צבי בראל

"לא נציג את הסכמי קמפ דיוויד, או כל הסכם אחר שחתמה עליו מצרים, למשאל עם" הצהיר חבר הפרלמנט מטעם האחים המוסלמים, עבד אל-מווג'וד אל-דרדירי בסוף השבוע. אל-דרדירי הגיע לארה"ב בראש משלחת של פוליטיקאים, חברי מפלגת החירות והצדק של האחים, במטרה לשכנע את הממשל האמריקני, את קהילת העסקים ומעצבי דעת קהל, כי אין לארה"ב שום סיבה לחשוש משלטונם של האחים המוסלמים.

המשלחת יצאה לארה"ב על פי המלצתו של מועמד האחים המוסלמים לנשיאות, חירת אל-שאטר, שבעצמו החל לקיים מגעים אינטנסיביים עם נציגי הממשל האמריקני כבר לפני חצי שנה, ולאחרונה הוא מנהל מגעים עם נציגי הבנק העולמי ועם מוסדות מימון בינלאומיים במטרה להשיג הלוואות ואשראי למצרים כדי לשקם את הנזק העצום שנגרם לה בעקבות המהפכה.

דבקותה של תנועת האחים המוסלמים בהסכמי קמפ דיוויד הפכה למבחן לאמינותה של התנועה בכל הנוגע ליחסי חוץ ולאמת מידה שעל פיה תקבע ארה"ב את היקף הסיוע שהיא מוכנה להעניק למצרים.

עד כה הדגישו דוברי הארגון ונציגיהם בפרלמנט כי הם מחויבים להסכמי קמפ דיוויד, ועתה הם מתנערים מן הרעיון להציגו למשאל עם כדרך להשיג לגיטימיות ציבורית לשנותם או אפילו לבטלם. לא רק האחים המוסלמים, גם התנועה הסלפית, שמציגה מועמד משלה לנשיאות המדינה, הבהירה כי היא דבקה בהסכמים וכי אין בדעתה לבחון אותם מחדש. דווקא מצד החוגים החילוניים והליברלים עדיין נשמעים דרישות "לעיין מחדש" בהסכמים הללו שמסמלים בין היתר את מורשת המשטרים הדיקטטורים של סאדאת ומובארק.

מפגין על רקע כרזה של חירת א-שאטרצילום: רויטרס

בה בעת ממשיכה מערכת הבחירות לנשיאות לספק כותרות. אתמול (שישי) הודיע עומר סולימאן, מי שהיה שר המודיעין בתקופת מובארק, כי החליט "להיענות לדין תומכיו" ולהתמודד בבחירות, אחרי שבשבוע שעבר הבהיר כי הוא פורש מן המסע משום "שהבין שהקשיים שהוא עומד בפניהם גדולים מנשוא". זו כבר התהפוכה השלישית בעמדתו של סולימאן, אשר נחשב למועד שזוכה לתמיכת הצבא, כמשקל נגד למועמדותו של חיירת אל-שאטר מטעם האחים המוסלמים.

מועמדות סולימאן עלולה לכרסם בתמיכה בעמרו מוסא, שנחשב לא רק למועמדם של החילוניים אלא גם כמועמד שעלול להציב אתגר גם בפני השפעת הצבא. מעניין, כי לצד הודעתו של סולימאן על שובו לזירת הבחירות, החלו להתפרסם ברשתות החברתיות "ידיעות" על "מוצאה היהודי" של אימו של מוסא ועל כך שמוסא היה מינוי של מובארק לתפקיד שר החוץ ונתמך על ידו לתפקיד מזכ"ל הליגה הערבית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ