"ההזדמנות האחרונה של איראן" |

אובמה ניסח את הדרישות מהאיראנים: פרקו את המתקן התת-קרקעי

ניו יורק טיימס מדווח כי הממשל ידרוש עם פתיחת המו"מ ביום שישי גם את הוצאת כל האורניום המועשר מאיראן. ברק: אין שינוי בעמדת ישראל

ניו יורק טיימס והארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק טיימס והארץ

ארה"ב והמעצמות האירופיות מתכוונות לפתוח את המשא ומתן עם האיראנים בדרישה חד משמעית לסגור את מתקן העשרת האוראניום התת קרקעי החדש שנבנה סמוך לעיר קום. על פי הדיווח בניו יורק טיימס הבוקר (ראשון), ממשל אובמה מתכוון להציב אולטימטום לטהראן לפרק את המתקן שנחנך לאחרונה וזכה לשם "פורדו", כתנאי להמשך שיחות הגרעין שיחלו ביום שישי. במתקן פורדו הושקעה תשתית אדירה בהגנה נגד תקיפות אוויריות, ועל פי ראש הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א), יוקיה אמאנו, ניתן להעשיר בו אורניום לדרגות של 20%, 3.5% ו-4%.

דיפלומטים אמריקאים ואירופאים אמרו לניו יורק טיימס כי המעצמות גם יקראו לעצירת ייצור הדלק הגרעיני, אשר ייצורו נתפש כשלב מתקדם בדרך להעשרת אורניום לייצור פצצה גרעינית. עוד הם ידרשו כי האיראנים יוציאו את מאגרי האורניום המועשר הקיימים מחוץ למדינה. על פי הדיווח, דרישות אלה יהוו את תנאי הפתיחה למה שנשיא ארצות הברית ברק אובמה כינה כ"הזדמנות האחרונה של איראן" לפתור את המשבר עם המערב.

לפי הדיווח, בעוד שלא ברור עד כמה מעצמות המערב יוכלו להתפשר בדרישה החד-משמעית לסגור את פורדו, מומחים אמריקאים אמרו כי הממשל בטהראן יתקשה מאוד לקבל את התנאים, במיוחד לאור רצונם להצטייר כחזקים בעימות הפוליטי מול המערב.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

עם זאת, אובמה ובעלי בריתו מהמרים שהטלת הסנקציות והאיום בפעולה צבאית ישראלית יחזקו את המחנה האיראני של הסבורים כי פשרה במשא ומתן עדיפה על בידוד עולמי ומשבר כלכלי חמור. מומחים אחרים טוענים שהקו הנוקשה יגרום דווקא לתגובה ההפוכה ויביא לחיזוק הקו האיראני הנצי. "אין לנו מושג איך האיראנים יגיבו", אמר בכיר אמריקאי בממשל, "ככל הנראה לא נדע זאת גם אחרי הפגישה הראשונה". עם זאת הוא ציין כי הסיבוב הבא בסנקציות יתחיל בקיץ הקרוב.

בסוף השבוע דיווח הוושינגטון פוסט כי הנשיא אובמה העביר בשבוע שעבר מסר למנהיג העליון של איראן האייתולה עלי חמינאי בנוגע לתוכנית הגרעין של ארצו. במסר, שהועבר באמצעות ראש ממשלת טורקיה רג'פ טייפ ארדואן, אותת אובמה למנהיג האיראני כי ארה"ב תהיה מוכנה להסכים לקיומה של תוכנית גרעין אזרחית באיראן, בתנאי שחמינאי ינקוט בצעדים שיגבו את אמירתו הפומבית מפברואר לפיה איראן "לעולם לא תפתח נשק גרעיני", ויוכיחו שאכן אין לאיראן תכנית גרעין צבאית. באותה התבטאות אמר חמינאי כי נשק גרעיני הוא חטא על פי האיסלאם.

בין השאר אמר נשיא ארה"ב לארדואן שהאיראנים צריכים להבין שהזמן לפתרון בדרכי שלום של סוגיית הגרעין הולך ואוזל, ולפיכך עליהם לנצל את המשא ומתן שיפתח עם שש מעצמות המערב ב-13 באפריל. לפי איגנשיוס, אובמה לא פירט האם במסגרת תוכנית גרעין אזרחית איראן תורשה להמשיך בהעשרת האורניום בשטחה.

ברק: אין שינוי בעמדה הישראלית

לשכת שר הביטחון אהוד ברק פרסמה הבוקר הבהרה לפיה בניגוד לפרסומים היום בחלק מהעיתונים, לא חל שום שינוי בעמדת בעמדת ישראל לגבי דרישות הסף מאיראן בכניסה לשיחות בהמשך השבוע. לפי ההודעה, ישראל הציבה חמישה תנאים למשא ומתן: א. הפסקת העשרה ל-20% והוצאת כל החומר המעושר לרמה זו מאיראן למדינה מקובלת על שני הצדדים. ב. הוצאת כל החומר המועשר לרמת 3.5% למדינה כנ"ל, למעט כמות של מספר מאות קילוגרמים שאיננה מאפשרת המשך העשרה לכלי נשק או מתקן גרעיני. ג. הוצאה מפעולה (decommissioning) של המתקן התת קרקעי בקום. ד. הצבת כלל הפעילות האיראנית בתחום זה תחת פיקוח החוק של סבא"א, בהתאם לפרוטוקול המלא 3.1. ה. חשיפה מלאה של ההיסטוריה והפעילות בתחומים החשודים כשייכים לתוכנית הצבאית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ