, מאת ברנאר אנרי לוי ומרק רוסל, הצלם שליווה אותו בלוב בשנה שעברה. אנרי לוי, בן 63, אמר בראיון לשפיגל, במלון פאר בסן-ז'רמן, כי "הסרט הוא סיפורו של אדם שלחץ על כפתור", כלומר סיפורו של הצלם רוסל, שהפעיל את פונקציית הווידיאו במצלמתו ברגעים חשובים.

אחד הקטעים המרגשים והמשעשעים בסרט מתעד את הפגישה הראשונה בין אנרי לוי למנהיג המורדים עבד אל-ג'ליל. ליד ג'ליל, נראה אנרי-לוי, לבוש היטב ושערו הגלי מתנפנף ברוח, מנותק מהמקום. הוא פונה לג'ליל באומרו: "אני לא פוליטיקאי. אני בסך הכל אדם כותב. אבל כמוך, אני מאמין שעדיף לפעול מאשר לדבר. אנו יכולים לספק לכם אזור אסור לטיסה, הפצצה של נמלי התעופה ושל הבונקר של קדאפי..... יש לי חבר בצרפת. מר סרקוזי. אנחנו נטוס אליו וצרפת תכיר בכם".

ברנאר אנרי לוי במיסרתה. סרקוזי שידר על אותו גל
צילום: מרק רוסל


הסצנה הזאת, ב-5 במארס 2011, התרחשה שבועיים לפני שמטוסים צרפתיים החלו להפציץ בלוב ואמורה לתאר התערבות חסרת תקדים של אינטלקטואל בפוליטיקה העולמית. רוסל צילם גם את שיחת הטלפון עם סרקוזי מבנגזי, שבסופה השתכנע נשיא צרפת להיפגש עם מנהיגי המורדים.

בראיון לשפיגל נשאל אנרי לוי אם קרבתו לסרקוזי והעובדה שהם חולקים כעת את המלחמה בלוב, תגרום לו גם לחצות את הקווים ולהצביע לו בבחירות הקרובות. "גיליתי בו רצינות שאני אוהב", אמר אנרי לוי. "יהיה לי קשה להצביע נגדו, אבל יש דברים רבים במסע הבחירות שלו שלא מוצאים חן בעיני, למשל יחסו למוסלמים וזרים. לא אוכל לתמוך בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ