מוסקווה מגבה את דמשק, אך מחפשת פתרון יצירתי

שר החוץ הרוסי נמנע מלבקר את המשטר הסורי לאור כישלונה המסתמן של תוכנית אנאן, מאשים את האופוזיציה - ומציע להעביר פקחי או"ם מהגולן למדינה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

שר החוץ הרוסי, סרגיי לוורוב, מטיל אחריות הן על דמשק והן ועל האופוזיציה בכישלון תכנית אנאן. במסיבת עיתונאים שקיים היום (שלישי) עם מקבילו הסורי, ווליד אל-מועלם במוסקווה, קרא לוורוב לסוריה "ליישם את כל התנאים שכלולים בתכנית אנאן" - ובה בעת הצביע על כך שכוחות האופוזיציה לא מילאו את התנאים ולא הניחו את נשקם.

בזהירות רבה נמנע לוורוב מלבקר ישירות את המשטר הסורי, אבל הציע להחיש את שיגור משלחת הפקחים של האו"ם לסוריה ועל פי הצעתו "אפשר להעביר את פקחי האו"ם שפועלים ברמת הגולן אל הערים בסוריה ובכך להתחיל מיד את פעולת הפיקוח".

הצעה זאת, אם תתקבל, עלולה לפגוע בהסדרי הפיקוח שנהוגים בין ישראל לבין סוריה.
לוורוב האשים את האופוזיציה בכך שכבר עם ההכרזה על תוכנית אנאן, היא "ניבאה" שהיא איננה מועילה ובכך קבעה את גורלה. לפיכך, קובע לוורוב, על הקהילה הבינלאומית ללחוץ על האופוזיציה לקיים את חלקה בתכנית. בכל דבריו נמנע שר החוץ מלומר מה יהיה הצעד הבא אחרי כשלון תכניתו של אנאן, ומחר הוא אמור לדון בנושא בוושינגטון - שגם שם לא יודעים בדיוק כיצד להמשיך מכאן.

נראה כי בין לוורוב לבין שר החוץ הסורי קיימים חילוקי דעות ביחס לפיקוח הבינלאומי, שכן בעוד השר הרוסי תומך בפיקוח בינלאומי ללא הגבלת זהות הפקחים, עומדת סוריה על כך שתועבר אליה רשימה מוקדמת של הפקחים וכי היא זו שתקבע מאילו מדינות הם יגיעו  - "כדי למנוע את הניסיון המר שהיה לנו כאשר הליגה הערבית שלחה פקחים".

שר החוץ הרוסי לוורוב (מימין) בפגישתו עם עמיתו הסורי אל-מועלםצילום: אי–פי

מחלוקת אחרת נוגעת להתחייבויות הכתובות שדרשה סוריה מן האופוזיציה כתנאי למילוי תכנית אנאן. לוורוב אמר היום כי "לא שמעתי מהצד הסורי שום דרישה כזאת", ונראה כי רוסיה מנסה לשכנע את סוריה להסיר את התנאי הזה, שלא נכלל בתכנית אנאן. וליד אל-מועלם הבהיר היום שסוריה לא ביקשה התחיבות מן האופוזיציה, כי "אנחנו לא דורשים שום התחיבויות מכנופיות טרור שהורסות את סוריה, ביקשנו התחייבות מאנאן".

סוריה דרשה מאנאן גם למסור למדינות ערב שהודיעו על תמיכתן בחימוש האופוזיציה - כי עליהן לחדול מכך, ולדווח לסוריה על תוצאות השיחות. על כך דמשק לא קיבלה עד כה תשובות מאנאן.

נראה בשלב הזה כי רוסיה עדיין רואה בתכנית אנאן בסיס להמשך ניהול המשבר והיא עתידה לפעול בשיתוף פעולה עם כמה ממדינות ערב, בהם סעודיה וקטאר, כדי להביא להפסקה ולו חלקית של הפסקת האש. הפסקה זו, לדברי לוורוב, אין פירושה נסיגת הכוחות הסוריים מן הערים המותקפות "אלא התחלה של נסיגה באופן נראה לעין". זוהי פרשנות חדשה לתכנית אנאן שמטרתה ככל הנראה לבנות לוח זמנים הדרגתי באופן שיציג את סוריה כמי שאיננה נכנעת ללחץ הבינלאומי.

השאלה המרכזית עכשיו היא באיזו מידה יסכימו מדינות המערב, מדינות ערב, ולא פחות מכך - טורקיה, לאמץ את הפרשנות החדשה של לוורוב לתכנית אנאן, על רקע היעדר תכנית פעולה ישימה, צבאית או דיפלומטית, לסיום המשבר.

לוורוב הבהיר אתמול כי גם כוונתה של טורקיה לכונן איזורי ביטחון בשטח סוריה אינו מקובל על רוסיה: "טורקיה היא מדינה ריבונית והיא יכולה לעשות ככל שהיא תרצה בשטחה היא", אמר. כך שגם האפשרות לסייע לאזרחים בתוך סוריה - רחוקה בינתיים מפתרון. טורקיה, מצידה, הבהירה כי על פי הסכם שנחתם בינה לבין סוריה בשנת 1998 היא רשאית לפעול נגד דמשק בכל מקרה שבו פעילותה של סוריה תפגע בביטחון הלאומי של אנקרה, שגם איימה היום כי אם ימשכו התקיפות הסוריות בשטחה - היא תגיב "באפן קשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ