נפסל הרכב הוועדה לניסוח החוקה של מצרים

ההחלטה השוללת את בלעדיות האחים המוסלמים בניסוח החוקה החדשה היא מעצור חשוב - אך לא סופי - בדרך התנועה לעיצוב דמותה של המדינה

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי בראל

בית המשפט המנהלי בקהיר ביטל אתמול (שני) את החלטת הפרלמנט על אופן מינוי הוועדה לניסוח החוקה ובכך הניח בלם חשוב אבל לא סופי בדרכם של האחים המוסלמים לעצב את דמותה של מצרים. על פי החלטת יו"ר הפרלמנט המצרי, איש האחים המוסלמים סעד אל-כתאתני, מחצית מן הוועדה אמורה היתה להיות מורכבת מחברי הפרלמנט, והיתר נציגים מחוץ לפרלמנט. חלוקה כזאת הייתה מבטיחה את שליטת הרוב של האחים המוסלמים ושל הסיעות הדתיות האחרות, גוש שמחזיק יחד כ-70% ממושבי הבית בהרכב הוועדה החשובה הזאת.

ועדת ניסוח החוקה החדשה אמורה בין היתר לקבוע את סמכויותיו של הנשיא שייבחר בסוף חודש מאי, את כוחו של הפרלמנט ובעיקר, את אופיה של המדינה: האם תהיה זאת מדינת הלכה על פי גרסת האחים המוסלמים, או מדינה אזרחית כפי שתובעים הליברלים והחילוניים שבה נשמרים זכויות המיעוטים ומוגדר חופש הביטוי על פי אמות מידה מערביות.

כנגד ההרכב הזה יצאו נציגי התנועות החילוניות, הקופטים וארגוני הנשים, אשר הגישו תביעה לבית המשפט המנהלי לבטל לא רק את הרכב הוועדה – שממנה כבר פרשו רבים מן החברים החילוניים – אלא גם את שיטת הרכבתה. לטענתם, שיטה זאת פוגעת בעקרון החוקתי לפיו החוקה צריכה לייצג את כל הסקטורים בציבור והיא אינה מעניקה לרוב פרלמנטרי את הזכות לנסח את החוקה. בין השאר הצביעו התובעים על כך שנשים וקופטים מקופחים בהרכב וכי סקטורים חילוניים רבים אינם שותפים בה.

האחים המוסלמים מצידם טענו שתוצאות הבחירות משקפות את הציבור כולו ולכן הפרלמנט רשאי לקבוע את שיטת הרכבה של ועדת הניסוח. כמו כן, טענו האחים כי לבית המשפט המנהלי אין סמכות לדון בנושא. בית המשפט דחה את שתי הטענות, ביטל את הרכב הוועדה והחליט להעביר את הדיון בשיטת ההרכב לוועדת נציגי האומה (ועדה עליונה שבה יש נציגים גם לממשל וגם לתנועות המחאה).

מועמד האחים המוסלמים לנשיאות, חירת א-שאטר, ותומכיו בקהירצילום: רויטרס

החלטת הבית המשפט מבהירה לאחים המוסלמים את מגבלות כוחם הפוליטי ואת כוחה של ההתנגדות הציבורית לשליטתם של האחים בכל מוסדות השלטון. הנחתם שניצחונם הסוחף בבחירות יפקיד בידיהם את ניסוח החוקה החדשה ובכך יוכלו להתוות את דמותה של המדינה מתערערת עכשיו ונראה כי בימים הקרובים צפוי מאבק ציבורי לוהט על הרכבה החדש של הוועדה.

החלטת בית המשפט עלולה לדחות את מועד ניסוח החוקה, אותו שאפה המועצה הצבאית העליונה לסיים לפני הבחירות לנשיאות. אם לא יידחו הבחירות לנשיאות בשל ההחלטה, צפוי הנשיא החדש להיבחר על פי החוקה הקיימת, ובכך גם יוכל להשפיע על ניסוח החוקה החדשה. מנגד, גם האחים המוסלמים יכולים להשיב מלחמה, אם יתברר להם ששיטת בחירת הוועדה שתיקבע עלולה לפגוע בכוחם. כך למשל הם יוכלו להחרים את הרכב הוועדה החדשה ובכך לשלול את הלגיטימיות שלה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ