24 שעות לפני הפסקת האש |

לפחות 100 מתנגדי משטר הוצאו להורג; טורקיה: סוריה פגעה בפליטים בשטחנו

ארגוני זכויות אדם מדווחים על פעילות מוגברת של הצבא בחומס ובאידליב.סגן שר החוץ הטורקי: האוליטמטום לסוריה מבוטל. מחר יפתח שלב חדש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שלושה בני אדם - מתרגם טורקי ושני פליטים סורים נפצעו היום (שני) מאש שנורתה לטורקיה משטח סוריה, בתקרית שמעצימה את המתח בין שתי המדינות. סגן שר החוץ הטורקי צוטט בתחנת הטלוויזיה NTV כאומר ש"האולטימטום שניתן לסוריה להוציא את כוחותיה מהערים במסגרת תוכנית השלום של האו"ם מבוטלת, ושלב חדש יתחיל מחר".

במקביל דיווח הבוקר ארגון יומן רייט ווטש לסוכנות הידיעות הגרמנית ד-פ-א כי למעלה ממאה מתנגדי משטר הוצאו להורג בימים האחרונים בערים חומס ואידליב, ימים בודדים לפני כניסת הפסקת האש לתוקפה. על פי העדויות, מספר נוסף וגדול של אזרחים נפצעו או נעצרו בידי אנשי צבא סוריה.

"בניסיון נואש לרסק את ההתקוממות, אנשי כוחות הביטחון הוציאו להורג בדם קר אזרחים ולוחמים בצבא המורדים", אמר אולה סולוואנג חוקר בארגון זכויות האדם. "הם עושים זאת לאור יום ולעיני עדי ראייה. מסתבר שהם לא חוששים מההשלכות של מעשיהם", הוא הוסיף.

הארגון קרא ממקום מושבו בניו יורק למועצת הביטחון של האו"ם שכל משלחת שתפקח על יישום תוכנית שש השלבים של שליח האו"ם לאזור, קופי אנאן, תוכל גם לתעד את פשעי המשטר. הם מסרו כי הדו"ח בן 25 העמודים המתעד את האירועים מגובה בסרטוני וידיאו המוכיחים את הטענות.

במקביל, פעילי אופוזיציה דיווחו הבוקר כי בחידוש ההפצצות לפנות בוקר על מרכז העיר חומס נהרגו לפחות תשעה הרוגים ונפצעו כעשרים. לדברי הפעילים, בשטח עדיין לא נראה אף סימן לכך שכוחותיו של הנשיא בשאר אסד מתכוונים לסגת כפי שהתחייבו בפני אנאן בשבועות האחרונים. בקרבת הגבול עם טורקיה התנהל קרב קשה בין צבא המורדים לצבא הסורי. לפחות שישה חיילים נהרגו ושמונה מאנשי המורדים נפצעו.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

אתמול הודיעה דמשק כי לא התחייבה בפני אנאן להסיג את כוחותיה ממרכזי הערים במסגרת ההסכם להפסקת האש. זאת בניגוד מוחלט להצהרותיו של אנאן ולפרסומים בתקשורת כי עד ה-10 באפריל ייסוג הצבא הסורי הסדיר מהערים הסוריות ויומיים לאחר מכן תיכנס לתוקפה הפסקת האש. משרד החוץ הסורי הודיע כי כוחות הצבא לא ייסוגו מהערים הגדולות כל עוד המורדים לא יתחייבו בכתב להניח את נשקם. בהודעה נמסר כי השליח הבינלאומי, קופי אנאן, לא העביר לממשלה "התחייבויות בכתב מקבוצות הטרור החמושות" המאשרות את נכונותן לשים קץ לאלימות.

ההודעה של משטרו של אסד, סותמת לכאורה את הגולל על מאמצי אנאן, שהודיע מצדו כי הוא "המום" לנוכח המשך גילויי האלימות הקשה ברחבי המדינה. ואמנם שליח האו"ם התעורר מעט מאוחר מדי להבין כי עם כל הכבוד למאמצי הדיפלומטיה המערבית, הרי שאסד מבקש להגיע להכרעה צבאית של האופוזיציה עוד לפני יום שלישי. צבאו של הנשיא הסורי החריף את התקפותיו בימים האחרונים ומספרי ההרוגים בימים האחרונים הם רק עדות נוספת למתרחש בימים האחרונים בסוריה. ביום שבת נרשמו כ-200-170 הרוגים ואתמול "רק" 40.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ