הישג לאבו מאזן: פתח ניצח בבחירות באוניברסיטת ביר זית

הרשימה המזוהה עם חמאס, שהשתתפה בבחירות לראשונה זה שלוש שנים, פיגרה בכ-600 קולות מאחורי יריבתה

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים3
עמירה הס

הרשימה המזוהה עם פתח ניצחה אתמול בבחירות שהתקיימו למועצת הסטודנטים באוניברסיטת ביר זית, שבה 8,000 תלמידים. 2,194 סטודנטים מתוך כ-6,000 שהשתתפו בבחירות נתנו את קולם ל"גוש השהיד יאסר ערפאת", ובכך העניקו לרשימה שליטה מלאה במועצה: 26 מושבים מבין 51. הרשימה המזוהה עם חמאס, "גוש האמונים האיסלאמי", שהשתתפה בבחירות לראשונה זה שלוש שנים, פיגרה בכ-600 קולות מאחורי יריבתה. 1,606 הקולות שקיבלה מעניקים לה 19 מושבים. בששת המושבים הנותרים זכו שתי רשימות המזוהות עם השמאל הפלסטיני.

עם פרסום התוצאות הרשמיות אמש, בסביבות עשר בערב, חגגו תומכי פתח ברחובות רמאללה. ניצחונם, בהפרש קולות גדול מבעבר, הוא זריקת עידוד לתנועתו של יושב ראש הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, בתקופה של חוסר ביטחון כלכלי גובר ותחושת מבוי סתום פוליטי. בשנים האחרונות החרים חמאס את הבחירות באוניברסיטאות בגדה, בטענה שמנגנוני הביטחון של הרשות עצרו את פעיליו המרכזיים ולא אפשרו לו התמודדות הוגנת. הפעם התנהלה מערכת הבחירות מבלי שייעצרו. מפילוח ההצבעה לפי שנות לימוד, מתברר שההפרש בין מצביעי פתח לחמאס עולה ככל שהסטודנטים צעירים יותר ושנת הלימודים נמוכה יותר. למשל, בשנה הרביעית והחמישית הצביעו 389 לפתח ו-380 לחמאס. בשנה הראשונה, 687 לפתח ו-437 לחמאס. אפשר שהדבר מצביע על כך שהחלטתן של רשימות חמאס להחרים את הבחירות בשלוש השנים האחרונות היה בעוכריהן, כי מחוץ לאוניברסיטאות הצליחה הרשות למזער את נוכחותה הפוליטית של התנועה האיסלאמית.

סטודנטים התרשמו שהוויכוחים בין שתי הרשימות היריבות התמקדו באחריות למצב בעזה ולדחיית הפיוס הלאומי, יותר מאשר במאבק בישראל. ההצבעה התקיימה אתמול בין שמונה לארבע אחר הצהרים. לדברי סטודנטים, אנשי כוחות הביטחון הפלסטיניים, לבושים בבגדים אזרחיים, הסתובבו בקמפוס בין הקלפיות. עם סיום ההצבעה נדרשו הסטודנטים לעזוב את הקמפוס, והחלה ספירת הקולות. בבחירות התמודדו תשע רשימות, כולל "גוש השהיד סדאם חוסיין", שחמש מתוכן לא זכו באף מושב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ