המועמד החילוני לנשיאות מצרים שמדאיג את האחים

עומר סולימאן - שטען היום שקיבל איומים על חייו מגורמים איסלאמיסטיים - מעורר סערה בחוגים הדתיים, שמבליטים את קשריו עם ישראל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

עומר סולימאן, שהיה שר המודיעין המצרי בתקופת מובארק והציג אתמול את מועמדותו לבחירות לנשיאות, טען היום (שני) כי האחים המוסלמים איימו לרצוח אותו. בראיון לעיתון המצרי "אל-אח'באר", סיפר סולימאן כי קיבל עשרות מסרונים לטלפון הסלולרי שלו שכללו איומים על חייו.

מועמדותו של סולימאן – שאף היה סגנו של מובארק במשך זמן קצר – מעוררת ביקורת קשה ומחוללת סערה הן בקרב האחים המוסלמים והן בקרב תנועות המחאה החילוניות. המנהיג הקודם של תנועת האחים המוסלמים, השייח מהדי עאכף, אמר היום כי מועמדותו של סולימאן היא "איוולת שאין ממנה חזרה". מועמד האחים המוסלמים לנשיאות, חיירת אל-שאטר, תיאר את התמודדותו של סולימאן כ"עלבון למהפכה המצרית". מועמד דתי אחר, עבד אל-מונעם אבו אל-פותוח, שפרש מן האחים המוסלמים כדי להתמודד עצמאית (כשהתנועה עוד אסרה על הצגת מועמדות מטעמה), הצהיר אתמול כי "סולימאן הוא זה שהפך את מצרים לאוצר ישראלי".

אתרי אינטרנט שמקורבים לתנועות הדתיות פרסמו היום דיווחים על קשריו הטובים של סולימאן עם ישראל, על שביעות רצונה של ישראל ממועמדותו, וכן על כוונתם של הנוצרים הקופטים לתמוך בו. זאת, במטרה לקעקע את הלגיטימיות שלו כמועמד אותנטי שמייצג את רוח המהפכה.

הפגנת תמיכה בסולימאן, אתמולצילום: אי-פי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

התנועות והמועמדים החילונים חלוקים בדעתם לגבי סולימאן. מצד אחד מתנגדים חלק מהפעילים למועמדותו, כיוון הוא מייצג את המשטר הקודם ו"מקומו בכלא ולא במסע הבחירות". מנגד, סולימאן מייצג עבור רבים מהחילויים את התקווה כנגד השתלטות תנועת האחים המוסלמים על כל משרות השלטון.

מועמדותו של סולימאן עלולה לכרסם בסיכוייו של עמרו מוסא, שכן עד כה הוא זה שייצג את הזרם הליברלי חילוני אל מול המועמדים הדתיים הראשיים. בה בעת, גם מוסא זוכה לביקורת מהחוגים החילוניים, שכן הוא כיהן כשר חוץ בממשל מובארק, ביתו היתה נשואה לאשרף מרואן - שנחשב כמרגל של ישראל -  ואת כהונתו כמזכ"ל הליגה הערבית הוא השיג בזכות תמיכתו המסיבית של מובארק.

ההתקפות על סולימאן היו צפויות, והן גם הסיבה לכך ששלוש פעמים הוא שינה את דעתו ביחס להצגת מועמדותו לנשיאות. למרות הכחשותיו, נראה כי המועצה הצבאית העליונה היא שלחצה עליו להציג את מועמדותו, כדי להעביר מסר ציבורי ולפיו אין בכוונתה להשאיר את הזירה הפוליטית לאחים המוסלמים.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ