חיבוק הדוב של בן אליעזר לסולימאן

דבריו של חבר הכנסת לפיהם הוא "המועמד הטוב לישראל" צוטטו בעיתונות המצרית, ועוררו ביקורת מצד אלה שטוענים כי הוא ממשיכו של מובארק

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי בראל

הפרלמנט במצרים ידון מחר (רביעי) בהצעת חוק לפיה כל מי שכיהן בתפקיד רשמי במשטר מובארק בחמש השנים האחרונות לא יוכל להתמודד על תפקיד נשיא המדינה בבחירות הקרובות. מטרת הצעת החוק היא חסימת מועמדותם של עומר סולימאן ואחמד שפיק לתפקיד. על פי הדיווח בעיתון היום השביעי, הצעת החוק זוכה לתמיכה נרחבת בפרלמנט המצרי.

התבטאותו של ח"כ בנימין בן אליעזר לפיה "עומר סולימאן הוא המועמד הטוב ביותר לנשיאות מצרים מבחינת האינטרסים של ישראל", הפכה היום לכותרת מרכזית ברוב כלי התקשורת המצריים והלהיטו את הרוחות כנגד המועמד, הסוערות ממילא.

דבריו של בן אליעזר לגלי צה"ל אתמול צוטטו בהרחבה, והבלטתם נועדה להראות כי עומר סולימאן, מי שהיה שר המודיעין בתקופת חוסני מובארק, הוא המשך ישיר למשטר הקודם ובעיקר עלול לשרת את אינטרסיה של ישראל, מכאן שאין הוא ראוי להיות נשיא מצרים.

תומכי עומר סולימאן בקהיר, אתמולצילום: רויטרס

מאז הגיש סולימאן את מועמדותו לנשיאות - מתנהלת נגדו מערכה כבדה הן מצד חוגים דתיים והן מצד ליברלים וחילוניים שמתנגדים למועמדותו בהיותו חלק מן המשטר הקודם.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות ופרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

היום אישרה ועדה של בית הנבחרים המצרי הצעת חוק שתמנע את פעילותם הפוליטית של אנשי הממשל הישן לתקופה של עשר שנים. אם תתקבל ההצעה - לא רק מועמדותו של סולימאן עלולה להיפסל - אלא גם של עמרו מוסא, מי שהיה שר חוץ בתקופת מובארק שעלול להיתקל בקשיים להתמודד ואף להיפסל.

הצעת חוק זאת היא המשך ישיר למאמציהם של האחים המוסלמים, ששולטים בפרלמנט, להטיל סייגים על מועמדים שעלולים לכרסם בסיכויי הצלחתו של מועמדם, חירת א-שאטר, שגם הוא נקלע לקושי משפטי בשל היותו אסיר לשעבר.

סולימאן נתפש עתה כמועמדה של המועצה הצבאית העליונה אשר נמצאת בעקבות זאת בלבה של הביקורת הציבורית. "הטלת מועמד צבאי אל הזירה הפוליטית פירושה חזרה לנקודת ההתחלה" כתב הבוקר חאלד סלאח עורך העיתון "אל-יום אל-סאבע". "אם סולימאן איננו מועמד הצבא על המועצה לומר זאת בגלוי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ