סוריה |

יוזמת השלום דועכת עוד לפני שהחלה

פחות מ-48 שעות לפני שאמורה להתחיל הפסקת האש שיזם שליח האו"ם, אסד מחריף ההתקפות ומתעלם מהמערב. גם האופוזיציה מציגה תנאים

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

יומיים לפני כניסתה לתוקף של מבית מדרשו של שליח האו"ם ומזכ"ל הארגון לשעבר, נראים מאמציו של קופי אנאן בדרך לקבורה לא רשמית יחד עם עוד כמה עשרות יוזמות אחרות קודמות להשבת השקט לרחבי .

דמשק הודיעה היום (ראשון) כי לא התחייבה בפני אנאן להסיג את כוחותיה ממרכזי הערים במסגרת ההסכם להפסקת האש. זאת בניגוד מוחלט להצהרותיו של אנאן ולפרסומים בתקשורת כי עד ה-10 באפריל ייסוג הצבא הסורי הסדיר מהערים הסוריות ויומיים לאחר מכן תיכנס לתוקפה הפסקת האש. משרד החוץ הסורי הודיע כי כוחות הצבא לא ייסוגו מהערים הגדולות כל עוד המורדים לא יתחייבו בכתב להניח את נשקם. בהודעה נמסר כי השליח הבינלאומי, קופי אנאן, לא העביר לממשלה "התחייבויות בכתב מקבוצות הטרור החמושות" המאשרות את נכונותן לשים קץ לאלימות.

ההודעה של משטרו של , סותמת לכאורה את הגולל על מאמצי אנאן, שהודיע מצדו כי הוא "המום" לנוכח המשך גילויי האלימות הקשה ברחבי המדינה. ואמנם שליח האו"ם התעורר מעט מאוחר מדי להבין כי עם כל הכבוד למאמצי הדיפלומטיה המערבית, הרי שאסד מבקש להגיע להכרעה צבאית של האופוזיציה עוד לפני יום שלישי. צבאו של הנשיא הסורי החריף את התקפותיו בימים האחרונים ומספרי ההרוגים בימים האחרונים הם רק עדות נוספת למתרחש בימים האחרונים בסוריה. ביום שבת נרשמו כ-200-170 הרוגים והיום "רק" 40.

מפגינים שורפים את דגל ישראל בחגיגות מפלגת הבעת' בסוריה, אתמולצילום: אי-אף-פי

מעודד מההישגים הצבאיים שרשמו חייליו שממשיך כל העת להגיע לסוריה, אסד אינו עושה רושם של מנהיג המבקש להגיע להפסקת אש, אלא כמי שהפסיק להתחשב בדעת הקהל העולמית, בהבינו כי אין בכוונת הקהילה הבינלאומית לפעול לנוכח מעשיו. במילים פשוטות, בשאר, בניגוד לישיבות המנומסות שניהל בדמשק, לא סופר את אנאן. לא ניתן כמובן להתעלם מהעובדה שעבור בשאר ואנשיו, שהצליחו ביום שבת להוציא בדמשק יותר מ-100 אלף בני אדם להפגנות תמיכה בנשיא, מדובר במלחמה על חייהם, לא פחות.

התגובה מהצד השני לא איחרה לבוא. מפקד צבא סוריה החופשית, הגנרל ריאד אל-אסעד, אמר כי ארגונו לא יסכים להתחייב בכתב להניח את נשקו, כיוון שהוא לא מכיר בשלטון אסד. עם זאת, אל-אסעד הוסיף כי אם המשטר יפעל על פי מתווה אנאן וינצור את האש, גם כוחותיו יעשו כן. הבעיה שגם לאל-אסעד, שהתראיין לערוץ אל-ג'זירה ממקום מושבו בטורקיה, ברור כי מצבו אינו טוב בלשון המעטה. חייליו הוכרעו בכל קרב מרכזי שהתרחש לאחרונה והסיוע הצבאי לאנשיו ממדינות ערב מינימלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ