האחים נגד מוסלמי קיצוני |

תמה ההרשמה לנשיאות מצרים

23 הגישו את מועמדותם, ביניהם שני נציגי האחים המוסלמים וראש המודיעין בתקופת מובארק; הבחירות ייערכו בשלהי מאי, והנשיא ייכנס לתפקידו ביולי

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

הוועדה המרכזית של הבחירות לנשיאות מצרים סגרה היום (ראשון) את ההרשמה לבחירות. בסך הכול נרשמו 23 מועמדים, ביניהם נוצרי אחד, אולם רק בעוד יותר משבוע תפרסם הוועדה את רשימת המועמדים הסופית, לאחר שתבחן את כל הבקשות. הבחירות צפויות להתקיים ב-24-23 במאי, בעוד הנשיא החדש ייכנס לתפקידו בתחילת יולי.

היום - ברגע האחרון - נרשמו שבעה מועמדים מתוך ה-23. אחד מהם הוא עומר סולימאן, ראש המודיעין בתקופת הנשיא לשעבר חוסני מובארק, שנרשם דקות בודדות לפני סגירת ההרשמה. מועמדות סולימאן עלולה לכרסם בתמיכה בעמרו מוסא, שנחשב לא רק למועמדם של החילוניים אלא גם כמועמד שעלול להציב אתגר גם בפני השפעת הצבא. לצד הודעתו של סולימאן על שובו לזירת הבחירות, החלו להתפרסם ברשתות החברתיות "ידיעות" על "מוצאה היהודי" של אימו של מוסא ועל כך שהוא היה מינוי של מובארק לתפקיד שר החוץ ונתמך על ידו לתפקיד מזכ"ל הליגה הערבית.

שני מועמדים נרשמו מטעם האחים המוסלמים: חירת א-שאטר וכן מוחמד מורסי – ראש מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים, שזכתה לניצחון מוחץ בבחירות לפרלמנט. מועמדותו של מורסי נועדה למקרה שוועדת הבחירות תפסול את א-שאטר.

מועמד בולט נוסף, שככל הנראה ייפסל על ידי ועדת הבחירות, הוא השייח' חאזם סאלח אבו איסמעיל. מדובר במועמד איסלאמיסטי בולט, שהצליח לאחרונה לגנוב את ההצגה משאר המועמדים האיסלאמיסטים, כולל נציגי האחים המוסלמים. אבו איסמעיל הוא חוקר המשפט הדתי, חבר פרלמנט לשעבר, המקדם בחודשים האחרונים אג'נדה דתית רדיקאלית, שכוללת ישום ההלכה באופן קפדני, מניעת "תיירות חופים מופקרת", איסור מכירת אלכוהול, ו"שיקום" החינוך הדתי.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מועמד איסלאמיסטי בולט נוסף הוא עבד אל מונעם אבו אל פותוח, שהיה בעבר אחד מראשי האחים המוסלמים, אולם פרש מהתנועה כדי להציג מועמדות עצמאית לנשיאות. הוא הורחק משורות האחים כיוון שהמרה את צו התנועה, שאסר – עד לאחרונה – להירשם לבחירות לנשיאות מטעמה. כאמור, האחים החליטו לבסוף לבטל את הצו ולהציג מועמדים לנשיאות מטעמם.תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ