המועמד לנשיאות מצרים עומר סולימאן: קיבלתי איומים על חיי

לדבריו, המאיימים אמרו שפעילי האחים המוסלמים או פעילים איסלאמיים אחרים יפגעו בו אם יתמודד בבחירות; הוסיף כי לא יתערב במשפט מובארק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

המועמד לנשיאות מצרים עומר סולימאן, שכיהן בעבר כראש המודיעין המצרי בתקופת מובארק, אמר היום (שני) כי גורמים איסלאמיסטים איימו לרצוח אותו לאחר שהודיע ביום שישי על כוונתו להתמודד בבחירות. בראיונות לתקשורת המקומית סיפר סולימאן כי קיבל את האיומים בטלפון הנייד שלו, וכן דרך מקורביו. לדבריו, המאיימים אמרו שפעילי האחים המוסלמים או פעילים איסלאמיים אחרים יפגעו בו.

סולימאן הוסיף כי אם ייבחר, אין בכוונתו להתערב במשפטם של בכירי המשטר לשעבר והדגיש כי להחלטתו להתמודד בבחירות אין שום קשר למועצה הצבאית העליונה. לדבריו, הוא נענה ללחץ ציבורי והסכים להציג את מועמדותו. סולימאן כבר הצליח לאסוף תוך יממה 70 אלף חתימות מאזרחים מצרים, על אף שנדרשות רק 30 אלף כדי להציג מועמדות.

בתוך כך, מועמד האחים המוסלמים לנשיאות חיירת א-שאטר התראיין היום לראשונה מאז הציג את מועמדותו, ואמר כי "מצרים אינה איראן. אינני פועל תחת הנחיות של מדריך (מנהיג רוחני א"י). אם אבחר לנשיא, המדריך הרוחני של האחים לא יהיה קשר להחלטותיי. אני אפעל לפי החוקה". א-שאטר, שהתראיין לרשת אל ערבייה, הוסיף כי "תנועת האחים המוסלמים מחזיקה בדעה כי תחייתה של מצרים צריכה להיעשות על בסיס ובמסגרת איסלאמית".

א-שאטר גם אמר כי היחסים כיום בין "האחים" לבין המועצה הצבאית העליונה שונים מאלה שהיו ב-1954, אז הואשמו "האחים" בניסיון לרצוח את הנשיא גמאל עבד אל נאצר. לדבריו, העם המצרי הוא שעומד מאחורי המהפכה ההנוכחית - ולא קבוצת קצינים כפי שהיה בימי מהפכת הקצינים בשנת 1952.

"לעם אין מניעה לצאת לרחוב פעם נוספת, אם ירגיש שמהפכתו בסכנה", אמר א-שאטר. הוא שב וגינה את הצגת מועמדותו של עומר סולימאן לנשיאות, וכינה אותה "עלבון למהפכה".

הוועדה המרכזית של הבחירות לנשיאות מצרים סגרה אתמול את ההרשמה לבחירות. בסך הכול נרשמו 23 מועמדים, ביניהם נוצרי אחד, אולם רק בעוד יותר משבוע תפרסם הוועדה את רשימת המועמדים הסופית, לאחר שתבחן את כל הבקשות. הבחירות צפויות להתקיים ב-24-23 במאי, בעוד הנשיא החדש ייכנס לתפקידו בתחילת יולי.

עומר סולימאןצילום: רויטרס

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ועדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

אחד הנרשמים אתמול הוא סולימאן, שנרשם דקות בודדות לפני סגירת ההרשמה. מועמדות סולימאן עלולה לכרסם בתמיכה בעמרו מוסא, שנחשב לא רק למועמדם של החילוניים אלא גם כמועמד שעלול להציב אתגר גם בפני השפעת הצבא. לצד הודעתו של סולימאן על שובו לזירת הבחירות, החלו להתפרסם ברשתות החברתיות "ידיעות" על "מוצאה היהודי" של אימו של מוסא ועל כך שהוא היה מינוי של מובארק לתפקיד שר החוץ ונתמך על ידו לתפקיד מזכ"ל הליגה הערבית.

שני מועמדים נרשמו מטעם האחים המוסלמים: חירת א-שאטר וכן מוחמד מורסי – ראש מפלגת "החירות והצדק" של האחים המוסלמים, שזכתה לניצחון מוחץ בבחירות לפרלמנט. מועמדותו של מורסי נועדה למקרה שוועדת הבחירות תפסול את א-שאטר.


תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ